·4 min czytania

Czym jest system viaTOLL?

Czym jest system viaTOLL?

Wiele przedsiębiorstw wysyła swoich pracowników w delegację służbowym lub prywatnym samochodem. W znacznej mierze wiąże się to z koniecznością uiszczania opłat drogowych, na przykład za korzystanie z autostrady. W tym kontekście przydatnym narzędziem okazuje się być system elektronicznego poboru opłat viaTOLL, który ułatwia pracę kierowcom, a także usprawnia sposób rozliczenia opłat w kosztach firmowych.

W obecnych czasach wiele firm nie mogłoby istnieć, gdyby nie nowoczesna sieć połączeń drogowych między miastami. Wiele branż bowiem opiera swoją działalność na transporcie i sporej mobilności swoich pracowników. Zadanie ułatwiają nowoczesne technologie, które między innymi skracają czas oczekiwania na bramkach autostradowych czy też ujednolicają i upraszczają uiszczanie opłat drogowych.

Czym jest system viaTOLL?

viaTOLL co to? Najprościej tłumacząc, nazywamy tak funkcjonujący w Polsce elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi, w tym w szczególności autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. W praktyce pozwala on na opłacenie przejazdu w miejscu poboru opłat, ale właśnie online, bez konieczności ręcznego korzystania z urządzeń. Opłata dotyczy samochodów osobowych oraz zespołów pojazdów o maksymalnej wadze 3,5 tony, a także autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Kierowcy innych pojazdów z kolei mają pełną swobodę przy przystępowaniu do systemu.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

viaTOLL urządzenie w praktyce

Cała technologia opiera się na komunikacji na odległość. Każda z tzw. bramownic wyposażona jest w specjalnie dostosowaną do tego celu antenę, która nieco wzmacnia zasięg, dzięki czemu używanie systemu jest łatwiejsze i szybsze. Kierowcy korzystający z viaTOLL muszą wyłącznie przejechać przez bramkę, a system doliczy do ich konta stosowną opłatę drogową. Naliczenie jej jest możliwe dzięki viaBOXowi, czyli urządzeniu komunikacyjnemu w pojeździe, które emituje odpowiedni sygnał i łączy się tym samym z bramownicą. Oznacza to, że kierujący nie musi robić nic więcej. Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest zatrzymanie pojazdu? Nic z tych rzeczy! System działa nawet w przypadku poruszania się ze znaczną prędkością, ma bowiem na tyle duży zasięg, że skutecznie “rozpoznaje” płatnika.

Ile wynoszą viaTOLL opłaty i od czego zależy ich wysokość?

Wpłacone środki trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Przy systemie viaTOLL cennik uzależniony jest między innymi od kategorii drogi, klasy emisji spalin Euro, a także kategorii samego pojazdu. Szczegółowo określa to ustawa o drogach publicznych. Poza tym, opłata viaToll wyliczana jest na podstawie stawek opisanych w załącznikach nr 3 i 4 do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej.

Metody płatności za opłaty w viaTOLL

Opłata drogowa może zostać uiszczona nie tylko w momencie przejazdu, ale także o wiele wcześniej. Istnieje możliwość ustawienia swoistego abonamentu i zaplanowania podróży daną drogą, z wcześniejszą zapłatą. Wiele zależy od ustawień konta i tego, na jakie warunki umówił się z firmą pobierającą opłaty użytkownik systemu. Tzw. przedpłata, zgodnie z regulaminem opłat systemu viaTOLL, może być uiszczona kartą kredytową, debetową, flotową lub gotówką. Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość płatności odroczonej, w przypadku której akceptowalną metodą jest karta flotowa, a także tradycyjny lub szybki przelew bankowy.

viaTOLL rejestracja w systemie

Kierowcy, którzy chcą korzystać z systemu powinni dokonać rejestracji. Można to zrobić w Punkcie Obsługi Klienta lub Punkcie Dystrybucji podmiotu zarządzającego systemem opłat viaTOLL. Przed wizytą należy jednak skompletować wszelką dokumentację, w tym przede wszystkim kopię wyciągu z rejestru działalności gospodarczej lub kopię wyciągu z rejestru przedsiębiorstw (w przypadku, gdy pojazd należy do firmy), a ponadto kopię dokumentu potwierdzającego klasę emisji EURO. We wspomnianych punktach, po złożeniu dokumentów, można sfinalizować proces rejestracji podpisując umowę z operatorem systemu viaTOLL. Wówczas strona umowy otrzymuje urządzenie viaBOX, które następnie musi zainstalować w swoim pojeździe.

Opłaty viaTOLL a koszty uzyskania przychodu

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje możliwość ujęcia viaTOLL opłaty w formie kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie podstawa opodatkowania. Oczywiście, przepisy dopuszczają taką opcję, ale tylko pod pewnymi warunkami i z zachowaniem stosownych formalności. Szczegółowo wyjaśniono to w artykule 22 ustęp 1 ustawy o PIT, gdzie czytamy, że zasadniczym kryterium jest to, czy płatność powoduje osiągnięcie przychodu albo zabezpieczenia źródła przychodów. Prawo do zakwalifikowania opłat viaTOLL jako kosztów firmy potwierdził swego czasu także sam fiskus. Sprawa ta była bowiem wielokrotnie poruszana przez przedsiębiorców i doczekała się oficjalnej - pozytywnej dla kierowców - interpretacji izby skarbowej. Opłaty mogą być więc kosztem, mimo iż w praktyce system nie wystawia faktury ani rachunku, lecz wyłącznie notę informująca o pobraniu danej kwoty.

Czy warto korzystać z viaTOLL?

Jak widzimy, rozwiązanie to jest dedykowane głównie kierowcom zawodowym, którzy pracują dla kogoś lub działają w ramach własnego przedsiębiorstwa i przemieszczają się w celach zarobkowych. Pewne trudności pojawiają się już bowiem na etapie samej rejestracji do systemu, która odbywa się wyłącznie w tradycyjnej formie. Trzeba więc pojawić się w danym punkcie, ze stosownymi dokumentami, podpisać tradycyjną umowę, otrzymać urządzenie i dopiero po wykonaniu tylu działań można swobodnie korzystać z viaTOLL. Niewątpliwie jednak metoda ta ma więcej plusów niż minusów i pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu oraz nerwów. Między innymi z tego powodu warto rozważyć to rozwiązanie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.