·5 min czytania

Dress code – jak poprawnie powinni być ubrani pracownicy?

Dress code – jak poprawnie powinni być ubrani pracownicy?

W dzisiejszych czasach przestrzeganie dress code'u to bardzo ważna kwestia, ze względu na liczne interakcje z innymi ludźmi. Starannie dobrany ubiór kojarzy się z kompetencją i profesjonalnym podejściem. Spotykając kogoś po raz pierwszy oceniamy go przede wszystkim po wyglądzie. Właśnie z tego powodu tak bardzo zwracamy uwagę na ten aspekt. Czym jest dress code? Co mówią przepisy na ten temat? Czym wyróżnia się dress code w pracy biurowej od pozostałych? Jak powinien wyglądać strój w pracy latem? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Dress code – co to jest?

Dress code można zdefiniować jako pewien zbiór norm, które wyznaczają oczekiwany, niemalże pożądany strój w danej lokalizacji i określonej porze. Dress code może różnić się w zależności od okoliczności, religii, kultury, kraju. Właśnie dlatego tak istotna jest kwestia zapoznania się z nim, kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną do innego kraju. W ten sposób unikniemy niezręcznych sytuacji, jednocześnie pokażemy się drugiej stronie od możliwie najlepszej strony. Innymi słowy, dress code w pracy to pewnego rodzaju elementarz, w którym znajdują się podstawowe reguły związane z wyglądem zewnętrznym danego pracownika. Jest to coś oczywistego w nieco większych korporacjach, bowiem zatrudniając wiele osób problematyczne byłoby zapanowanie nad ich wizerunkiem. W zależności od tego, z jaką firmą mamy do czynienia, w niektórych z nich poszczególne elementy ubioru są ściśle określone, natomiast w innych podawane są jedynie luźne wskazówki.

Dress code w pracy mężczyzna opiera się z reguły na ciemnym garniturze, krawacie, jasnej koszuli i półbutach. Co ciekawe, coraz większa liczba firm decyduje się na rozwiązania mniej formalne, jak chociażby wełniane lub bawełniane spodnie, koszule o niższym poziomie elegancji, prosta marynarka. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kobiet, bowiem z reguły mogą wybierać spośród wielu elementów garderoby. Wśród nich najczęściej wyróżnia się spódnice klasyczne, eleganckie bluzki, kostium jednoczęściowy, sukienki, spodnie i koszule. Co ciekawe, dress code wskazuje także dodatki, biżuterię i makijaż, o czym wiele osób zapomina. Kluczowe są także buty, które muszą być bardzo zadbane i czyste jednocześnie.

Dress code w regulaminie pracy – co mówią przepisy?

Dress code kodeks pracy właściwie nie zajmuje się odzieżą służbową, o ile nie jest ona robocza lub ochronna. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawca niekiedy może zdecydować się na to, aby pracownicy zakładali odzież służbową stosowną do miejsca, w którym się znajdują. Co ciekawe, pracodawca powinien umieścić dress code w regulaminie pracy. Znajdujący się tam zapis o obowiązku noszenia firmowych strojów podczas wykonywania pracy służbowej, zobowiązuje pracowników do przestrzegania adekwatnego ubioru.

Jeśli chodzi o zaopatrywanie pracowników w odzież służbową, może się to odbywać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszą możliwością jest zakup strojów dla pracowników przez pracodawcę. W dalszej kolejności poszczególne elementy garderoby przekazywane są do użytkowania, co jest szczegółowo opisane w regulaminie. Alternatywnym rozwiązaniem, znacznie częściej spotykanym, jest zakup stroju firmowego indywidualnie w oparciu o różnorodne wytyczne, wśród których najczęściej wyróżnia się charakterystykę poszczególnych elementów i kolorystykę.

Dress code w pracy biurowej – czym się różni od innych?

O ile mamy możliwość efektywnej pracy zdalnej poza siedzibą firmy, to dress code w pracy biurowej nas nie obowiązuje. Nie wszyscy jednak znajdują się w tak komfortowej sytuacji. Firmy mogą zapewnić swoim pracownikom benefity pozapłacowe, które motywują do bardziej efektywnej pracy. W związku z tym oczekują one odpowiedniego ubioru, adekwatnego do miejsca, w którym się znajdują. Okazuje się, że strój prawidłowo dopasowany do okazji nie tylko świadczy o wysokim poziomie kultury i profesjonalizmie, ale dodatkowo dana persona postrzegana jest przez innych znacznie lepiej i wzbudza zaufanie. Dress code jest zatem sposobem na okazanie szacunku innej osobie, a także na uświetnienie danej uroczystości. Nieco inne stylizacje sprawdzą się na siłowni lub w sklepie, a innych oczekuje się w pracy biurowej.

Z praktycznego punktu widzenia wyróżnić można cztery rodzaje dress code'u: casual, business wear/attire, informal attire i formal attire. Ten pierwszy charakteryzuje się największą swobodą. Jest to połączenie elegancji i klasyki z elementami codziennego stylu. Przykładem może być chociażby koszula z podwiniętymi rękawami. Jeśli chodzi o business wear, jest to strój biznesowy. Wymagania w tym przypadku są nieco bardziej określone. Mężczyźni muszą posiadać garnitur, natomiast kobiety mają do wyboru marynarki, spodnie, spódnice, koszule lub garnitur. Informal attire to strój na spotkania na wysokim szczeblu. Formal attire natomiast przeznaczony jest na bankiety i kolacje biznesowe. W obu tych przypadkach niestety nie można wykazać się dowolnością, konieczne jest dostosowanie się do bliżej określonych wymagań.

Odpowiednie zaprezentowanie się w biurze niesie ze sobą wiele korzyści, natomiast strój niepasujący do okazji może skutecznie zniszczyć wizerunek firmy, w której pracujemy, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. W końcu to pracownik biurowy w zdecydowanej większości przypadków wita gości, a to, jakie wrażenie wywrze, niekiedy jest kluczowe do załatwienia danej sprawy.

Dress code w pracy latem – jak powinien wyglądać strój?

Kiedy zbliżają się wakacje, coraz większa liczba pracowników chciałaby otrzymać urlop. Potencjalna utrata równowagi podczas nieobecności pracowników to nie jedyny problem. Zwiększająca się temperatura na zewnątrz i duchota skutecznie zniechęcają do zakładania ciemnych i grubych ubrań. Jak zatem wygląda dress code w pracy latem? Osoby, które pracują w biurze mają nieco łatwiej, bowiem mają one ograniczony kontakt z klientami. W takich przypadkach możliwe jest założenie materiałowych, bardziej przewiewnych spodni i koszuli. Podwinięcie rękawów także nie będzie dużym błędem. Jeśli chodzi o panie, ciekawym rozwiązaniem wydają się być sukienki lub klasyczne spódniczki z bluzką koszulową, która posiada krótki rękaw.

Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku pracowników, którzy mają stały kontakt z innymi osobami, regularnie uczestniczą w spotkaniach biznesowych czy też pracują w kancelariach adwokackich. Mają oni na tyle dużo obowiązków, że mogą zaopatrzyć się w grafiki pracy, co ułatwi zaplanowanie harmonogramu. Muszą oni dostosować się do klasycznego dress code'u, bowiem wysoka temperatura nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Aby nieco lepiej znosić upały, warto zdecydować się na tkaniny przepuszczające powietrze. Dzięki nim skóra może oddychać. Pamiętajmy, że współczesne biura wyposażone są w klimatyzacje, dlatego też przez cały dzień możemy wyglądać atrakcyjnie i świeżo.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.