·5 min czytania

Identyfikacja wizualna firmy – czym jest i dlaczego warto ją opracować

Identyfikacja wizualna firmy – czym jest i dlaczego warto ją opracować

Co to jest system identyfikacji wizualnej?

Identyfikacja wizualna firmy określana również jako identyfikacja marki lub tożsamość wizualna firmy (a czasami też błędnie identyfikacja wizualna), to narzędzie, które służy do kształtowania wizerunku przedsiębiorstwa. I choć na początku może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Klucz w tym, by poszczególne elementy systemu identyfikacji wizualnej były ze sobą spójne.

Identyfikacja wizualna – co to?

Pojęciem tym określa się ogół zabiegów mających na celu stworzenie spójnego i adekwatnego do branży wizerunku firmy. Pomocne w tym są elementy identyfikacji wizualnej, czyli nazwa przedsiębiorstwa, jej logo, typografia, kolorystyka, a nawet i styl graficzny. Podsumowując, jest to ogół działań, które tworzą system identyfikacji wizualnej firmy. Taka kreacja wizualna służy budowaniu wizerunku i rozpoznawalności danej marki – podobnie, jak Elektroniczny Obieg Dokumentów, czy Agile o, którym pisaliśmy w artykule "Agile – nowoczesna metodyka zarządzania projektami w branży informatycznej". Powodów, dla których warto wdrożyć projekt identyfikacji wizualnej, jest jednak znacznie więcej.

Księga identyfikacji wizualnej – dlaczego warto ją opracować?

Kolejnym ważnym elementem jest księga identyfikacji wizualnej (tzw. Księga Znaku), którą tak jak opracowanie systemu identyfikacji wizualnej może wykonać grafik komputerowy. Księga ta stanowi bardzo dokładny opis systemu identyfikacji wizualnej marki, a także i pewnego rodzaju instrukcję obsługi logo. Ponadto zawarto w niej także nazwy czcionek użytych w logotypie oraz opisy barw i ewentualnych wersji logo, jakie są dopuszczalne przez firmę. W praktyce więc księga identyfikacji wizualnej stoi na straży spójności wizerunku marki. Dlaczego jeszcze warto ją mieć?  Określona w księdze identyfikacja wizualna marki wpływa korzystnie na rozpoznawalność wśród potencjalnych klientów. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza jeśli marka jest obecna w internecie, gdzie obraz odgrywa ogromne znaczenie. Tak jak i w reklamie, przy której tworzeniu księga identyfikacji wizualnej się przydaje. Ponadto pomaga ona w określeniu strategii i sposobu komunikacji marki. Taka identyfikacja graficzna firmy tworzy bowiem atmosferę wokół marki. Jej posiadanie wskazuje na bardzo profesjonalne podejście firmy, a także zwiększa jej prestiż.

Elementy każdej identyfikacji wizualnej firmy

Spójna identyfikacja wizualna firmy to niezwykle pomocna w budowaniu rozpoznawalności strategia. Należy jednak zaznaczyć, że składa się ona z elementów takich jak:

  • logo – czyli znak graficzny, którym marka się posługuje; zestaw kolorów – jakimi firma będzie się posługiwać we wszystkich reklamach i innych materiałach wizualnych;
  • typografia – czyli style pisma, jakie pojawiają się w materiałach promocyjnych, na produktach itd.;
  • grafika na social media – zwłaszcza jeśli firma jest obecna w mediach społecznościowych, które są znakomitym miejscem na budowanie wizerunku.

Identyfikacja graficzna marki dotyczy tradycyjnych, drukowanych materiałów promocyjnych, takich jak wizytówki, koperty, papier firmowy, ulotki, foldery itd.

Identyfikacja wizualna firmy – przykłady

Na końcu warto również przytoczyć konkretne przykłady identyfikacji wizualnej. Wbrew pozorom pomysłów jest naprawdę dużo, a jedyne, co nas w tym ogranicza, jest wyłącznie nasza własna wyobraźnia. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze sposoby na wdrożenie identyfikacji wizualnej w firmie.

Logotyp firmy

Nie jest tajemnicą, że atrakcyjne wizualnie logo pozostaje w pamięci na dłużej. W dodatku to właśnie ono jest kojarzone z firmą najbardziej. Głównie dzięki temu, że pojawia się na produktach, koszulkach pracowników itd. Ponadto pomaga ono w dotarciu do konkretnej grupy odbiorców, a także przedstawia historię marki. Znakomitym sposobem na jednoczesne wykorzystanie logo oraz oznaczenie siedziby firmy jest baner, tablica reklamowa, czy neon.

Kolorystyka marki

Choć nie jest to takie oczywiste, kolory podświadomie wpływają na nasze decyzje zakupowe. W praktyce więc oznacza to, że determinują one zachowania konsumentów, a nawet i wywołują u nich konkretne emocje. Czerwień kojarzy się z dynamiką, władzą i zmysłowością. Z kolei żółć jest postrzegana jako bardziej krzykliwa i emocjonalna. Najlepszym przykładem jest jednak czerń, która od wieków kojarzona jest z elegancją i luksusem.

Siedziba firmy/pojazdy firmowe

Co więcej, te same barwy mogą również zostać wykorzystane w kolorystyce biura, restauracji czy sklepu, w którym można nabyć usługi bądź produkty danej marki. Identyfikacja wizualna budynku, czy pojazdów jest dla konsumentów równie silnym bodźcem – czego znakomitym przykładem są m.in. ciężarówki Coca–Cola oraz restauracje McDonald's, gdzie nad projektem wystroju i kolorystyki wnętrz pracowało wielu specjalistów. Oczywiście pomysł ten można zastosować również i do innych elementów, które na co dzień kojarzone są z tą marką.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Font czcionki zastosowanej w logotypie

Najlepsi marketingowcy od lat dbają o to, by nazwa marki pojawiała się w jej logotypie. Nie bez powodu – jak się bowiem okazuje, zabieg ten pomaga konsumentom utrwalić nazwę marki. Ważne jest więc, by był on nie tylko czytelny, ale i w skuteczny sposób przyciągał uwagę odbiorców. Co więcej, z pomocą odpowiedniej czcionki można łatwiej dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców, np. dzieci, które uwielbiają kolory i ładne literki.

Unikalne opakowania produktów

Ponoć nie wypada oceniać książki po okładce, aczkolwiek w marketingu ma to miejsce praktycznie na każdym miejscu. I nie powinno to dziwić – w końcu opakowanie ma realny wpływ na decyzję konsumenta. Z pomocą odpowiedniego designu można zmienić postrzeganie marki, a także przyciągnąć uwagę kupujących. Dlatego też produkty, które pojawiają się na sklepowych półkach, bardzo często mają opakowania w krzykliwych kolorach.

Stylowe druki firmowe

To rozwiązanie skierowane głównie do kancelarii i firm, w których korzysta się z gadżetów takich jak firmowa papeteria, wizytówki, koperty itd. Umieszczenie na nich logo, nazwy firmy i detali takich jak numer telefonu, nie tylko pomoże klientom się z tobą skontaktować, ale i korzystnie wpłynie na prestiż firmy. Diabeł tkwi w szczegółach, a takie gustowne detale są szczególnie poważane w niektórych kręgach.

Uniformy dla pracowników

Kolejnym pomysłem, który zamyka naszą listę przykładów wdrażania identyfikacji wizualnej w firmie, są koszulki i uniformy pracownicze. Co więcej, sprawiają one nie tylko, że firma wygląda bardziej profesjonalnie, ale i są bardzo praktyczne. Dzięki nim pracownicy nie muszą bowiem brudzić w pracy swoich własnych ubrań. Dlatego też z takich służbowych uniformów korzystają nie tylko wielkie koncerny międzynarodowe, ale i właściciele mniejszych biznesów, np. restauracji, hoteli, firm kurierskich i wielu innych. W dodatku dress-code w miejscu pracy to dodatkowa reklama dla pracodawcy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.