Długotrwała niezdolność pracownika do pracy, urlop macierzyński lub wychowawczy, urlop bezpłatny, a nawet tymczasowe aresztowanie to jedne z wielu powodów, kiedy pracodawca musi się mierzyć z dłuższą usprawiedliwioną nieobecnością pracowników. Z taką sytuacją można sobie poradzić, zawierając umowę o pracę na zastępstwo z inną osobą, w celu zastępstwa nieobecnego pracownika.
Umowa na zastępstwo - wzór
Jeśli chcesz zatrudnić nową osobę na okres tymczasowy w celu zastąpienia nieobecnego pracownika, to koniecznie skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru umowy na zastępstwo. Przygotowany przez nas wzór umowy o pracę na zastępstwo uwzględnia przepisy prawa pracy, więc masz pewność, że umowa zostanie zawarta zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Wzór umowy o pracę na zastępstwo - szczegóły
Umowa o pracę na zastępstwo to umowa terminowa, która jest zawierana wyłącznie na okres niezdolności do pracy konkretnego pracownika. Oznacza to, że oprócz danych pracodawcy i nowego pracownika, umowa powinna zawierać dane zastępowanego pracownika. Jeśli ich zabraknie, to zawarta umowa będzie traktowana jako zwykła umowa o pracę na czas określony. Warto też zaznaczyć, że zawarcie umowy o pracę na zastępstwo z nową osobą nie rozwiązuje stosunku pracy zastępowanego pracownika.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoUmowa o pracę na zastępstwo musi zawierać:
- datę i miejsce zawarcia umowy,
- dane pracodawcy,
- dane pracownika zatrudnianego na zastępstwo,
- dane pracownika zastępowanego i przyczynę jego nieobecności,
- określenie stanowiska pracy i zakresu obowiązków,
- miejsce wykonywania pracy,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy i określenie końcowego terminu umowy, czyli dokładny czas nieobecności zastępowanego pracownika,
- wysokość wynagrodzenia i sposób jego wypłaty,
- zasady wypowiedzenia umowy na zastępstwo.
W przypadku umowy o pracę na zastępstwo przedmiotem umowy jest praca świadczona przez pracownika na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w miejscu przez niego wskazanym. Zazwyczaj nowa osoba wykonuje te same czynności, co zastępowany pracownik, choć pracodawca ma prawo rozszerzyć lub zawęzić zakres obowiązków, zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Zasadniczo umowa o pracę na zastępstwo nie różni się zbytnio od zwykłej umowy o pracę. Prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika są w tym przypadku takie same, co oznacza ze strony pracodawcy między innymi obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy oraz wypłacania wynagrodzenia w wysokości i w terminie uzgodnionym w umowie, a ze strony pracownika - obowiązek wykonywania pracy zgodnie z wytycznymi pracodawcy, przestrzeganie czasu pracy, respektowanie regulaminów wewnętrznych itd.
Umowa o zastępstwo wygasa z dniem powrotu zastępowanego pracownika, nawet w przypadku skrócenia nieobecności zastępowanego pracownika, choć podobnie jak w przypadku każdej innej umowy o pracę, każda ze stron zachowuje prawo do wypowiedzenia stosunku pracy w dowolnym momencie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo bez wypowiedzenia jest oczywiście możliwe w sytuacji zwolnienia dyscyplinarnego, a także w wyjątkowych sytuacjach przewidzianych w odrębnych przepisach. Oczywiście umowa o pracę na zastępstwo może też zostać przedłużona, jeśli powrót zastępowanego pracownika z jakichś przyczyn się opóźnia.