·4 min czytania

Cyberbezpieczeństwo – rodzaje, zasady i właściwości

Cyberbezpieczeństwo – rodzaje, zasady i właściwości

W ostatnich latach skala postępującej cyfryzacji jest niezwykle wysoka. Bez zdobyczy najnowszych technologii, wiele zjawisk, które możemy oglądać we współczesnym świecie, byłoby to niemożliwe. Wpływ technologii jest niezwykle wysoki na nasze życie. Rok 2021 przyniósł jeszcze większe zyski w tej sferze, za sprawą pandemii, która całkowicie zmieniła nasze codzienne życie. Wprowadziła nas w cyfrowy świat. To dzięki niemu możemy pracować z domu i spędzać wolny czas w sieci.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Większość działalności musiała przenieść swoje działania w świat online. Tym samym pojawiło się zjawisko cyberprzestępczości, które wymusiło na firmach zadbanie o bezpieczeństwo w sieci. Wszelkie organizacje usługowe czy medyczne musiały zaadaptować się w nowe środowisko. Nie tylko dla swoich klientów, ale również pracowników. Firmy zaczęły prowadzić rejestrację czasu online, a nawet przechodziły całkowicie na internetowy obieg dokumentacji.  Pracownicy wysłani na pracę zdalną, nierzadko w zbyt dużym pośpiechu korzystali ze swoich prywatnych komputerowych, by móc połączyć się z firmową siecią. Spotkania biznesowe, kursy czy rozmowy rekrutacyjne przeniosły się do aplikacji, pozwalających na organizację telekonferencji. Niestety, cyberprzestępcy często wykorzystywali te sytuacje, dlatego też cyberbezpieczeństwo stało się jednym z największych wyzwań obecnych czasów.

Cyberbezpieczeństwo jest to zastosowanie wszelkich procesów i kontroli, wykorzystujących najnowszą technologię, w celu ochrony sieci, urządzeń, programów oraz systemów firmowych. Wrażliwe dane stały się łupem ataków cybernetycznych. Cyberbezpieczeństwo ma na celu zmniejszenie ryzyka tych ataków oraz skuteczną ochronę przed nieuprawnionym wykorzystaniem wszelkich danych i programów. Biorąc pod uwagę ujęcie biznesowe, cyberbezpieczeństwo jest najważniejszym elementem startegii bezpieczeństwo IT każdej jednostki wykorzystującej najnowszą technologię w życiu codziennym. Cyberbezpieczeństwo jest formą obejmującą proceduty, technologie oraz wszelkie inne środki, które zabezpieczają aplikacje i systemy przetwarzające i przechowujące wrażliwe dane firmowe. Warto zaznaczyć, iż cyberbezpieczeństwo nie jest tożsame z bezpieczeństwem informacji. Jest to duży szerszy obszar, który chroni aktywa informacyjne nie tylko w formie cyfrowej, ale również papierowej.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Rodzaje cyberbezpieczeństwa

Każda z firm posługująca się technologią, koncentruje się na bezpieczeństwie swych danych. Większość z nich stosuje podstawową ochronę, jaką może uzyskać z zainstalowanego oprogramowania ochronnego. Niestety, w dzisiejszych czasach to nie wystarczy. Największym wyzwaniem cyberbezpieczeństwa jest szybka ewolucja grożeń. Im więcej technologii pojawia się w naszym codziennym życiu, tym więcej występuje zagrożeń z tym związanych. Zagrożenia cybernetyczne pojawiają się i zmieniają szybciej, niż może za nimi nadążyć podstawowe oprogramowanie. Najczęściej spotykanymi rodzajami cyberbezpieczeństwa są:

  1. Bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze, czyli ochrona, która zapewniona jest przy pomocy systemów ochrony zasobów oraz stałego monitorowania.
  2. Bezpieczeństwo sieci, ochrona wszelkiej infrastruktury przed niepożądanym dostępem. Najczęściej zapewniają ją administratorzy sieciowi, którzy wprowadzają szereg zasad dotyczących loginów, haseł, szyfrowania danych, programów antywirusowych oraz zapór sieciowych. W przypadku firmowej  strony internetowej niezwykle ważny jest bezpieczny hosting, który pozwala na ograniczenie wszelkich zagrożeń.
  3. Zarządzanie tożsamością, skupia się na dostępie każdego pracownika do określonych danych. W tym przypadku niezwykle ważne jest również zabezpieczenie internetowej tożsamości i elektronicznego podpisu.
  4. Bezpieczeństwo aplikacji, czyli ochrona wszelkich programów, za pomocą których wykonywane są codzienne zadania. Skupia się ona na regularnym aktualizacjach oraz wprowadzaniem poprawek po uprzednich testach aplikacji.
  5. Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, jest to jeden z najważniejszych punktów. Za pomocą urządzeń mobilnych użytkownicy łączą się z siecią firmową.
  6. Bezpieczeństwo baz danych, to ochrona danych i wszelkich komponentów, na których są przetwarzane i przechowywane.
  7. Bezpieczeństwo danych i informacji, to zabezpieczenie wszystkich poufnych informacji, które przechowywane są w aplikacjach i systemach firmowych.
  8. Plan na ciągłość działania i odtwarzania awaryjnego, jest to podstawa zarządzania kryzysowego, które ma na celu zapewnienie działania wszystkich systemów w przypadku ataku cybernetycznego czy zaistnienia sytuacji klęsk żywiołowych.
  9. Ochrona punktów końcowych, jest to ochrona zdalnego dostępu do firmowej sieci internetowej.
  10. Edukacja pracowników i klientów, czyli wszelkie kursy oraz promowanie dobrych praktyk wśród klientów i pracowników.

Zasady cyberbezpieczeństwa

Każdy z nas może wdrożyć w swoje działania podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa. Absolutną podstawą bezpieczeństwa w sieci są programy antywirusowe i aktualizacje. Bezpieczne hasło to kolejna z podstawowych zasad bezpieczeństwa i prywatności w świecie cyfrowym. Hasła oraz loginy są furtką do wrażliwych danych pojawiających się na portalach społecznościowych, e-mailach czy kontach bankowych. Bezpieczne hasło oraz przestrzeganie zasad korzystania z niego daje nam dużą ochronę przed niepożądanymi atakami. Warto pamiętać, iż bezpieczne hasło powinno zawierać co najmniej 8 znaków, w tym litery oraz cyfry, a także znaki specjalne. Należy również zwrócić uwagę na pogramy szyfrujące. W obecnej dobie, wielu z nas, korzysta z danych zgromadzonych w chmurze, które są łatwo dostępne dla innych osób. Korzystając z narzędzi szyfrujących, nadamy im bezpieczeństwa, którego potrzebują. Istotne znaczenie ma również bezpieczne połączenie sieciowe. Łącząc się z siecią, prywatną czy firmową, każdy z nas otwiera furtkę dostępu do swoich urządzeń i danych, które na nich się znajdują. Ważne jest, aby połączenie internetowego było odpowiednio zaszyfrowane. Dzięki temu mamy pewność, że nasze konta, aplikacje oraz systemy nie zostaną przejęte przez hakerów, a nasze wrażliwe dane nie wypłyną, a w następstwie nie trafią w niepowołane ręce.

Szkolenia – cyberbezpieczeństwo w Twojej firmie

Istotne w całej zasadzie cyberbezpieczeństwa jest promowanie dobrych praktyk w tym zakresie. Aby dane, systemy, aplikacje oraz urządzenia mobilne znajdujące się w firmie były bezpieczne, ważne jest wdrażanie wiedzy na temat bezpieczeństwa cyfrowego. Dzięki szkoleniom firmowym, na temat cyberbezpieczeństwa, pracownicy dowiedzą się jakie zagrożenia mogą napotkać ich w sieci oraz jak reagować na wszelkie niepożądane zachowania. Często na szkoleniach o bezpieczeństwie w sieci demonstrowane są prawdziwe ataki. Dzięki nim każdy z pracowników może nauczyć się jak wykrywać oraz jak poprawnie reagować na niebezpieczeństwa skierowane bezpośrednio w jego osobę. Materiały pozyskane na szkoleniach, zawierają wiele cennych wskazówek oraz porad, które mogą przydać się w dalszej pracy oraz utrzymać cyberbezpieczeństwo w firmie na wysokim poziomie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.