·4 min czytania

Czym jest obrót firmy i jak go obliczyć?

Czym jest obrót firmy i jak go obliczyć?

Jednym z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoi każdy przedsiębiorca jest prowadzenie prawidłowej księgowości. To bowiem kwestie finansowe są jednym z kluczowych czynników, dla których w ogóle prowadzi się biznes. Aby jednak w pełni zrozumieć aspekty związane z rachunkowością we własnej firmie należy poznać najistotniejsze pojęcia oraz zrozumieć ich znaczenie. Jednym z takich zagadnień są obroty firmy.

Płynność finansowa to kluczowy element dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Jeśli mówimy, że firma dobrze sobie radzi, zazwyczaj dodajemy, że ma wysoki obrót. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, co w praktyce to oznacza. W poniższym tekście zastanowimy się nad tym, czym jest obrót firmy, a także jak odróżnić go od przychodu oraz dochodu.

Prowadzenie firmy w Polsce

Z każdym kolejnym rokiem w naszym kraju rejestrowanych jest coraz więcej nowych działalności gospodarczych. Dla początkujących przedsiębiorców posiadanie własnej firmy to spełnienie marzeń oraz obietnica realizacji zawodowych planów, a także wyższych niż dotychczas zarobków. Życie właściciela podmiotu gospodarczego nie jest jednak w całości usłane różami, ponieważ założenie firmy to zaledwie pierwszy i najłatwiejszy krok na drodze do biznesowych sukcesów. Do największych przeszkód należą z pewnością wysokie koszty prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a także liczne formalności, z którymi musi zmierzyć się właściciel firmy. Nie bez znaczenia jednak także płaszczyzna finansowa przedsiębiorstwa, a więc rozliczenia zgodne z obowiązującymi normami podatkowymi.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Obrót firmy – co to?

Obrót to jedno z kluczowych pojęć jeśli mówimy o finansowej kondycji danego przedsiębiorstwa. Oczywiście obrót w firmie nie jest jedynym czynnikiem, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie, jak radzimy sobie w interesach, ale w wielu sytuacjach właśnie ten współczynnik powie nam najwięcej. Zanim wyjaśnimy, jak obliczyć obrót, warto zastanowić się, czym on w istocie jest. Obrót firmy mylony jest bardzo często z jej przychodem, ale należy wiedzieć, że są to dwa odrębne zjawiska. Pod określeniem tym kryją się bowiem wszystkie wpływy ze sprzedaży towarów oraz świadczonych usług, pomniejszone o kwotę podatku VAT. Co ważne, do obrotu zaliczamy wszelkie uzyskane przez przedsiębiorstwo dotacje, przedpłaty, zadatki czy też zaliczki. Obrotem nie są natomiast między innymi odsetki z rachunków bankowych, a znaczenia nie mają również koszty ponoszone przez firma w ramach jej działalności.

Obroty firmy a prawo

Pojęcie obrotu uregulowane zostało w ustawie o VAT. Zgodnie z tym aktem prawnym obrotem jest wszystko to, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał albo ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Jak więc widzimy, definicja ustawowa pokrywa się z tym, o czym już wspomnieliśmy, choć nie wyczerpuje ona oczywiście tematu. Zasadniczym pytaniem jest teraz bowiem, jak obliczyć obrót na mocy przepisów podatkowych.

Jak obliczyć obrót firmy?

Obroty firmy jak sprawdzić - to zagadnienie pojawia się bardzo często, ponieważ nadal wielu przedsiębiorców do końca nie rozumie istoty tego pojęcia. Ważniejsze od definiowania go na gruncie prawnym jest bowiem zastosowanie tych reguł w praktyce i prawidłowe księgowanie obrotu firmy. Po co w ogóle ustalać, ile wynosi obrót? Przede wszystkim jest to przydatna wiedza dla samego właściciela firmy, ale także dla działu księgowości. Od wysokości obrotu zależy między innymi to, czy przedsiębiorca będzie musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną albo zostać czynnym podatnikiem VAT. Jeśli chodzi o kasę fiskalną konieczność jej zakupu pojawia się jeśli przedsiębiorca przekroczy 20 000 złotych obrotu bez faktur.

Obroty firmy - jak sprawdzić

Bardzo często podanie obrotu danego podmiotu gospodarczego staje się konieczne przy pozyskiwaniu wszelkiego rodzaju dofinansowań, kredytów na rozwój działalności, a także przy uczestnictwie w unijnych projektach. To dlatego obrót, mimo dość specyficznej konstrukcji, jest jedną z najważniejszych informacji jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą. Obliczenie obrotu nie jest żadną trudnością, szczególnie jeśli mówimy o pełnym roku rachunkowym. Czy wynik jest nam w stanie powiedzieć coś więcej o kondycji firmy? Z jednej strony tak, z drugiej jednak musimy pamiętać, że przy wyliczaniu obrotu nie uwzględnia się kosztów. Może się bowiem okazać, że mimo bardzo wysokiego obrotu, przedsiębiorstwo jest na skraju wypłacalności, ponieważ ma tak wysokie koszty funkcjonowania.

Różne definicje obrotu firmy

Definicja językowa obrotu pokrywa się z definicją legalną, ale mimo to obrót można rozumieć nieco inaczej w zależności od indywidualnego przypadku. O czym dokładnie mowa? Kluczowe znaczenie ma tutaj bowiem to, czy przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem VAT. Firmy zwolnione z obowiązku płacenia podatku od towarów i usług obliczają obrót w kwocie brutto, ponieważ nie muszą odejmować VAT-u. Czynni podatnicy VAT z kolei ujmują obrót w kategorii netto.

Obrót a przychód - na czym polega różnica?

Obroty firmy bardzo często są mylone z jej przychodami. To spory błąd, który może sprawić, że źle zinterpretujemy liczby. Przychód to całość otrzymanych środków finansowych z tytułu sprzedaży towarów czy świadczenia usług. Mowa tutaj nie tylko o pieniądzach, które przedsiębiorca już otrzymał, ale także przyszłych, które wynikają z wystawionych już faktur. Przychodem jest ponadto odliczony lub zwrócony podatek oraz różnego typu świadczenia, które nie zawsze muszą mieć postać finansową. Chcąc prowadzić przedsiębiorstwo warto poznać wszystkie te pojęcia i prawidłowo je rozumieć. Tylko dzięki temu właściciel firmy jest w pełni świadomy tego, jak wyglądają jej finanse i co należy poprawić, aby były one jak najbardziej stabilne.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.