Ewidencja sprzętu w firmie. Pobierz darmowy wzór.

ewidencja-czasu-pracy-miesieczna-inewi

Zgodnie z przepisami podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także podatnicy rozliczający się ryczałtowo, mają obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jest to też warunek niezbędny, by do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć odpisy amortyzacyjne. Jak poprawnie przygotować ewidencję środków trwałych? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Ewidencja środków trwałych — wzór

Jeśli zastanawiasz się, jak powinien wyglądać formularz ewidencji środków trwałych, który pozwoli uwzględnić w spisie, wszystkie z ważnych informacji, to wystarczy, że pobierzesz przygotowany przez nas wzór i wszystko stanie się jasne. Z jego pomocą przygotowanie ewidencji środków trwałych nie będzie dla Ciebie najmniejszym problemem.

Czym są środki trwałe?

Żeby prawidłowo prowadzić ewidencję środków trwałych, trzeba dokładnie wiedzieć, czym są środki trwałe. Zgodnie z przepisami do środków trwałych należą budowle, budynki, lokale będące odrębną własnością, a także maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmiotu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie i co równie ważne — kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Istotne jest też to, by przewidywany okres ich używania był dłuższy niż rok.

Środki trwałe o niskiej wartości

Warto pamiętać, że w przypadku pozyskania środka trwałego o niskiej wartości, czyli nieprzekraczającej 10 000 zł netto w przypadku czynnych podatników VAT lub 10 000 zł brutto w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT, przepisy podatkowe pozwalają wliczyć je bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. Oznacza to, że nie trzeba ich ujmować w ewidencji środków trwałych.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Ewidencja środków trwałych — co musi zawierać?

Ewidencja środków trwałych nie ma ujednoliconego wzoru, dzięki czemu podatnicy mogą zadecydować, w jakiej formie będą ją prowadzić i jaki kształt przybierze dokument. Jednak istotne jest to, by znalazły się w niej pewne obowiązkowe elementy, takie jak:

 • liczba porządkowa,
 • data nabycia,
 • data przyjęcia do używania,
 • określenie dokumentu potwierdzającego nabycie,
 • określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
 • symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,
 • wartość początkowa, którą rozumie się jako cenę nabycia, koszt wytworzenia lub wartość rynkową,
 • stawka amortyzacyjna,
 • kwota odpisu amortyzacyjnego,
 • zaktualizowana wartość początkowa,
 • zaktualizowana kwota odpisów amortyzacyjnych,
 • wartość ulepszenia wpływająca na zwiększenie wartości początkowej,
 • data likwidacji i przyczyna likwidacji lub data zbycia.

Warto zaznaczyć, że do wartości początkowej środka trwałego zalicza się nie tylko cenę zakupu, ale też koszty uzyskania danego środka trwałego. Oznacza to, że do wartości początkowej można zaliczyć między innymi koszty transportu, załadunku i wyładunku, koszty montażu, instalacji i uruchomienia, koszty ubezpieczenia, a także koszty opłat notarialnych i opłat skarbowych.

Ewidencja środków trwałych a ewidencja wyposażenia

Jak już wiemy, ewidencja środków trwałych obejmuje rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, a przedsiębiorcy, który są zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wykorzystujących środki trwałe w swojej działalności, muszą prowadzić ewidencję środków trwałych. Nie należy jednak tego dokumentu mylić z ewidencją wyposażenia. Ewidencja wyposażenia jest to bowiem spis składników, które w swoim majątku posiadają przedsiębiorcy, ale jednocześnie takich, które nie zaliczają się do środków trwałych, których przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok i do tego wartość nabycia lub wytworzenia przekracza wartość 1500 zł. Należy jednak wiedzieć, że od stycznia 2020 roku ewidencja wyposażenia nie jest obowiązkowa dla podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów. Rok wcześniej obowiązek ten został zniesiony dla podatników ryczałtowych. Nigdy zaś takiego obowiązku nie mieli podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej ani osoby osiągające przychody z najmu prywatnego.

#udostępnij jeżeli ten wzór jest przydatny:

Nasze pozostałe DARMOWE wzory

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Szukasz sprawdzonego wzoru wypowiedzenia umowy o pracę? Udostępniamy darmowy wzór, który możesz pobrać i wykorzystać w swojej firmie.

·
rowziazanie-umowy-o-prace-bez-wypowiedzenia-pracodawca

Umowa o pracę

Szukasz sprawdzonego wzoru umowy o pracę? Udostępniamy darmowy wzór umowy o pracę, który możesz pobrać i wykorzystać w swojej firmie.

·
umowa-o-prace

Umowa na zastępstwo

Szukasz sprawdzonego wzoru umowy na zastępstwo? Udostępniamy darmowy wzór umowy o zastępstwo, który możesz pobrać i wykorzystać w swojej firmie.

·
umowa-na-zastepstwo

Mamy więcej DARMOWYCH wzorów!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.