·4 min czytania

Co to jest hosting i jaki wybrać?

Co to jest hosting i jaki wybrać?

Hosting – co to jest?

Definicja hostingu jest krótka i oznacza udostępnienie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwera. Istnieje wiele rodzajów takiej usługi, które różnią się od siebie pod względem parametrów. Chcąc dobrać odpowiedni hosting, należy znać jego rodzaje. Wybrać można polski hosting, zagraniczny, dedykowany czy też VPS. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić hosting strony odpowiedź jest prosta. Wystarczy skorzystać z darmowych narzędzi dostępnych w internecie i posiadać link do domeny, jaką chcemy przestudiować.

Hosting – czy jest niezbędny do założenia strony www?

Chcąc założyć swoją stronę internetową, należy spełnić kilka wymagań. Jednym z nich jest wykupienie usługi hostingowej, która jest niezbędna do całodobowego działania witryny. Dzięki temu domena będzie dostępna przez cały czas dla wszystkich użytkowników sieci. To konieczność; bez tego prowadzenie jakiekolwiek strony w dużej mierze traci sens. Odpowiadając na pytanie, czy hosting stron jest niezbędny, należy przeformułować je o dodatkową treść, która brzmi: czy hosting jest niezbędny do funkcjonalnego prowadzenia strony. Wtedy wystarczy odpowiedzieć: TAK. Można to uargumentować konkretnymi przykładami. Chcąc posiadać własną domenę, liczymy na całodobową dostępność dla każdego. Bez hostingu, nasza strona będzie niczym sklep stacjonarny – otwarty w określonym przedziale czasowym, w którym uruchomiony jest komputer z naszym osobistym serwerem.

Hosting – jaki wybrać najlepiej?

Decydując się na konkretny hosting internetowy, należy opierać swoje postanowienie na dokładnym przeanalizowaniu parametrów, jakie usługodawca ma obowiązek udostępnić. Najważniejsze aspekty to: szybkość łącza, uptime, stan techniczny, limit powierzchni dyskowej, transfer, backup, limity i ich przekroczenia, bezpieczeństwo oraz pomoc techniczna. Znając dokładne znaczenie tych pojęć, które mają bezpośredni wpływ podczas korzystania z usług hostingowych, można w ich oparciu podejmować decyzję.

  • Szybkość łącza

Szybkość, a co za tym idzie, jakość łącza, jakie oferuje dany usługodawca, ma wpływ na prędkość działania strony internetowej. Można to rozumieć w ten sposób – im większa szybkość i lepsza jakość, tym korzystniej dla domeny.

  • Uptime

To czas nieprzerwanej pracy. Rozumie się to jako bezawaryjne działanie, które zaś określane jest w procentach i pożądane jest otrzymanie 99%.

  • Stan techniczny

Stan techniczny odnosi się do faktycznego określenia dysków, oferowanych przez usługodawcę hostingu. Dobry stan wpływa na działanie serwera i jest podstawą do poprawnego funkcjonowania.

  • Limit powierzchni dyskowej

Powierzchnia dyskowa jest określana w pojęciu hostingu jako MB. Określa się odpowiednią ilość w zależności od charakterystyki strony. Im większa, tym poprawniejsze działanie domeny przeznaczonej na udostępnienia treści takich jak np. zdjęcia.

  • Transfer

Transfer powiązanie ma z użytkownikami odwiedzającymi domenę internetową. Pobierana ilość zależna jest od charakterystyki strony i wpływa na przesył danych. Należy tu dobierać poziom proporcjonalnie do obciążenia.

  • Backup

Backup to inaczej kopia zapasowa danych, którą wykorzystuje się w celu ich odzyskania. Oferta usługowa informuje o tej możliwości i częstotliwości jej wykonywania.

  • Limity i ich przekroczenia

Limit ma odniesienie do pojemności dysku lub transferu. Decydując się na daną ofertę, określone w umowie bądź regulaminie są limity, które po przekroczeniu upoważniają usługodawcę do wyłączenia domeny. Zachowania w takim wypadku zależne są jednak stricte od danej firmy oferującej usługi hostingowe.

  • Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest powiązane z ochroną danych, jakie przekazywane są danej firmie usługowej. Ma to odniesienie do serwerów, danych osobowych właściciela domeny, oraz osób będących jej klientami. Usługodawca powinien zapewniać, jak najlepszą możliwą ochronę.

  • Pomoc techniczna

Dobry i szybki kontakt z osobami udzielającymi pomoc techniczną, jest niezmiernie istotny przy prowadzeniu własnej domeny i korzystaniu z usług hostingowych. Usługodawca powinien oferować specjalistów, którzy odpowiedzą na pytania i będą w stanie rozwiązać problemy szybko i konkretnie.

Znając podstawowe czynniki, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze usługi hostingowej, można zacząć poszukiwania. Jest to proces, który wymaga jednak czasu i zastanowienia. Dobierać należy oferty proporcjonalnie do istoty domeny, tak aby działała bezproblemowo. Najlepszy hosting spełniać będzie wymagania i jednocześnie pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czy istnieje darmowy hosting?

Darmowe usługi hostingowe, to oferta, jaka znajduje się na rynku. Brak kosztów wiąże się jednak ze znacznym okrojeniem możliwości. Tego rodzaju propozycja posiada limity, które wpływają na działanie domeny – jest to między innymi niski transfer oraz ograniczona dostępność powierzchni dysku. Strona internetowa oparta na darmowym hostingu działa wolno oraz często posiada różnego typu awarie. Nie posiada się dostępu do bazy danych, a także nieodłącznym aspektem jest pojawianie się niezależnych od założyciela domeny reklam.

Hosting – ile kosztuje i czy warto wybrać dedykowany?

Cena usług hostingowych jest zróżnicowana i często odnosi się do jakości oferowanych przez usługodawcę świadczeń. Zazwyczaj rozumieć to można w sposób, że im mniej płatne tym niestety mają mniejszą jakość. Płatność zazwyczaj jest roczna i oferty dla stron niewymagających wyspecjalizowanych technologii wacha się od 50 do 100 zł brutto. Natykając się na rodzaj hostingu, jakim jest ten dedykowany bądź VPS warto poznać kluczową różnicę. VPS to skrót od Virtual Private Server i oznacza, że otrzymujemy określoną pojemność serwera. Wybór dedykowanego wiąże się z posiadaniem całościowej pojemności maszyny. Warto wybierać dedykowany hosting ze względów indywidualności oraz braku konieczności odczuwania działań osób współdzielących.

Hosting – jaki będzie odpowiedni dla firmy?

Odpowiedni hosting należy dobierać względem rozmiaru firm czy przedsiębiorstwa, dla którego tworzona jest domena. Dla standardowych oraz mikro wystarcza zazwyczaj ok. 10 GB transferu i 1 GB pojemności dysku i są to podstawowe oferty. Rozmiary te można jednak zmieniać poprzez np. wykupienie większej usługi hostingowej. Dla większych firm najczęściej zaleca się hosting dedykowany o zwiększonych pojemnościach dysku i transferu. Skutkuje to zmniejszoną inwazyjnością i zoptymalizowaniem pojawiających się ewentualnych problemów. Aczkolwiek, najistotniejsze przy wyborze hostingu jest dobranie parametrów, które faktycznie na dany moment są potrzebne i niezbędne.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.