·4 min czytania

W co inwestować pieniądze?

W co inwestować pieniądze?

Inwestowanie pieniędzy – co to jest?

“Inwestowanie”, “inwestycja” - to terminy związane ściśle z naukami ekonomicznymi. Ekonomia poucza, że inwestycja stanowi pewien nakład, który w przyszłości - jeżeli inwestycja będzie udana - przyniesie nam korzyści finansowe lub innego rodzaju korzyści w przyszłości. Zatem inwestowanie to udzielanie swojego wkładu pieniężnego z myślą o większych profitach w przyszłości. Wielkie fortuny powstawały zawsze poprzez rozważne inwestycje. Trzeba wiedzieć w co warto inwestować, aby nasze dochody zwiększały się sukcesywnie. Dziś inwestujemy, zatem ponosimy pewne nakłady pieniężne, ale zawsze z myślą o tym, że w bliższym lub dłuższym czasie nie tylko otrzymamy tzw. zwrot inwestycji, ale także na niej zarobimy. To sprawy prowadzenia swoich finansów, prowadzenia budżetu firmy lub gospodarstwa domowego - w co najlepiej zainwestować, aby skorzystać z mechanizmów rynkowych rozsądnie i wyjść na swoje?

Aby inwestować korzystnie i powiększać swój kapitał niezbędna jest pewna wiedza o rynku i ekonomii, lecz podstawowe zasady wcale nie wymagają doktoratu z nauk ekonomicznych. Najważniejsza jest pewność, tzn. wyliczone i potwierdzone przekonanie o tym, że nasz nakład w przyszłości zwróci się solennie i staniemy się bogatsi. Sprawa dotycząca tego, w co inwestować stanie się jaśniejsza, jeśli pojęcie inwestycji przeciwstawimy pojęciu konsumpcji - to drugie oznacza wydawanie pieniędzy na bieżące potrzeby, inwestycja zaś często jest swego rodzaju wyrzeczeniem się bieżących potrzeb zaspokajanych materialnie i przełożeniem na pewien czas ich zaspokojenia, abyśmy w przyszłości dysponowali majątkiem, który będzie mógł zaspokoić jeszcze więcej naszych potrzeb, w sposób bardziej odpowiedni, ponieważ będziemy dysponowali większym kapitałem.

Jak zainwestować pieniądze?

Jak najlepiej zainwestować pieniądze? Rudymentarna wiedza o inwestowaniu nakazuje nam branie pod uwagę następujących czynników:

  • Czas zwrotu kosztów - inwestycje długoterminowe i krótkoterminowe
  • Obliczenie korzyści płynących z inwestycji, które może być dokonane, gdy weźmiemy pod uwagę…
  • Ryzyko inwestycyjne - tak, bowiem nie każda inwestycja jest warta naszego nakładu. Poza tym pamiętajmy o:
  • Ponoszonych nakładach oraz spodziewanych zyskach - te sprawy powinniśmy dokładnie zaplanować

Widzimy więc, że pytanie “w co inwestować pieniądze” jest pytaniem, na które mogą opowiedzieć wyłącznie ludzie (inwestorzy) posiadający pewną wiedzą o środowisku w jakim się poruszają. Ostatecznie powinniśmy dysponować spisanym, zapisanym i aktualizowanym na bieżąco planem inwestycji, w którym uwzględnimy przynajmniej cztery z podanych wyżej czynników. Wtedy ryzyko staje się mniejsze, a my możemy liczyć na większe profity i lepszy biznes.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Gdzie zainwestować pieniądze?

Ale gdzie inwestować? Czy każda inwestycja jest tak samo dobra? Z pewnością nie. Niektóre sektory i branże, niektóre przedsięwzięcia inwestycyjne są pewniejsze i przynoszą większe zyski.

Uzmysłówmy sobie to na prostym przykładzie. Czasem mówimy o inwestycji w dziecko. Zaopatrujemy je w komputer, zapisujemy na zajęcia dodatkowe, aby mogło się uczyć, zabieramy je do ciekawych miejsc, aby poznało świat, aby mogło się rozwijać, kupujemy dziecku dobre ubrania, aby dobrze prezentowało się na tle swoich rówieśników. Inwestycja się zwraca. Dziecko staje się niezależną, autonomiczną i dorosłą osobą, która wie jak o siebie zadbać i prosperuje już we własnym zakresie.

A zagadnienie dotyczące tego jak zainwestować pieniądz ma różne odpowiedzi. Bardzo popularne są inwestycje w nieruchomości. Np. kupno i późniejszy wynajem mieszkania prawie zawsze będzie dla nas opłacalne. Podobnie z ziemią, gruntami. Papiery wartościowe emitowane przez spółki i skarb państwa także stanowią dobry wybór. Możemy także trochę lepiej poznać mechanizmy działania giełdy i tam inwestować. Tak samo luksusowe i drogie przedmioty (np. działa sztuki) można uznać za odpowiedź na pytanie: w co inwestować pieniądze? Ci, którzy są chętni do współpracy i mają zmysł prowadzenia przedsięwzięć biznesowych, mogą także inwestować w nowe firmy, tzw. start-up’y. (W tym przypadku inwestycja nie jest pasywna, ponieważ cały czas musimy kontrolować nasz pakiet inwestycyjny). W ogóle należy powiedzieć, że wiele dobrych inwestycji jest związanych z branżą IT, która od lat nieustannie rośnie, przeżywa swój rozkwit, który chyba szybko się nie zatrzyma.

Inną sprawą jest prowadzenie własnego biznesu - wtedy na pytanie: gdzie inwestować? - odpowiadamy: we własne aktywa i pasywa, rozwijanie własnej działalności gospodarczej, przewidywanie skutków i drobiazgowe kalkulacje dotyczące spodziewanych dochodów.

Trzymajmy się raczej z daleka od niepewnych przedsięwzięć hazardowych, konta oszczędnościowe i lokaty bankowe w dzisiejszych warunkach także nie przyniosą nam większego zysku. Gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy ekonomicznej nie należy również przesadzać z inwestycjami w akcje.

W co zainwestować pieniądze?

Z założenia coś takiego jak inwestycja jest poniesieniem pewnych nakładów teraz, aby w przyszłości móc korzystać z profitów.

W co zainwestować - na to pytanie odpowiedzi wypadają różnie, ponieważ dotyczą także naszych zainteresowań i uzdolnień. Niektórzy z nas mogą świetnie zarabiać na rynku dzieł sztuki, dla innych bardziej pasywna inwestycja w branży budowlanej będzie lepsza. Nasza znajomość branży i jej mechanizmów jest kluczowa dla zakończonego sukcesem inwestowania.

Pytanie być może nie powinno brzmieć: czy inwestować? - ale jak, gdzie, w co zainwestować? Ci, którzy wiedzą jak najlepiej zainwestować pieniądze “dorabiają się”, mnożą swój kapitał, wypracowują zysk.

Obliczmy więc dokładnie koszta, ryzyka, związane z nimi spodziewane korzyści, zastanówmy się, gdzie nasze pieniądze będą pracowały najlepiej, weźmy pod uwagę stopę zwrotu inwestycji, czas potrzebny na uzyskanie dochodu, popracujmy z kalkulatorem, zdobądźmy informacje - i inwestujmy tam, gdzie sami możemy się wzbogacić, podnosząc jednocześnie poziom życia całego społeczeństwa.

Podaliśmy kilka dobrych przykładów w co inwestować pieniądze. Pamiętajmy jednak, że niektórzy z nas lepiej poradzą sobie w tej lub innej dziedzinie i wiele zależy od personalnych predyspozycji i znajomości sektora, w którym lokujemy nasze inwestycje.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.