Dni, które są od pracy wolne, jasno wskazuje Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Takimi dniami są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia. Jeżeli święta te przypadają w trakcie pięciodniowego tygodnia pracy (od poniedziałku do piątku), korzystamy z dni tzw. ustawowo wolnych od pracy. Święta te w zależności od roku przypadają w różne dni tygodnia, ale co w sytuacji, gdy jedno z nich wypada w sobotę?
Święta przypadające w sobotę w 2025 roku
W 2025 roku Święto Niepodległości (11 listopada) przypadnie w sobotę. Warto zauważyć, że każde inne święto, które przypada w sobotę, również generuje pytanie o dodatkowy dzień wolny.
Dzień wolny za święto w sobotę
Do końca 2010 roku istniała zasada, według której każde święto, które wypadało w dzień wolny od pracy (np. sobota), skutkowało obowiązkiem udzielenia dodatkowego dnia wolnego w okresie rozliczeniowym. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca był zobowiązany do wyznaczenia innego dnia wolnego w ciągu miesiąca, jeśli święto wypadało w sobotę.
Od 2011 roku, po zmianach w przepisach, zredukowano liczbę dni wolnych od pracy. Została wprowadzona zasada, że jeżeli święto przypada w sobotę, pracodawca nie ma obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego. Niemniej jednak, w 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ten był niezgodny z Konstytucją, naruszając zasadę równości pracowników. Od tego czasu pracownicy, którzy pracują przez pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) i w ich rozkładzie pracy sobota jest dniem wolnym, mają prawo do dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę.
Zgodnie z art. 130. § 2 Kodeksu Pracy:
„Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”
Oznacza to, że pracownik, którego standardowy dzień pracy obejmuje poniedziałek-piątek, otrzyma dodatkowy dzień wolny, jeśli święto wypada w sobotę, co pozwala mu zachować pełną równowagę w wymiarze czasu pracy. Pracodawca powinien zapewnić ten dodatkowy dzień wolny, aby równocześnie dostosować czas pracy do normy 40 godzin tygodniowo.
Dodać także warto, iż – wedle art. 130. § 3. Kodeksu Pracy: „Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1 ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy”. Oznacza to, że osoby przebywające w trakcie święta na zwolnieniu chorobowym, także mają prawo do otrzymania dnia wolnego.
Kiedy pracownik nie ma prawa do dnia wolnego?
Nie wszyscy pracownicy skorzystają z dodatkowego dnia wolnego. Z prawa do dnia wolnego nie skorzystają:
- Osoby, które pracują na umowę o pracę na mniej niż pięć dni w tygodniu.
- Osoby, które mają ustalony rozkład pracy, w którym sobota jest dniem pracy. Wówczas, jeżeli święto wypada w sobotę, pracownik nie otrzymuje dodatkowego dnia wolnego.
Pracownikom nie przysługuje także dodatkowy dzień wolny, jeśli święto przypada w niedzielę, niezależnie od tego, czy jest to dzień wolny zgodnie z jego grafikiem pracy, czy też dzień pracy.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoNadgodziny w sobotę – wynagrodzenie czy dzień wolny?
Co do zasady, nadgodziny w sobotę rekompensowane są dodatkowym dniem wolnym od pracy.

Pieniądze czy wolne dni: Wybór ekwiwalentu za zaległy urlop
Każda osoba zatrudniona ma prawo do skorzystania z przysługującego mu urlopu w trakcie zatrudnienia.
