·4 min czytania

Komendy głosowe w narzędziach AI

Komendy głosowe w narzędziach AI – jak usprawnić swoją pracę i życie dzięki inteligentnym asystentom?

Technologie oparte o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe otaczają nas dziś z każdej strony. Dlatego warto wiedzieć, jak z nich efektywnie korzystać, tak by usprawniać zarówno wykonywanie pracy, jak i codziennych czynności. W tym artykule podpowiadamy, jak wykorzystać komendy głosowe w narzędziach AI.

Co można zrobić z pomocą komend głosowych?

Obsługa urządzeń i narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym z pomocą komend głosowych jest bez wątpienia najbardziej intuicyjnym i przyjaznym sposobem korzystania z technologii na co dzień. Wszystko dlatego, że komunikowanie się z pomocą głosu jest dla nas ludzi najbardziej naturalną czynnością. W końcu najpierw uczymy się mówić, a dopiero potem czytać, pisać i obsługiwać różnego typu aplikacje. Korzystanie z aplikacji z pomocą głosu jest też nieocenione dla użytkowników mniej obeznanych z technologią, gdyż mogą oni używać wyszukiwania głosowego i innych funkcji urządzeń bez umiejętności ich obsługi. Idea wyszukiwania głosowego i sterowania urządzeniami z pomocą mowy jest także cennym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, dla których zwyczajne posługiwanie się komputerem i urządzeniami mobilnymi może być kłopotliwe.

Organizacja czasu

Współczesne narzędzia są na tyle zaawansowane, że bez problemu rozpoznają mowę i właściwie ją interpretują. Dzięki temu można na wiele sposobów używać sterowania głosowego. Świetnym przykładem jest wykorzystywanie sterowania głosowego do ustawiania alarmów i przypomnień, tworzenia wydarzeń i zadań w kalendarzu, a także sprawdzania zapisów w terminarzu.

Komunikacja

Korzystając z komend głosowych w telefonie, można też zlecić asystentowi nawiązanie połączenia z wybraną osobą, sprawdzenie i wysyłanie wiadomości tekstowych, odsłuchiwanie poczty głosowej, a nawet wysyłanie wiadomości e-mail. Aplikacja za nas odczyta wiadomość, a także w razie konieczności zapisze podyktowaną odpowiedź i tak przygotowaną wiadomość prześle wskazanej osobie.

Nawigacja

Niezwykle wygodne jest korzystanie z komend głosowych w nawigacji. Dzięki temu bez konieczności trzymania urządzenia w dłoniach i spoglądania na ekran można wyznaczać trasy, wyszukiwać miejsca w pobliżu, planować podróż, a nawet dokonywać rezerwacji w hotelach, restauracjach i innych miejscach na trasie przejazdu. Bez wątpienia używanie wyszukiwania głosowego w trakcie prowadzenia samochodu lub innego pojazdu znacznie zwiększa bezpieczeństwo kierującego i pasażerów.

Wyszukiwanie głosowe i uzyskiwanie informacji

Bez spoglądania na ekran możemy też uzyskać różne informacje, choćby takie, jak „która jest godzina” albo „jaka będzie jutro pogoda”. Możemy też prosić o wykonanie prostych działań matematycznych, przeliczanie jednostek, tłumaczenie słów i wyrażeń, a także wyszukiwać informacje w internecie. Komendy głosowe w narzędziu AI pozwalają też zmieniać ustawienia urządzenia, na przykład w zakresie włączania i wyłączania określonych funkcji.

Dla asystenta głosowego komendy typu „ustaw budzik na ósmą rano”, „napisz sms do Kasi, że spóźnię się kilka minut”, „powiedz, kiedy mam wizytę u stomatologa”, „sprawdź, gdzie znajdę najbliższą kwiaciarnię” nie stanowią żadnego problemu. Co więcej, jeszcze do niedawna asystenci głosowi gubili się przy bardziej skomplikowanych poleceniach, takich jak „przypomnij mi w poniedziałek, że we wtorek mam zrobić zakupy na środę” i nie wiedzieli, kiedy ostatecznie i jakie powiadomienie mają ustawić. Dziś, dzięki uczeniu maszynowemu, tego typu trudności zostały w niemal całkowicie wyeliminowane, a aplikacje korzystające ze sterowania głosowego są już praktycznie niezawodne.

Jak i gdzie używać sterowania głosowego?

komendy-glosowe

Sterowanie głosowe można wykorzystać na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, komputery, głośniki inteligentne, smartwatche, a nawet w samochodach wyposażonych w systemy AI. Niektóre urządzenia mogą wymagać pobrania odpowiedniej aplikacji, na przykład ze sklepu Google Play, App Store czy Galaxy Store. Aby rozpocząć korzystanie ze sterowania głosowego, wystarczy aktywować i skonfigurować asystenta głosowego na swoim urządzeniu. Trzeba pamiętać, że niekiedy asystent jest uruchamiany tylko po wypowiedzeniu określonych słów. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań, czyli Asystent Google rozpoczyna działanie po wypowiedzeniu słów „OK Google”. Z kolei zwykłe wyszukiwanie głosowe w wyszukiwarce Google wymaga naciśnięcia ikony mikrofonu. Dlatego warto na początku upewnić się, jak w najłatwiejszy sposób rozpoczynać korzystanie z danej funkcji.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak rozpocząć korzystanie z komend głosowych?

Gdy wybrane narzędzie AI zostanie aktywowane, po prostu wystarczy wypowiedzieć swoje pytanie lub komendę w języku polskim, lub innym języku, który obsługuje aplikacja i poczekać chwilkę na odpowiedź. Warto wiedzieć, że asystent może oferować spersonalizowane odpowiedzi, które bazują na wcześniejszych aktywnościach i wyszukiwaniach. Im częściej korzystamy z wyszukiwania głosowego, tym lepiej asystent będzie rozumiał nasze preferencje i potrzeby. Dlatego warto eksperymentować z różnymi komendami i pytać o różne rzeczy, aby w pełni wykorzystać potencjał tej technologii. Oczywiście na początku, aby się oswoić z tym sposobem obsługi urządzeń najlepiej zacząć od prostych poleceń.

Sterowanie głosowe a bezpieczeństwo danych

komendy-glosowe

Większość narzędzi AI wykorzystujących sterowanie głosowe, w tym asystenci głosowi, zapamiętują w swoich ustawieniach modele głosu użytkownika. Dzięki temu rozpoznają głos konkretnej osoby i nie pozwalają na używanie wyszukiwania głosowego, wprowadzanie zmian w ustawieniach i korzystanie z zasobów urządzenia przez osoby trzecie.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe sprawiają, że z pomocą komendy głosowej można wyszukiwać informacje, włączać nowe funkcje, modyfikować dostępne ustawienia i wiele więcej. Najłatwiej zacząć przygodę ze sterowaniem głosowym korzystając z aplikacji asystenta w swoim telefonie lub z wyszukiwania głosowego w przeglądarce internetowej. Do wyboru jest wiele narzędzi, w tym asystenci tacy jak Siri od Apple, Google Assinstant, Amazon Alexa czy Bixby od firmy Samsung. Dlatego już teraz każdy może znaleźć rozwiązanie dla siebie, które najlepiej odpowie na indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.