Księga Przychodów i Rozchodów jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej przez małych i średnich przedsiębiorców. Pozwala ona na ewidencjonowanie osiągniętych przychodów i ponoszonych kosztów, czyli wszystkich operacji finansowych dokonywanych w firmie, tak aby bez trudu ustalić podstawę opodatkowania. Jak poprawnie prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów z związku z prowadzoną działalnością?
KPiR - wzór do pobrania
Dokumentem, który reguluje zasady prowadzenia KPiR reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Aby mieć pewność, że prowadzona dokumentacja spełnia wymagania, skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru zamieszczonego na naszej stronie internetowej.
Sposób prowadzenia KPiR
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów powinna zostać założona na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami podatnicy nie mają obowiązku zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o założeniu KPiR. Księga Przychodów i Rozchodów może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. Oczywiście prowadzenie KPiR w dedykowanym do tego programie jest łatwiejsze i mniej czasochłonne, niemniej jednak nie ma przeciwwskazań, by wybrać tradycyjną formę. Decydując się na wersję elektroniczną Księgi Przychodów i Rozchodów trzeba wiedzieć, że podatnik musi na piśmie określić szczegółową instrukcję obsługi programu komputerowego używanego do prowadzenia KPiR, przy czym program ten musi zapewniać bezzwłoczny wgląd w treść dokonanych zapisów oraz wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym. Dodatkowo zgromadzone dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby były chronione przed zniszczeniem, utratą lub ich nieuprawnioną modyfikacją. Dobrą wiadomością jest to, że od niedawna podatnicy prowadzący Księgę Przychodów i Rozchodów w wersji elektronicznej nie są zobowiązani do jej drukowania.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoPodatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - struktura
Konstrukcja Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów jest ściśle określona przez wyżej wymienione rozporządzenie Ministra Finansów. Oznacza to, że wzór KPiR powinien wszędzie wyglądać jednakowo. Każda Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów powinna posiadać 17 kolumn ułożonych w ściśle określonej kolejności.
- Liczba porządkowa,
- Data księgowania wydatku lub przychodu, wynikająca z dokumentu będącego podstawą wpisu,
- Numer dowodu, na podstawie którego dokonuje się wpisu,
- Nazwa podmiotu gospodarczego, która jest drugą stroną transakcji, przy czym może to być zarówno firma lub instytucja, jak i osoba prywatna,
- Adres kontrahenta, z którym przeprowadzona została transakcja,
- Rodzaj przychodu lub wydatku,
- Wartość sprzedaży towarów handlowych lub usług,
- Pozostałe przychody,
- Suma kolumny 7. i 8.,
- Wartość zakupu towarów handlowych i materiałów według cen zakupu,
- Koszty uboczne związane z zakupem, w tym koszty transportu, załadunku i ubezpieczenia,
- Wartość wypłacanych wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom,
- Pozostałe koszty, w tym wydatki na media, amortyzacja, wydatki związane z eksploatacją pojazdów,
- Suma kosztów z kolumny 12. i 13.
- Wolna kolumna przeznaczona na wpisywanie zaszłości gospodarcze nieprzypisane do poprzednich kolumn,
- Koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- Uwagi dodatkowe
Na postawie rzetelnie prowadzonej KPiR można określić zobowiązania podatkowe, a także wyciągać wnioski na temat prowadzenia działalności, przez to, że KPiR pełni funkcję informacyjną.
Jeśli obowiązek prowadzenia dokumentów księgowych, na czele z Księgą Przychodów i Rozchodów to to można to zadanie przekazać wyspecjalizowanym księgowym z biura rachunkowego. Jeśli podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów jest prowadzona przez biuro rachunkowe, to istnieje możliwość dokonywania zapisów z opóźnieniem, a konkretnie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.