·4 min czytania

Leasing operacyjny (usługowy): czym jest i czy się opłaca?

Leasing operacyjny (usługowy): czym jest i czy się opłaca?

Prowadząc firmę, wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wzięciem samochodu w leasing. Trzeba jednak podkreślić, że leasing dotyczy nie tylko pojazdów, ale także różnego rodzaju urządzeń. Istnieje również leasing nieruchomości. W wielu branżach wykonywanie określonych usług zależy właśnie od posiadanego sprzętu, niejednokrotnie bardzo drogiego. Przedsiębiorca musi więc w odpowiedni sposób sfinansować potrzebne zasoby. Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie leasing operacyjny.

Przedsiębiorcy często decydują się na leasing operacyjny z powodów czysto finansowych. Leasing pozwala im nie tylko na rozłożenie wydatków w czasie, ale także na optymalizację podatkową. Leasing operacyjny (usługowy): czym jest i czy się opłaca? Jaka jest różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym?

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny to jeden z rodzajów leasingu, najczęściej wybierany wśród przedsiębiorców. Na czym polega leasing? Leasing operacyjny finansujący to sytuacja, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy (przedsiębiorcy) na określony czas prawo do użytkowania danego przedmiotu (składnik majątku trwałego) w zamian za raty leasingowe. Czas trwania umowy leasingu operacyjnego jest zazwyczaj krótszy niż okres pełnej amortyzacji przedmiotu leasingu. Korzystający nie eksploatuje sprzętu przez wiele lat, lecz np. w przypadku pojazdów są to zazwyczaj okresy od 12 do 60 miesięcy. Należy podkreślić, że raty leasingowe, wszystkie opłaty wstępne oraz inne wydatki związane z użytkowaniem przedmiotu umowy leasingu operacyjnego stanowią dla leasingobiorcy koszt uzyskania przychodów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jakie są zalety i korzyści leasingu operacyjnego?

Jedną z największych korzyści leasingu operacyjnego stanowi fakt, że opłaty wstępne oraz związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu, a także comiesięczne raty stanowią koszt uzyskania przychodu. Leasingobiorca może w ten sposób optymalizować miesięczne podatki, co pozwala mu zaplanować długofalową strategię i stabilizację finansową w zakresie długoterminowych opłat stałych. Wystarczy sprawdzić przykładowy kalkulator leasingowy, by przekonać się, że leasing operacyjny może być dla przedsiębiorcy bardzo opłacalny. Zaletą leasingu operacyjnego jest na pewno jego ogólna dostępność i szeroka oferta różnych banków finansujących. W grę wchodzi zarówno leasing samochodów używanych, jak i leasing dla nowych firm, które na starcie potrzebuję wsparcia w postaci możliwości finansowania np. niezbędnego do wykonywania działalności pojazdu.

Główne wady leasingu operacyjnego

Jedną z głównych wad leasingu operacyjnego jest fakt, że użytkowany przedmiot do czasu spłaty rat oraz wykupu końcowego nie należy do przedsiębiorcy. Właścicielem jest zazwyczaj bank, który dyktuje warunki leasingu. Szybko przekona się o tym właściciel firmy, który będzie chciał ubezpieczyć leasingowany samochód u swojego, zaufanego ubezpieczyciela. Leasingodawca może żądać według zapisu umowy leasingu określonych warunków ubezpieczenia np. najwyższego możliwego pakietu ubezpieczeń, co oczywiście nie będzie należeć do tanich rozwiązań. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szkody. Koszty naprawy oczywiście pokrywa ubezpieczyciel według wyceny rzeczoznawcy, ale są to koszty netto. VAT musi uiścić leasingobiorca. Co prawda może później odliczyć podatek VAT, ale w przypadku dużej szkody do naprawy, poniesie spory wydatek.

Jak księgować leasing operacyjny?

Co miesiąc firma leasingowa lub bank wystawia fakturę na klienta, którą ten musi zapłacić w terminie, by uniknąć kar umownych. Przedsiębiorca z każdej raty może odliczyć VAT. Kwota netto zostaje zaksięgowana jako koszt uzyskania przychodu. Do tego typu kosztów zalicza się opłatę wstępną, czy inaczej opłatę inicjalną, opłaty manipulacyjne, prowizje za leasing oraz wykup pojazdu. Leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową korzystającego, wręcz przeciwnie, jeśli tylko wszystkie raty spłacane są w terminie. Leasingodawca natomiast amortyzowanie np. samochód stanowiący przedmiot leasingu. Auto w takim przypadku jest środkiem trwały leasingodawcy, który leasingobiorca może wykupić. Przed przystąpieniem do leasingu warto sprawdzić przykładowo leasing kalkulator – daje to orientacyjną wiedzę na temat przyszłych rat leasingowych, kosztów oraz wysokości odliczeń od podatku, jakie może poczynić korzystający.

Jakie są główne różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym?

W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, leasing finansowy sprawia, że przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych leasingobiorcy. To leasingobiorca musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych – to jedna z głównych różnic między leasingiem operacyjnym a finansowym. Kolejną różnicą jest fakt, że korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko część odsetkową raty leasingowej. Natomiast podatek VAT musi zapłacić w całości i to od razu przy pierwszej racie zaraz po odbiorze przedmiotu leasingu. W leasingu finansowym klient zostaje np. właścicielem samochodu stanowiącego przedmiot leasingu po wpłacie ostatniej raty – nie jak w przypadku leasingu operacyjnego, dopiero po spłacie wszystkich rat i wykupie przedmiotu leasingu.

Który leasing jest częściej wybierany oraz który bardziej się opłaca?

Zdecydowanie częściej przedsiębiorcy wybierają leasing operacyjny. Śledząc zmiany w leasingu przeprowadzone jeszcze w 2019, trzeba stwierdzić, że leasing operacyjny pozwala na zmniejszenie podatków o wiele bardziej niż leasing finansowy. Przedsiębiorca może w ten sposób zwiększyć koszty prowadzonej działalności i obniżyć należne opodatkowanie. Eksperci zwracają też uwagę, że po wymienionych zmianach długoterminowy wynajem auta stał się alternatywą dla leasingu operacyjnego.

Co musisz wiedzieć przed wzięciem leasingu operacyjnego?

Przed wzięciem leasingu operacyjnego warto przeczytać ogólne warunki umowy przedstawiane przez firmę leasingową. Możemy przykładowe kalkulacje poszukać na stronach dealerów samochodów jak skoda leasing. Trzeba uważnie przeczytać warunki umowy, a także sprawdzić oferowany cennik. Warto pamiętać, że każda zmiana umowy będzie skutkować pobraniem stosownej opłaty. Oto kilka przykładowych składników umowy leasingu podlegających dodatkowym opłatom:

  • zmiana terminów płatności rat w czasie trwania umowy leasingu w obrębie jednego m-ca lub zmiana wysokości rat,
  • rejestracja pojazdu,
  • zmiana ubezpieczyciela,
  • przewalutowanie umowy leasingu,
  • przygotowanie cesji leasingu,
  • przyjęcie wniosku o cesję,
  • i wiele innych.
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.