·4 min czytania

Mikrorachunek podatkowy – co to?

Mikrorachunek podatkowy – co to?

Kwestie związane z podatkami, szczególnie w Polsce, są zmorą wielu przedsiębiorców, ale i osób, które nie prowadzą własnej firmy. Wpływ na to ma między innymi bardzo często zmieniające się prawo, niejasne normy oraz odmienna interpretacja przepisów przez różne organy państwowe. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji i wyjście naprzeciw polskim podatnikom ma być tzw. mikrorachunek podatkowy.

Rok 2020 przyniósł sporo zmian na gruncie podatkowym. Mowa nie tylko o znowelizowanych przepisach ustawowych, ale także o stworzeniu lub usprawnieniu mechanizmów, dzięki którym podatnik nie będzie mieć już takich problemów z rozliczeniami wobec państwa, z jakimi spotykał się do tej pory. O czym dokładnie mowa?

System podatkowy w Polsce

Mnogość rozwiązań prawnych, często zmieniane prawo, wprowadzanie nowych rozwiązań bez optymalnego okresu konsultacji, a także liczba i zawiłość obowiązkowych danin – wszystko to sprawia, że nie jest trudno o błędy w dokumentach lub pominięcie jakiejś formalności przez podatnika. Polski ustawodawca od lat obiecywał, że system podatkowy zostanie w pewnym stopniu uporządkowany i uiszczanie podatków stanie się o wiele prostsze, niż miało to miejsce do tej pory. Poważnych zmian na tej płaszczyźnie doczekaliśmy się właśnie w 2020 roku.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Mikrorachunek podatkowy – co to?

Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy oraz pracodawcy będący płatnikami podatku mogą bowiem korzystać ze specjalnie w tym celu stworzonego odrębnego rachunku. Mikrorachunek podatkowy jest to indywidualne konto podatnika, które służy do wpłat PIT, CIT oraz VAT. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego rodzaju mikrorachunek nie dotyczy karty podatkowej, VAT-14 oraz VAT w imporcie. Mikrorachunki podatkowe mają usprawnić cały system wpłat ze strony podatnika. Dzięki rozwiązaniu wdrożonemu przez Krajową Administrację Skarbową we współpracy z Ministerstwem Finansów płatnik może uiścić wszystkie podatki jednym przelewem, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Mikrorachunek – najważniejsze zalety

Mikrorachunek podatkowy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników, które były artykułowane przez nich od lat. Do tej pory bowiem wiele osób przez nieuwagę dopiero po pewnym czasie orientowało się, że jeden z ich przelewów nie dotarł do urzędu skarbowego. Łatwo można było popełnić także błąd, myląc między innymi kwoty niektórych zobowiązań. Dotyczyło to w szczególności przedsiębiorców prowadzących różne biznesy i opłacających podatki za swoich pracowników. Nie pomagał też fakt, że każdy podatek należało zapłacić ze swojego konta prywatnego na kilka różnych numerów rachunków, oznaczając każdy przelew zupełnie innym tytułem. Mikrorachunek dla osób fizycznych zmienia te zasady i wydaje się być rozwiązaniem skrojonym pod dzisiejsze czasy.

Kto powinien założyć mikrorachunek podatkowy?

Trzeba pamiętać jednak, że mikrorachunek podatkowy działa wyłącznie w jedną stronę. W praktyce oznacza to nic innego, jak fakt, że podatnik może uiścić za jego pomocą opłatę skarbową, ale urząd odsyła wszelkie nadpłaty nie na to konto, lecz na dotychczasowy rachunek prywatny. Mikrorachunek – dla kogo jest stworzony? Należy zacząć od tego, że posiada go każdy podatnik, a więc osoba, która odprowadza podatki w naszym kraju. Nie ma tutaj znaczenia na podstawie jakiej umowy (np. zlecenia, o dzieło, stosunku pracy) się to odbywa, istotne jest jedynie to, że taki obowiązek na danej osobie ciąży. Oznacza to, że mikrorachunki podatkowe posiadają zarówno osoby zatrudnione, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą.

Jak założyć i wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Tak jak już wcześniej wspomniano, rachunek z mocy prawa posiada każdy podatnik, który rozlicza się w Polsce. Wynika z tego, że nie trzeba go w żaden sposób zakładać, składać jakichkolwiek dokumentów w urzędzie skarbowym czy też podpisywać zgód oraz innych dokumentów. Jak wygenerować mikrorachunek? Przede wszystkim należy wejść na rządową stronę podatki.gov.pl i skorzystać ze specjalnego narzędzia, które po podaniu przez nas potrzebnych danych, wygeneruje przyporządkowany do nas numer rachunku. Jeśli jesteśmy osobami fizycznymi nieprowadzącymi firmy lub nie jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem VAT, wystarczy podanie numeru PESEL. Jeśli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, jesteśmy podatnikami VAT lub posiadamy status płatnika podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne – musimy podać NIP.

Mikrorachunek jak założyć – na co zwrócić uwagę

Generator numeru mikrorachunków podatkowych jest dostępny całą dobę i działa w pełni automatycznie. Należy korzystać wyłącznie ze stron rządowych, tylko tam znajdziemy potrzebne i wiarygodne dane. Warto zdać sobie sprawę z tego, że przesłanie należności z tytułu podatków PIT, CIT czy VAT na stary lub błędny numer będzie skutkować brakiem płatności, a więc zadłużeniem podatkowym. Pobierając więc swój numer, zwróćmy uwagę na to, czy został poprawnie wygenerowany. Każdy tego typu numer składa się między innymi z liczby kontrolnej, stałej wartości każdego mikrorachunku wskazującej na numer rozliczenia oraz na numer uzupełniający w NBP. Potem następuje 1 dla PESEL lub 2 dla NIP oraz właściwy PESEL lub NIP. Mikrorachunek podatkowy musi posiadać 26 znaków, z czego liczby po PESEL-u lub NIP-ie to zera! Jeśli mamy wątpliwości, możemy sprawdzić szczegóły na podanej już wcześniej stronie lub skontaktować się z odpowiednią instytucją mailowo bądź telefonicznie.

Mikrorachunek podatkowy w praktyce

Stworzenie przez rządzących rozwiązania, jakim są mikrorachunki podatkowe, to zdaniem większości ekspertów strzał w dziesiątkę, a przede wszystkim konieczność w obecnej, bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości. Na powołanie do życia tego systemu pozwala ponadto coraz nowocześniejsza technologia. Co ważne i logiczne w kontekście wcześniejszych informacji na ten temat – każda osoba może posiadać wyłącznie jeden mikrorachunek podatkowy! Nie ma możliwości wygenerowania kolejnego lub innego, chyba że nastąpi jakiś błąd, ale te – jak wynika z informacji samego ministerstwa – się do tej pory nie zdarzają. Warto więc zapamiętać numer swojego mikrorachunku, ponieważ będzie nam służył przez wiele lat.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.