·3 min czytania

Kto może otrzymać dofinansowanie na okulary od pracodawcy?

Dofinansowanie do okularów przez pracodawcę – kto może się o nie ubiegać?

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę

Refundacja okularów przez pracodawcę przysługuje większości pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, w tym także praktykantom oraz stażystom. Mogą oni otrzymać całkowitą lub częściową refundację. Nie jest tu istotny staż pracy, dlatego o dopłatę może ubiegać się nawet nowy pracownik, który pracuje tylko kilka dni. Refundacja okularów przez pracodawcę nie dotyczy jedynie osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilno - prawnej, czyli umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Na dopłatę może liczyć większość etatowych pracowników, ale nie wszyscy. Jest ona możliwa tylko wtedy, jeśli pracownik spędza przynajmniej połowę swojego czasu pracy przed komputerem. Zarówno stacjonarnym, jak i laptopem, tabletem czy nawet smartfonem, który jest częstym narzędziem pracy na przykład w social media. Jeśli więc osoba zatrudniona w danej firmie ma stwierdzoną wadę wzroku, ale nie pracuje przed ekranem, albo zdarza się to w jej przypadku bardzo sporadycznie, nie może liczyć na dofinansowanie do okularów. Ważne jest to, że wada wzroku nie musi pogarszać się w związku z pracą przy komputerze, aby obowiązywała refundacja na okulary.

Aby ubiegać się o dofinansowanie okularów przez pracodawcę należy posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające wadę wzroku. W tym wypadku liczy się jednak tylko to wystawione przez lekarza okulistę w trakcie kontrolnych badań pracowniczych. Oznacza to, że pracownik nie może ubiegać się o zwrot kosztów, posiadając receptę na okulary wystawioną przez lekarza na prywatnej wizycie. Dopłata do okularów mu się wtedy nie należy. Aby ubiegać się o refundację, pracownik musi posiadać oczywiście też rachunek potwierdzający zakup lub fakturę wystawioną na firmę, która go zatrudnia.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Na jakie dofinansowanie do okularów można liczyć

Czy pracodawca ma obowiązek w całości pokryć koszt okularów czy może tylko jego część? To zależy. Nie ma przepisów, które jednoznacznie określają, w jakiej kwocie przysługuje pracownikowi refundacja okularów przez pracodawcę. Na pewno konieczne jest pokrycie wydatku na takie szkła, jakie zalecił okulista. Inaczej jest jednak w przypadku oprawek. Jeśli pracownik wybierze te drogie, luksusowego projektanta, lub szkła ze specjalistyczną powłoką, która nie jest mu niezbędna do pracy ani do leczenia jego wady, dopłata do okularów może być wtedy tylko częściowa. Jest to jednak sprawą bardzo indywidualną, bo pracodawca może zgodzić się na pokrycie całej kwoty, niezależnie od jej wysokości.

Okulary czy soczewki kontaktowe - co obejmuje dofinansowanie

Pracownikowi generalnie przysługuje jedynie refundacja na okulary, natomiast już nie na soczewki kontaktowe. Może jednak zdarzyć się tak, że lekarz okulista stwierdzi, że do danego typu pracy czy korekcji wady są one niezbędne albo dużo lepsze niż okulary. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek pokryć ich koszt.

Dopłata do okularów - jak często

To każdy pracodawca ustala indywidualnie i zapisuje w regulaminie zakładu pracy. Jeśli jednak przed upływem określonego czasu pracownik ma wrażenie, że zaczyna gorzej widzieć, może zgłosić się z tym do pracodawcy. Wtedy musi on wysłać go na badania kontrolne wzroku. Gdy wada wzroku ulegnie powiększeniu i okulary nie zdają już egzaminu, pracownik może liczyć na kolejne dofinansowanie okularów przez pracodawcę.

Pracodawca może też w regulaminie umieścić zapis mówiący o tym, że wyrobienie okularów i ubieganie się o dofinansowanie do okularów może nastąpić tylko w określonym czasie, jaki minie od badań kontrolnych. Gdy pracownik nie zdąży jednak z jakiegoś powodu wyrobić okularów na czas, zawsze może ubiegać się o wydłużenie tego terminu albo poprosić pracodawcę o ponowne badanie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.