·4 min czytania

PIT 28, czyli rozliczenie podatkowe ryczałtu

PIT 28, czyli rozliczenie podatkowe ryczałtu

Dla wielu przedsiębiorców kwestie podatkowe oraz biurokracja z nimi związana to jedna z najmniej przyjemnych gałęzi prowadzenia własnego biznesu. Mnogość formalności spędza sen z powiek nawet najbardziej doświadczonym biznesmenom. Oczywiście, większość z nich korzysta w tym obszarze z usług biura rachunkowego, ale nie ma wątpliwości, że każdy z nich powinien choćby w niewielkim stopniu orientować się w obowiązujących przepisach podatkowych.

Jedną z formalności, jakie prawodawca narzuca na podatników, jest obowiązek składania deklaracji podatkowych. To, jakie dokładnie dokumenty przygotowuje dany przedsiębiorca zależne jest choćby od formy opodatkowania jego działalności gospodarczej, tego, czy zatrudnia pracowników, a także, czy uzyskuje dochody z innych źródeł. Ważnym formularzem jest między innymi PIT 28 i to właśnie nim się dzisiaj zajmiemy.

Wypełnianie zeznań podatkowych

Najczęściej formularze podatkowe wypełniają osoby zajmujące się w danej firmie księgowością, ale nie sprawia to automatycznie, że przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za dane zawarte w zeznaniu. W praktyce bowiem to nie biuro rachunkowe odpowiada za prawidłowość informacji w deklaracji podatkowej, lecz właśnie właściciel przedsiębiorstwa. Z tego powodu każda osoba prowadząca własną firmę powinna posiadać wiedzę na temat sporządzanych w jej imieniu zeznań, a także obowiązujących norm podatkowych.

PIT-28 co to?

Oczywiście nic nie zastąpi pomocy specjalisty. Przy wypełnianiu deklaracji łatwo się pomylić lub nie zwrócić uwagi na któryś z istotnych elementów, sprawy nie ułatwiają także często zmieniające się przepisy polskiego prawa. Ważnym aspektem w tej materii jest także pilnowanie ustawowych terminów. PIT 28 co to? Jest to symbol zeznania rocznego, które muszą składać osoby fizyczne oraz spółki cywilne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatek ryczałtowy jest jedną z czterech form, które przy prowadzeniu działalności może wybrać przedsiębiorca. Oprócz niej istnieje jeszcze księga przychodów i rozchodów (podatek ogólny), karta podatkowa, a także podatek liniowy. Warto dodać, że z możliwości rozliczania się ryczałtem nie skorzystają wszyscy przedsiębiorcy, lecz tylko ci, którzy spełniają kryteria uwzględnione przez prawodawcę.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Kto ma obowiązek złożenia PIT-u 28

Zgodnie z uregulowaniami, PIT 28 ryczałt składa przedsiębiorca, który korzysta z opodatkowania ryczałtem albo uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu. Warto wyjaśnić też, że chęć opodatkowania firmy na zasadzie ryczałtu należy zgłosić najpóźniej 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód lub też do końca roku podatkowego, w przypadku, gdy pierwszy przychód osiągnięto w grudniu.

Stawki ryczałtu

Przepisy polskiego prawa dokładnie określają stawki podatkowe przy odpowiednich towarach czy usługach. Przykładowe stawki, które obowiązują aktualnie to między innymi 20% dla wolnych zawodów, 17% dla usługi związanej z doradztwem w zakresie oprogramowania sprzętu, 10% za odpłatne zbycie praw majątkowych lub nieruchomości, 8,5% przy działalności usługowej, najmie, dzierżawie, a także 5,5% przy działalności budowlanej i produkcyjnej, 3% za działalność handlową i 2% przy sprzedaży przetworów rolnych. Widzimy więc, że ryczałt z jednej strony pozwala na znaczne obniżenie podatków, ale wymaga stałej kontroli jeśli chodzi o stawki poszczególnych transakcji. Ponadto, jednym z głównym mankamentów tej formy opodatkowania jest brak możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Z tego też powodu rozliczenie roczne ryczałtu warto dokładnie przemyśleć.

PIT 28 do kiedy?

Każde zeznanie podatkowe należy złożyć w odpowiednim i nieprzesuwalnym terminie. Przekroczenie go może skutkować licznymi sankcjami, w tym nawet natury karno-skarbowej. PIT 28 do kiedy? Zeznanie podatkowe na zasadach ryczałtowych należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym w terminie od 15 lutego do końca lutego roku następnego, w stosunku do tego, za który jest ono składane. W przypadku, gdy ostatni dzień, w którym dopuszczalne jest złożenie zeznania, przypada w dzień wolny od pracy, podatnik może dostarczyć formularz do 2 marca. Coraz częściej deklaracje podatkowe składane są jednak online, co ułatwia ich przepływ i sprawia, że dokument trafia do fiskusa od razu po jego nadaniu.

Rozliczenie PIT 28 - na co zwrócić uwagę

Jedną z rzeczy, o których należy wiedzieć jest fakt, że w sytuacji, gdy działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ryczałtu przez małżonków, wówczas każdy z nich składa PIT 28 osobno. To jeden z ważniejszych wyjątków i spora różnica jaka zachodzi na przykład między tą formą podatku a zasadami ogólnymi. Kolejna rzeczy dotyczy możliwych odliczeń, które w tych okolicznościach zależne są nie od sumy przychodów z całej działalności, lecz należy brać pod uwagę konkretne stawki podatkowe. Niestety, resort do dziś nie przygotował szczegółowej instrukcji wypełniania PIT 28, co ma miejsce w przypadku wielu innych deklaracji.

Co z PIT 28 w przypadku utraty prawa do ryczałtu?

W samym dokumencie podatnik musi między innymi określić swój NIP, miejsce składania deklaracji, adres zamieszkania, informację o przychodach, należy pamiętać także o podpisaniu zeznania. Co jednak wtedy, gdy przedsiębiorca traci w ciągu roku prawo do korzystania z możliwości opodatkowania na zasadzie ryczałtu? Czy wówczas nie ma obowiązku złożenia PIT 28 albo musi wypełnić inny formularz? Jak się okazuje, PIT 28 należy złożyć nawet w momencie utraty prawa do ryczałtu. Podatnik musi po prostu uwzględnić w deklaracji wyłącznie miesiące, w których był w ten sposób opodatkowany. Wynika to wprost z przepisów prawa podatkowego, a także licznych interpretacji Ministerstwa Finansów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.