Ewidencja czasu pracy pozwala na prawidłowe rozliczanie czasu pracy i ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz pozostałych świadczeń pracowniczych. Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy, który zatrudnia chociażby jednego pracownika na umowę o pracę. Dlatego w tym wpisie podpowiadamy, jak wygląda karta ewidencji czasu pracy.
Wzór karty ewidencji czasu pracy
Chcesz wiedzieć, jak prowadzić ewidencję czasu pracy, której sporządzanie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy? Pobierz przygotowany przez nas wzór, a wszystko stanie się jasne. Z pomocą udostępnionego wzoru szybko i całkowicie samodzielnie poprowadzisz ewidencję czasu pracy, mając pewność, że spełnia ona wymogi narzucane przez Kodeks pracy.
Ewidencja czasu pracy - miesięczna
Ewidencja czasu pracy - roczna
Jakie informacje zawiera karta ewidencji czasu pracy?
Wzór karty ewidencji czasu pracy pozwala łatwo zauważyć, że najważniejsze dane, jakie muszą się znaleźć w tym dokumencie to informacje o:
- godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz liczbie przepracowanych godzin,
- liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczbie godzin nadliczbowych,
- dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru oraz liczbie godzin dyżuru z zaznaczeniem miejsca jego pełnienia,
- rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,
- rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Do takiej karty ewidencji czasu pracy należy dołączyć między innymi wnioski o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, wnioski o udzielenie zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych czy też wnioski o stosowanie systemu skróconego tygodnia pracy. Dołącza się też dokumenty potwierdzające zastosowanie zadaniowego systemu czasu pracy, wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, uzgodnienie z pracownikiem terminu udzielenia innego dnia wolnego od pracy w zamian za wykonywanie pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy itp. W ewidencji czasu pracy muszą się też znaleźć ewentualne zgody, na przykład od pracownicy w ciąży na pracę w systemie przerywanego czasu pracy czy też na delegowanie poza stałe miejsce pracy.
Forma ewidencji czasu pracy
Ewidencja czasu pracy, może być prowadzona w tradycyjnej, papierowej formie, jak i w formie elektronicznej. Ważne jest za to to, że karta ewidencji czasu pracy musi być prowadzona dla każdego pracownika indywidualnie, w przeciwieństwie do list obecności, które często są ze sobą mylone i traktowane jako jeden dokument. Lista obecności, w przeciwieństwie do ewidencji czasu pracy, jest jedynie potwierdzeniem, że pracownik jest danego dnia obecny w pracy, zgodnie z przyjętym w firmie harmonogramem. Z racji tego, że ewidencjonowanie czasu pracy to obowiązek każdego pracodawcy, to warto wybrać sobie formę, która będzie wygodna w codziennym prowadzeniu.