Rachunek potwierdza dokonanie sprzedaży towarów lub wykonanie usługi i jest wystawiany przez podatników prowadzących działalność gospodarczą na żądanie kupującego lub usługobiorcy, gdy odrębne przepisy nie nakładają obowiązku wystawienia faktury. Jak powinien wyglądać taki rachunek?
Wzór rachunku
Jeśli zażądano od Ciebie wystawienia rachunku za sprzedawane towary lub wykonywane usługi to pobierz darmowy wzór rachunku, który ułatwi Ci przygotowanie potwierdzenia transakcji. Obowiązek wystawienia takiego dokumentu masz nawet wtedy, gdy prowadzisz niezarejestrowaną działalność gospodarczą i jesteś zwolniony z podatku VAT. Dlatego warto zapoznać się z przygotowanym przez nas wzorem i wiedzieć, jak wystawić rachunek, gdy klienci tego oczekują. Przykładowy wzór rachunku na pewno będzie cenną pomocą.
Jak powinien wyglądać rachunek potwierdzający realizację wykonanych usług lub wydanie towarów?
To, jak ma być skonstruowany rachunek, precyzuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach. W rozporządzeniu możemy przeczytać, że rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi musi zawierać co najmniej:
- imiona i nazwiska oraz adresy sprzedawcy/wykonawcy usługi i kupującego/odbiorcy usługi,
- datę wystawienia i numer kolejny rachunku,
- określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług wraz z cenami jednostkowymi,
- ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie.
Nie ma przeciwwskazań, by rachunek zawierał też inne informacje, na przykład:
- sposób i termin zapłaty, w tym numer konta bankowego,
- potwierdzenie zapłaty.
Jeśli oryginał rachunku uległ zniszczeniu lub zaginął, to ponownie wystawiony rachunek musi być wyraźnie oznaczony jako duplikat i musi być oznaczony datą jego ponownego wystawienia.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoTermin wystawienia rachunku
Jeśli sprzedawca lub usługodawca otrzymał żądanie wystawienia rachunku jeszcze przed wydaniem towaru, lub przed wykonaniem usługi, to ma 7 dni na sporządzenie rachunku licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeśli zaś żądanie wydania rachunku nastąpiło już po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi to na wystawienie rachunku jest 7 dni, licząc od dnia zgłoszenia żądania. Ważne jest przy tym to, że klient ma aż 3 miesiące od dnia wydania towaru lub wykonania usług na zażądanie wystawienia rachunku. Po tym czasie podatnik nie ma już obowiązku wystawiania rachunku.
Wystawione rachunki należy przechowywać chronologicznie, w kolejności ich wystawienia, przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został wystawiony rachunek.