·4 min czytania

Faktura VAT marża – co to? Kiedy jest wystawiana?

Faktura VAT marża – co to? Kiedy jest wystawiana?

Przedsiębiorczość to nie tylko realizowanie własnych ambicji oraz planów, ale także mnóstwo tzw. pracy papierkowej. Wielu biznesmenów zrzuca ten obowiązek na barki księgowej, ale niektórzy muszą poradzić sobie sami np. z wystawieniem faktury. Warto więc znać rodzaje i szczegóły dotyczące takich dokumentów.

Czym jest faktura VAT marża?

Jednym z często pojawiających się pojęć w kontekście prowadzenia swojego biznesu lub nawet nabywania towarów jako osoba prywatna, która nie jest właścicielem firmy, jest faktura VAT marża. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie jest ten dokument i w jakich elementach różni się od innych faktur. Z tego typu fakturą mamy do czynienia na przykład przy zakupie używanego samochodu. Co to jest faktura VAT marża? Spieszymy z odpowiedzią!

Faktura VAT marża - co trzeba wiedzieć?

Marża to w myśl przepisów prawa podatkowego różnica między kwotą należności, jaką musi zapłacić nabywca towaru lub usługi, a kwotą nabycia, tyle, że pomniejszoną o podatek. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który sprzedaje towar lub usługę odprowadza VAT wyłącznie od kwoty samej marży, a więc jego zarobku, a nie od całej wartości faktury zakupowej. Faktura marża jest więc rozwiązaniem korzystnym dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które pozwala uniknąć wysokiego opodatkowania i to od kwoty, która de facto nie wpada bezpośrednio do portfela samego przedsiębiorcy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Faktura VAT marża w praktyce

Faktura marża co do zasady nie zawiera kwoty podatku, który musi odprowadzić podmiot gospodarczy. Sprzedający, który wystawia taki dokument, jest zobligowany do samodzielnego wyliczenia daniny i uregulowania należności w urzędzie skarbowym. Warto więc korzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego, ponieważ źle obliczona wysokość podatku może zrzucić na głowę sprzedającego liczne problemy. Warto dodać, że faktura VAT wyglądem przypomina standardową wersję faktury, musi jednak posiadać widoczną adnotację, że opodatkowanie dotyczy wyłącznie prowizji, a więc marży od zakupu.

Kiedy wystawiana jest faktura VAT marża?

Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadza liczne regulacje dotyczące wystawiania faktury VAT marża. Określa nie tylko niezbędne elementy, które powinny znaleźć się na dokumencie, ale także wskazuje na to, w jakich sytuacjach i w których branżach należy faktura VAT marża dla kupującego może zostać wystawiona. W ustawie czytamy, że faktura VAT marża dotyczy podatników, którzy: świadczą usługi turystyczne, dokonują dostaw towarów używanych, dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, a także dokonują dostaw dzieł sztuki. Widzimy więc, że grono adresatów tego rozwiązania jest z jednej strony dość ogólne i może być potraktowane jako szerokie, z drugiej jednak prawo odliczenia podatku wyłącznie od prowizji mają przedstawiciele zaledwie kilku branż.

Co powinna zawierać faktura?

Jak już wspomniano faktura marża jest zbliżona swoją strukturą do zwykłych faktur, które wystawia swoim klientom większość przedsiębiorców. Według ustawy o podatku od towarów i usług faktura VAT marża powinna zawierać odpowiednie oznaczenie, datę wystawienia, dzień dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Ponadto, na dokumencie musi znaleźć się jego numer - zachowanie ciągłości numeracji jest jednym z najważniejszych aspektów przy tego typu dokumentacji. Prócz tego, faktura ma zawierać imiona i nazwiska albo nazwy (najlepiej skrócone) sprzedawcy oraz nabywcy, a także ich adresy, NIP sprzedawcy i nabywcy, nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług, a co najważniejsze - kwotę ogólną transakcji.

Dodatkowe elementy faktury VAT marża

Tak wymienione elementy nie odbierają przedsiębiorcy możliwości umieszczenia na dokumencie jeszcze innych zapisów. Jednym z nich jest adnotacja związana z płatnością za towar czy usługę. Ważne jest bowiem to, czy kupujący płaci gotówką czy też przelewem - w drugim z przypadków sprzedający powinien na fakturze wpisać numer konta i nazwę banku. Zgodnie z ustawą na fakturze musi pojawić się także jedno z oznaczeń zależnych od okoliczności i branży: dla świadczenia usług turystycznych - “procedura marży dla biur podróży”; przy odsprzedaży używanego towaru - “procedura marży - towary używane”; przy odsprzedaży dzieła sztuki - “procedura marży - dzieła sztuki”, a także przy odsprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich i antyków - “procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Zalety i wady faktury VAT marża

Jednym z zasadniczych plusów istnienia tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia przez przedsiębiorcę opodatkowania kwoty, które w istocie nie trafia na jego konto. Właściciel firmy może dzięki temu opodatkować wyłącznie swój zysk. Minusem tego rodzaju fakturowania jest z całą pewnością dość wąski krąg przedsiębiorstw, które mogą skorzystać ze szczególnej formy rozliczania podatku. Widzimy bowiem, że opcja ta dotyczy głównie tych, którzy zajmują się odsprzedażą produktów, ale - co ciekawe - nie we wszystkich branżach, co wywołuje poczucie niesprawiedliwości wśród pozostałych. Ponadto, przepisy szczegółowe wprowadzają liczne zasady i wyjątki określania wysokości stawki naliczonego podatku. W wielu przypadkach przedsiębiorcy z mocy prawa zostają nawet z niego zwolnieni, ale okoliczności pozwalające na taki krok są przedmiotem stosownych ustaw i rozważań urzędników skarbowych.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.