Powszechna digitalizacja sprawia, że coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić przez internet, nie wychodząc z domu. Jednak są sytuacje, na przykład związane z odbiorem dokumentów lub zaświadczeń, z powodu których musimy stawić się w urzędzie osobiście. A co, gdy z różnych przyczyn nie jest to możliwe? Wtedy trzeba sporządzić odpowiednie upoważnienie.
Wzór upoważnienia do odbioru zaświadczenia
Jeśli chcesz upoważnić zaufaną osobę do odebrania w Twoim imieniu zaświadczenia z urzędu, to pobierz przygotowany przez nas dokument, który ułatwi Ci wykonanie tej czynności. Wystarczy, że pobierzesz, wydrukujesz i wypełnisz przygotowany przez nas wzór.
Co powinno zawierać upoważnienie do odbioru zaświadczenia?
Upoważnienie to dokument potwierdzający oddelegowanie wykonania danej czynności wybranej osobie, która działa w imieniu osoby upoważniającej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że udzielenie upoważnienia nie jest jednoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa. Jaka jest różnica? Osoby, którym udzielono pełnomocnictwa, mogą w imieniu reprezentowanej osoby, wyrazić jej wolę w określonym przez mocodawcę obszarze. Natomiast osoby, którym udzielono upoważnienia, są upoważnione do wykonania określonej czynności, czyli w omawianym w tym artykule przypadku - do odbioru zaświadczenia urzędowego.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoChcąc napisać upoważnienie do odbioru zaświadczenia, trzeba w nim umieścić następujące dane:
- miejscowość i datę sporządzenia upoważnienia,
- dane osobowe osoby upoważniającej, w tym imię i nazwisko, numer dowodu osobistego i PESEL, a w przypadku upoważnienia wystawianego przez firmę, dodatkowo jej nazwę,
- dane osoby upoważnianej, a więc imię i nazwisko, seria i numer dokumentu tożsamości oraz PESEL, opcjonalnie można wpisać adres,
- cel wydania upoważnienia, gdyż wydaje się je ze ściśle określonego powodu,
- czytelny podpis osoby upoważniającej.
W dokumencie można też określić, czy udzielone upoważnienie ma mieć charakter jednorazowy czy stały. Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa udzielone upoważnienie można odwołać w dowolnym momencie lub przenieść na inną osobę, która będzie działać w imieniu upoważniającego.
Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że niektóre instytucje mogą wymagać dodatkowych formalności, takich jak przedstawienie dokumentu tożsamości osoby upoważnionej czy osobiste złożenie upoważnienia. Przykładem jest upoważnienie do odbioru listu poleconego lub do odbioru przesyłki, które zgodnie z przepisami Prawa pocztowego musi zostać złożone przez upoważniającego bezpośrednio na poczcie. Naturalnie takie praktyki, jak wymóg uzyskania pełnomocnictwa pocztowego, jest kontrowersyjny, gdyż "zwykłe" upoważnienie lub pełnomocnictwo udzielone we właściwy sposób w formie pisemnej, a tym bardziej w formie notarialnej, nie ma mniejszej mocy niż pełnomocnictwo pocztowe. Jednak chcąc dopełniać formalności szybko i sprawnie warto wiedzieć, o możliwych utrudnieniach.