·5 min czytania

Kompetencje twarde – czym są i jak je sprawdzić?

Kompetencje twarde – czym są i jak je sprawdzić?

Zabierasz się do pisania CV? A może wybierasz się już w najbliższym czasie na rozmowę kwalifikacyjną? Niezależnie od tego, czy dopiero szukasz nowej pracy, czy też chcesz rozwijać swoje umiejętności, warto wiedzieć, czym są kompetencje twarde, jak można je sprawdzić oraz które z nich są obecnie najbardziej przydatne na rynku pracy. Garść informacji na ich temat w poniższym artykule!

Co to są kompetencje twarde?

Podczas poszukiwania nowej pracy nieodmiennie spotkać można się z dwiema często powtarzającymi się sformułowaniami - kompetencje twarde oraz kompetencje miękkie. Pierwsze z nich to umiejętności, które można w łatwy sposób zmierzyć, to znaczy w prosty sposób wykazać ich posiadanie, np. przedstawiając dyplom lub certyfkat potwierdzający ukończenie danych studiów bądź szkolenia. Natomiast kompetencje miękkie to odwrotność kompetencji twardych - obejmują one te cechy oraz umiejętności, których nie da się określić w sposób zero-jedynkowy. Są to umiejętności interpersonalne (czyli to w jaki sposób dana osoba potrafi komunikować się oraz współpracować z innymi) oraz umiejętności osobiste (które określają jak konkretna osoba potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami, stresem itp.). 

W przypadku kompetencji twardych będą one znacznie się różnić między konkretnymi zawodami, gdyż na każdym stanowisku potrzebna jest inna wiedza, doświadczenie itp. U kierowcy ciężarówki kluczową kwestią będzie posiadanie odpowiedniego prawa jazdy czy zezwoleń na przewozy, natomiast w przypadku pracownika biurowego istotne będzie doświadczenie w pracy z dokumentacją czy umiejętność obsługi komputera oraz programów biurowych. Da się jednak wyróżnić takie umiejętności twarde, które przydają się niemal na każdym stanowisku, dzięki czemu warto się nimi zainteresować. 

Przykłady kompetencji twardych – lista najbardziej pożądanych na rynku pracy

Jak już zostało wspomniane, kluczowe kompetencje twarde konieczne do wykonywania zawodu będą różniły się w zależności od stanowiska. Przyjrzyjmy się zatem tym, które przydadzą się na każdym stanowisku.

Kompetencje twarde - przykłady:

  • znajomość języka obcego (język angielski jest już w ostatnich czasach wymagany niemal wszędzie, dlatego warto wziąć pod uwagę również inne języki obce, np. niemiecki, francuski czy niderlandzki);
  • prawo jazdy kat. B (wiele stanowisk wymaga przemieszczania się między obiektami, dlatego tak ważne jest, aby posiadać czynne prawo jazdy oraz w sprawny sposób umieć prowadzić auto);
  • obsługa komputera oraz programów biurowych (podczas tworzenia CV warto wpisać programy, z jakich umie się korzystać, gdyż jest to bardzo cenna informacja dla pracodawcy);
  • znajomość danej branży (związana z doświadczeniem na danym stanowisku oraz pozyskaną dzięki niemu wiedzą);
  • obróbka graficzna zdjęć (umiejętność kluczowa w przypadku wszelkich stanowisk związanych z prowadzeniem social mediów);
  • ukończone szkolenia/warsztaty/kursy (potwierdzone stosownymi certyfikatami).
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak sprawdzić kwalifikacje zawodowe pracownika?

Wiedząc już, jakie możemy wyróżnić umiejętności twarde, warto również zapoznać się ze sposobami sprawdzania kwalifikacji zawodowych pracownika bądź kandydata. Pamiętajmy, że frazy "umiejętności twarde" oraz "kwalifikacje zawodowe" to pojęcia używane wymiennie i ogólnie rzecz biorąc nie mają innych znaczeń. Jako że kompetencje twarde charakteryzują się łatwą mierzalnością, możemy sprawdzić w łatwy sposób, jakimi kompetencjami dysponuje dana osoba. Jeśli mamy do czynienia z wykształceniem, który jest podstawową umiejętnością twardą, wystarczy poprosić kandydata o przedstawienie dyplomu potwierdzającego ukończenie danej szkoły czy studiów. Dzięki takiemu dokumentowi dowiemy się nie tylko o tym, że dana osoba nas nie okłamuje i faktycznie ukończyła dany etap edukacji, lecz dodatkowo możemy zdobyć informacje na temat wiedzy, jaką pozyskała w trakcie nauki oraz w jakim stopniu ją nabyła, dzięki sprawdzeniu przedmiotów oraz ocen. Za pomocą takiego dyplomu można wykonywać tzw. zawód wyuczony, gdyż posiada się komplet umiejętności potrzebnych na danym stanowisku.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku kursów, szkoleń oraz warsztatów - każda osoba uczęszczająca na któryś z tych sposobów doszkolenia otrzymuje certyfikat, dyplom bądź zaświadczenie, które potwierdza zdobyte nowe umiejętności oraz wiedzę. Często na wydawanych dokumentów przedstawiony jest również program danego szkolenia, dzięki czemu pracodawca może dowiedzieć się, jakie dokładnie umiejętności pozyskał pracownik. Szkolenia oraz warsztaty są wykorzystywane nie tylko przez osoby dopiero starające się o uzyskanie danego stanowiska pracy, lecz również przez osoby mające już daną pracę, a które chcą otrzymać podwyżkę bądź dodatek funkcyjny. Pracodawca wie wtedy, że konkretny pracownik stara się ciągle uzupełniać swoją wiedzę oraz umiejętności, dzięki czemu może wykonywać swoje zadania w jak najlepszy możliwy sposób, przez co zasługuje na nagrodę.

Kolejną opcją zwiększania swoich umiejętności twardych w pracy jest zdobywanie certyfikatów. Najbardziej popularne to te potwierdzające, że dana osoba zna język obcy na danym poziomie. Najpopularniejsze certyfikaty językowe z danych języków to:

  • język angielski (FCE - First Certificate of English potwierdzający znajomość języka na poziomie B2, CAE - Certificate in Advanced English potwierdzający znajomość angielskiego na poziomie C1 oraz CPE - Certificate of Proficiency in English potwierdzający poziom C2);
  • język niemiecki (ZD - Zertifikat Deutsch potwierdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie B1);
  • język hiszpański (DELE - Diploma de Espanol como Lengua Extranjera na poziomach od A1 do C2);
  • języki francuski (DELF - Diplome d'Etudes en Langue Francaise na poziomach od A1 do B2 oraz DALF - Diplome Approfondi de Langue Francaise na poziomach C1 oraz C2).

Oprócz certyfikatów językowych wyróżnia się także inne dotyczące branży finansowej bądź informatycznej. Niemal w każdej gałęzi można odnaleźć odpowiedni certyfikat, dzięki któremu zyskamy uznanie w oczach potencjalnego pracodawcy! Potwierdzeniem innej niezwykle ważnej umiejętności twardej, jaką jest doświadczenie zawodowe jest m.in. świadectwo pracy, na którym nasz były pracodawca wpisuje informacje na temat wykonywanych na danym stanowisku czynności oraz czasu, przez jaki pracowaliśmy w danej firmie. Niektórzy rekruterzy mogą również wymagać dawnych umów o pracę jako potwierdzenia umiejętności na wcześniejszym stanowisku. 

Jeśli natomiast jesteś pracodawcą i planujesz przyznać dodatkowe premie pieniężne swoim pracownikom, którzy wykazali się ostatnimi czasy dużym zaangażowaniem w rozwój swoich umiejętności, koniecznie zapoznaj się z opcją, jaką jest System Rejestracji Czasu Pracy Pracowników, który nie tylko pozwala na zarządzanie czasem pracy, lecz również jest wygodnym narzędziem do obliczania wynagrodzeń.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.