·3 min czytania

Czym jest NIP europejski? Kto jest zobowiązany do posiadania go?

Czym jest NIP europejski? Kto jest zobowiązany do posiadania go?

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ważną rolę przy większości transakcji odgrywa NIP. To podstawowy element, obok nazwy, dzięki któremu możemy łatwo i szybko zweryfikować autentyczność przedsiębiorcy. Niewielu jednak wie, że oprócz tradycyjnego NIP-u, którym posługujemy się na co dzień, istnieje również europejski NIP. O czym dokładnie mowa?

NIP europejski – co to jest?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski i zamierzają przeprowadzać transakcje z podmiotami zarejestrowanymi w innych krajach Unii Europejskiej, powinni zapoznać się z pojęciem NIP UE. Europejski NIP jest bowiem wymagany przy wszelkich operacjach wewnątrzwspólnotowych. Przedsiębiorca, który go nie posiada, może mieć poważne problemy, na przykład przy rozliczaniu podatku VAT. NIP UE wygląda podobnie jak tradycyjny numer identyfikacji podatkowej, ale jest poprzedzony dwuliterowym skrótem kraju. W przypadku Polski przedrostek to PL.

NIP unijny – co warto wiedzieć?

Współczesny świat jest bardziej globalny niż kiedykolwiek wcześniej, a transakcje między podmiotami gospodarczymi z różnych krajów UE odbywają się na coraz szerszą skalę. Obowiązek posiadania europejskiego NIP-u dotyczy zarówno handlu towarowego, jak i sprzedaży usług transgranicznych. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ coraz więcej firm prowadzi działalność międzynarodową. Warto zaznaczyć, że każda transakcja, która wiąże się z koniecznością posiadania NIP UE, może obejmować nie tylko duże transakcje, ale i codzienne operacje gospodarcze.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Kto jest zobowiązany do posiadania NIP UE w 2025 roku?

Do dokonywania operacji finansowych wewnątrz Unii Europejskiej uprawnieni są czynni podatnicy VAT, ale także przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Obowiązek rejestracji do VAT-UE dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT przed zawarciem transakcji dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, świadczenia usług, w stosunku do których rozliczenie VAT spoczywa na nabywcy, a także nabycia usług, w przypadku których to polski podatnik musi rozliczyć podatek VAT.

Zwolnienie z VAT a NIP UE

Co w przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT? W ich przypadku konieczność rejestracji do VAT-UE występuje tylko w określonych sytuacjach, na przykład przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Istnieje jednak wyjątek – jeśli wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w danym roku nie przekracza 50 000 zł, przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie muszą rejestrować się w VAT-UE. Z kolei przedsiębiorcy zwolnieni z VAT muszą zarejestrować się, jeśli dokonują wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, w stosunku do których rozliczenie VAT spoczywa na nabywcy.

Jak uzyskać VAT-UE?

Aby uzyskać NIP UE, przedsiębiorca musi złożyć formularz VAT-R, wypełniając część C.3 dotyczącą transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wniosek należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym – tym, w którym rozlicza się przedsiębiorca. Wniosek można złożyć osobiście lub wysłać go pocztą tradycyjną albo elektroniczną (wymaga to podpisu kwalifikowanego).

Deklaracja VAT-UE – co warto wiedzieć?

Każdy przedsiębiorca, który posiada NIP UE i przeprowadza transakcje z wykorzystaniem tego numeru, zobowiązany jest do składania deklaracji VAT-UE. Jest to dokument, który stanowi podsumowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych, ale nie jest to deklaracja podatkowa. Należy ją składać w urzędzie skarbowym, a często wykonuje to księgowy przedsiębiorcy.

VAT-EU a VAT-UE – jaka jest różnica?

Często na dokumentach księgowych pojawia się skrót VAT-EU lub VAT-UE. Co oznacza ten prefiks? Prefiks EU odnosi się do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych poza Unią Europejską, które korzystają ze szczególnej procedury rozliczania VAT przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych dla konsumentów w Unii Europejskiej. W takim przypadku sprzedaż nie jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, lecz jako import towaru lub usługi.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto
Oceń ten artykuł

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.