·3 min czytania

Konto bankowe: firmowe czy prywatne? Które lepsze dla biznesu?

Konto bankowe – firmowe czy prywatne? Jaki rodzaj konta bankowego sprawdzi się lepiej w działalności gospodarczej?

Dla wielu własna firma, choćby jednoosobowa działalność gospodarcza, to spełnienie marzeń, ale i wielkie wyzwanie oraz odpowiedzialność. Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do prostych zadań, a zmieniające się przepisy związane z przedsiębiorcami mogą przyprawić o zawrót głowy.

Firma dla każdego?

Mimo to, z roku na rok w naszym kraju pojawia się coraz więcej firm. Wielu przedsiębiorców woli zaryzykować i postawić na swój biznes, niż pracować dla kogoś. Nie każdemu się oczywiście uda, ale liczne przypadki sukcesów rodzimych biznesmenów pokazują, że sięgnięcie po duże cele jest możliwe. A polskim przedsiębiorcom nie brakuje ambicji i wytrwałości! Tym bardziej dziś, gdy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste, jak nigdy. Obecnie można to zrobić już nie tylko udając się do właściwego urzędu gminy, ale nawet przez Internet! Wystarczy kilka kliknięć, wypełnienie formularza, dopełnienie kilku formalności i gotowe!

Początki biznesu

Kwestia podatkowa, wybór biura rachunkowego, znajomość obowiązujących przepisów, konto bankowe dla firm - wszystkie te pojęcia pojawiają się na najwcześniejszym etapie budowania własnego biznesu. Początkujący przedsiębiorca musi zmierzyć się z wieloma wątpliwościami. Część z nich może rozwiać prawnik czy księgowa, inne są do rozwiązania przy użyciu internetu. W sieci można znaleźć bowiem wiele różnego rodzaju poradników czy artykułów dotyczących zakładania własnej działalności gospodarczej, a także związane z tym porady ekspertów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czy konto firmowe jest obowiązkowe przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Jednym z pytań, jakie pojawiają się w głowie nowego przedsiębiorcy, jest to, czy muszę mieć konto firmowe albo czy konto firmowe jest obowiązkowe na gruncie norm prawnych? Konto firmowe oferują obecnie wszystkie banki funkcjonujące na polskim rynku usług finansowych. Firmowe konto bankowe to dla rozpoczynającej przygodę z biznesem osoby spora zagadka. Warto poznać więc szczegóły jego funkcjonowania. Czy konto firmowe jest obowiązkowe? Okazuje się, że z punktu widzenia prawa przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność nie musi otwierać rachunku firmowego.

Czy muszę mieć konto firmowe?

Firmowe konto bankowe to więc jedna z możliwości, ale nie konieczność przy zakładaniu firmy. Co prawda, w formularzu CEiDG-1 istnieje pole, w którym należy wpisać numer konta bankowego, ale można użyć do tego rachunku prywatnego. Co więcej, zawsze można ten numer podmienić, składając pismo o zmianę formularza. Ponadto, nie ma aktualnie możliwości założenia konta firmowego przed zarejestrowaniem przedsiębiorstwa. Instytucje bankowe proszą bowiem klienta o dokument potwierdzający wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W praktyce więc najpierw należy założyć firmę, a dopiero później udać się do banku. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem i instytucja założy rachunek firmowy, kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie go do CEiDG za pomocą specjalnego formularza, który należy dostarczyć drogą elektroniczną poprzez profil zaufany, osobiście albo przez pośredników do właściwego magistratu.

Konto bankowe dla firm a konto prywatne – podobieństwa i różnice

Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy. Konto bankowe dla firm różni się od prywatnego przede wszystkim wyższymi kosztami utrzymania. Z drugiej jednak strony umożliwia budowanie dodatkowej zdolności kredytowej i wzięcie w przyszłości kredytu na firmę. Między tymi dwoma produktami bankowymi jest jednak więcej podobieństw niż różnic. Z obu można wypłacić środki przy użyciu bankomatów, oba posiadają karty płatnicze czy kredytowe, model ich funkcjonowania jest dokładnie taki sam.

Konto firmowe - czy warto?

Rachunek dla firmy warto otworzyć z jednego podstawowego względu, a mianowicie, aby nie mieszać pieniędzy prywatnych z firmowymi. Ma to znaczenie nie tylko biorąc pod uwagę dobro naszych oszczędności, ale także z punktu widzenia kontroli skarbowej. Korzystanie z konta prywatnego do celów firmowych może bowiem być różnie interpretowane przez fiskusa. O co dokładnie chodzi? Załóżmy, że jako przedsiębiorcy posiadamy konto firmowe. Wówczas urząd skarbowy nie ma podstawy, aby sprawdzać nasz prywatny rachunek. W przeciwnym razie skarbówka ma wgląd zarówno do pieniędzy przedsiębiorstwa, jak i naszych prywatnych transakcji. To z kolei powoduje, że - mimo iż nie złamaliśmy prawa ani nie ukrywamy żadnych funduszy - będziemy musieli tłumaczyć się z niektórych, niejasnych dla kontrolerów, wydatków oraz dochodów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.