·4 min czytania

Sterowania głosem w narzędziach do zwiększenia efektywności pracy

Jak wykorzystać sterowanie głosem w narzędziach do zwiększenia efektywności pracy?

Sterowanie głosem należy do najbardziej pożądanych funkcji u tych, którzy chcą sprawnie organizować czas i maksymalizować efektywność pracy. Wszystko dlatego, że korzystanie ze sterowania głosowego w czasie realizacji codziennych zadań znacząco zwiększa produktywność poprzez usprawnienie procesów pracy, oszczędność czasu i eliminację błędów.

Co to jest sterowanie głosowe?

Sterowanie głosowe to technologia, która umożliwia komunikację z komputerami oraz urządzeniami elektronicznymi z pomocą głosu. Celem sterowania głosowego jest umożliwienie użytkownikom wydawania poleceń, zadawania pytań i wykonywania różnych działań za pomocą mowy, zamiast tradycyjnego wprowadzania tekstu lub poruszania się po interfejsie użytkownika z pomocą klawiatur, myszek lub ekranów dotykowych.

Technologia sterowania głosem opiera się o dwa rozwiązania – rozpoznawanie mowy oraz syntezę mowy. Rozpoznawanie mowy polega na przekształcaniu wypowiedzi użytkownika z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji i modeli uczenia maszynowego, tak aby system mógł je właściwie zinterpretować. Synteza mowy to z kolei przetwarzanie treści generowanych przez komputer na mowę ludzką.

Zarówno sterowanie głosowe, jak i rozpoznawanie twarzy mają ogromny potencjał do ułatwiania wielu czynności wykonywanych na co dzień w życiu zawodowym i osobistym.

Jak zwiększyć efektywność pracy dzięki sterowaniu głosem?

sterowanie-glosem

Pod wieloma względami używanie klawiatury, myszy lub ekranu dotykowego jest wygodne, ale jednocześnie wymaga skupienia wzroku na wybranym urządzeniu i użycia rąk do jego obsługi. Tymczasem używanie głosu jest szybsze, dużo bardziej intuicyjne i nie wymaga tak dużego zaangażowania, jak tradycyjne sposoby korzystania z komputerów, tabletów, smartfonów i innych urządzeń. Dzięki temu wiele czynności można wykonywać niejako przy okazji, na przykład podczas prowadzenia samochodu. Sterowania głosowego można użyć na przykład do:

  • dyktowania tekstu, co przydaje się podczas pisania e-maili, tworzenia notatek, przygotowywania raportów, artykułów, prezentacji i innych materiałów,
  • zarządzania kalendarzem i zadaniami, poprzez wprowadzanie zadań i ustawianie przypomnień z pomocą poleceń głosowych,
  • wyszukiwania informacji z internetu, poprzez głosowe wprowadzanie tekstu do wyszukiwarki i otwieranie stron internetowych, których zawartość może zostać odczytana na głos przez syntezator mowy,
  • komunikacji, dzięki wysyłaniu wiadomości głosowych przez popularne komunikatory, takie jak choćby Slack,
  • kontrolowania urządzeń w środowisku biurowym.

Korzystanie z poleceń głosowych oszczędza czas, zwłaszcza podczas wykonywania powtarzalnych zadań, gdyż jest szybsze niż ręczne wprowadzanie poleceń na klawiaturze lub ekranie dotykowym. Dzięki sterowaniu głosowemu można jednocześnie wykonywać kilka zadań, a przy tym unikać wielu typowych błędów ludzkich. Włączenie sterowania głosem do codziennej rutyny może pomóc przeciwdziałać dyskomfortowi spowodowanymi długotrwałą pracą przy komputerze, gdyż wiele zadań można z łatwością wykonywać w pozycji stojącej i w ruchu. Sterowanie głosowe zwiększa także dostępność technologii w pracy, dzięki czemu można w pełni wykorzystać własny potencjał w przypadku ograniczeń spowodowanych na przykład niepełnosprawnością.

Jak ustawić sterowanie głosem?

sterowanie-glosem

Technologię rozpoznawania mowy, a także syntezy mowy obsługuje dziś większość nowoczesnych urządzeń, na czele z urządzeniami mobilnymi. Przed dokonaniem zakupu warto jednak na początku upewnić się, czy używany sprzęt rzeczywiście posiada taką funkcję. Następnie trzeba przejść do ustawień urządzenia i skonfigurować ustawienia mowy. Wśród dostępnych parametrów jest na przykład wybór preferowanego języka, tempo wprowadzania tekstu czy rodzaj komend, jakie będą wprowadzane głosowo. Niekiedy systemy do rozpoznawania mowy mogą wymagać przeprowadzenia krótkiego procesu nauki, tak aby urządzenie mogło dostosować się do głosu użytkownika. Dlatego system może poprosić o wypowiedzenie wskazanych fraz czy też poprosić o przeczytanie krótkiego fragmentu tekstu. Następnie trzeba przetestować sterowanie głosowe, wprowadzając proste komendy, aby ocenić, jak system na nie reaguje. Korzystając ze sterowania głosowego, warto też pamiętać o dokonywaniu regularnych aktualizacji oprogramowania, gdyż mogą one doskonalić wydajność i jakość sterowania głosowego oraz wprowadzać zaawansowane funkcje. Aby skutecznie korzystać ze sterowania głosem, warto także poświęcić czas na poznanie dostępnych w danym urządzeniu funkcji.

Jak włączyć sterowanie głosem w laptopie?

Chcąc pracować na komputerze z pomocą głosu, należy odpowiednich ustawień szukać w panelu sterowania w przypadku systemu Windows lub w preferencjach systemowych na komputerach z systemem macOS. Po wybraniu opcji związanej z rozpoznawaniem mowy konieczne będzie przeprowadzenie konfiguracji według podanych instrukcji. Po udanej konfiguracji możliwe będzie sterowanie komputerem z pomocą głosu, w tym otwieranie aplikacji i programów, przeglądanie dowolnej strony internetowej, pisanie wiadomości, odtwarzanie muzyki i wiele więcej. Oczywiście dostępność i konfiguracja sterowania głosem mogą się różnić w zależności od używanego sprzętu i systemu operacyjnego.

Jak włączyć sterowanie głosem w telefonie?

Planując korzystanie ze sterowania głosowego w telefonie, trzeba skonfigurować asystenta głosowego dostępnego na wybranym urządzeniu. Najczęściej jest to Google Asystent w urządzeniach z Androidem i Siri na urządzeniach z iOS. Dostępność i konfiguracja sterowania głosowego w telefonach, podobnie jak na komputerach, mogą różnić się w zależności od marki i modelu urządzenia oraz wersji zastosowanego systemu operacyjnego.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Sterowanie głosowe – zalety

Sterowanie głosowe jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów komunikacji dla ludzi, ponieważ jest to sposób, w jaki rozmawiamy ze sobą na co dzień. Dzięki temu nie trzeba się uczyć skomplikowanych interfejsów użytkownika, ani zapamiętywać konkretnych zasad obsługi sprzętu. Tym samym sterowanie głosowe przybliża nowoczesne technologie osobom, które nie czują się zbyt pewnie podczas korzystania z nich, na przykład starszym członkom społeczeństwa lub mają w tym zakresie jakieś ograniczenia. Komputery i urządzenia mobilne umożliwiając wprowadzanie tekstu i poleceń z pomocą głosu zapewniają błyskawiczny dostęp do informacji i usług. Wprowadzając polecenia głosowe, nie trzeba koncentrować się na obsłudze urządzenia, co zwiększa wygodę, a także bezpieczeństwo wtedy, gdy zwyczajne korzystanie z urządzeń jest utrudnione lub niewskazane.

Technologia sterowania urządzeniami z pomocą mowy stale się rozwija, dzięki czemu możemy oczekiwać coraz bardziej zaawansowanych i efektywnych rozwiązań w niedalekiej przyszłości. Rozwiązań, które znacznie przyspieszą i ułatwią wykonywanie codziennych czynności i zadań.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.