Nie wszyscy podatnicy opłacają podatek VAT. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni wystawiać faktur dokumentujących sprzedaż. Jakie elementy powinien zawierać taki dokument i jak wystawić fakturę bez VAT? O tym w dzisiejszym wpisie!
Faktura bez VAT - wzór faktury do pobrania
Jesteś zwolniony z podatku od towarów i usług albo świadczysz czynności niepodlegające podatkowi VAT? Mimo wszystko na żądanie nabywcy jesteś zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż. Dlatego musisz wiedzieć, jak wystawiać faktury bez VAT. Pobierz wzór faktury, który dla Ciebie przygotowaliśmy, a wystawianie faktur bez podatku od towarów i usług, czyli VAT nie będzie miało żadnych tajemnic.
Faktura bez VAT - co to jest?
Faktura bez VAT to faktura wystawiona przez podmiot, który nie jest zarejestrowany jako płatnik VAT lub nie jest zobowiązany do jego naliczania i odprowadzania. Oznacza to, że na tej fakturze nie ma uwzględnionego podatku VAT, a tym samym kwota netto na fakturze jest jednocześnie kwotą brutto. Fakt ten oznacza również, że podatnik nie ma obowiązku pobrania oraz odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku od towarów i usług.
Faktury bez VAT wystawiane są przed podmioty ze zwolnieniem podmiotowym (do limitu obrotu 200 tys. zł), ze zwolnieniem przedmiotowym (ze względu na rodzaj wykonywanej działalności np. usługi medyczne, edukacyjne, finansowe czy ubezpieczeniowe), a także w związku z czynnościami niepodlegającymi VAT. Zwolnienie przedmiotowe oraz czynności niepodlegające VAT są uregulowane odrębnymi przepisami.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoFaktura bez VAT - wzór z omówieniem
Wystawienie faktury bez VAT nie odbiega zbytnio od wystawienia faktury z VAT. Nie pojawia się w niej jedynie stawka podatku VAT oraz kwota podatku VAT, jak również numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, oraz numer VAT-UE, jeżeli takim się charakteryzuje. Są za to takie elementy jak:
- data wystawienia i kolejny numer faktury,
- imię i nazwisko lub nazwa podatnika, adres
- imię i nazwisko lub nazwa nabywcy towarów lub usług, adres,
- nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
- miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cena jednostkowa towaru lub usługi,
- kwota należności ogółem.
Podmioty korzystające ze zwolnienia podmiotowego lub zwolnienia przedmiotowego w miejscu na stawkę VAT wpisują skrót "zw." (zwolniony z podatku), a w fakturach dokumentujących usługi niepodlegające opodatkowaniu wpisują skrót "np." (nie podlega opodatkowaniu).
Kiedy należy wystawiać faktury bez VAT?
Wiesz już, jak wystawić fakturę bez VAT. Pozostaje pytanie, kiedy należy to zrobić? Zasadniczo faktura bez podatku VAT podatnika, który korzysta ze zwolnienia z VAT powinna zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Przy czym faktury tego typu wystawia się tylko na żądanie kupującego.