·4 min czytania

HR Tech - digitalizacja w działach HR

hr-tech

W dzisiejszych czasach, w erze niesamowicie dynamicznego rozwoju technologicznego, każda dziedzina życia oraz działalności gospodarczej przechodzi przez cyfrową transformację, a działy zasobów ludzkich nie są wyjątkiem. Wprowadzenie technologii do zarządzania zasobami ludzkimi, znane jako HR Tech, stało się kluczowym elementem w efektywnym funkcjonowaniu współczesnych organizacji. Przyjrzymy się bliżej HR Tech, płynącym z niej korzyściom, najważniejszym trendom technologicznym w obszarze zarządzania personelem oraz digitalizacji w działach HR.

HR Tech - czym jest?

HR Tech, czyli nowoczesne technologie stosowane w działach zarządzania zasobami ludzkimi, obejmują różnorodne narzędzia, programy i platformy służące do zarządzania procesami HR. Są to między innymi systemy do zarządzania rekrutacją, zatrudnieniem, wydajnością pracowników, szkoleniami i rozwojem pracowników, a także systemy informatyczne do analizy zgromadzonych danych. Rozwiązania HR Tech mogą też wspierać procesy związane z kadrowo-płacową obsługą pracowników.

Korzyści z wdrażania HR Tech

Wdrażanie HR Tech do obsługi kluczowych procesów HR przynosi liczne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla firm. Po pierwsze HR Tech umożliwia znaczne usprawnienie procesów rekrutacyjnych poprzez automatyzację zadań, co prowadzi do skrócenia czasu trwania procesu rekrutacji oraz obniżenia jej kosztów. Nowoczesne technologie są też pomocne w procesie wdrażania nowych pracowników do firmy, czyli w czasie onboardingu. Ponadto pozwala na lepsze zarządzanie danymi pracowników, umożliwiając szybki dostęp do istotnych informacji oraz analizę danych, co ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji personalnych. Dodatkowo, technologie HR wspierają rozwój zawodowy pracowników poprzez dostęp do platform e-learningowych, prowadzenia personalizowanych programów szkoleniowych, jak i projektowania ścieżki kariery pracowników.

Najważniejsze trendy technologiczne w obszarze HR

hr tech

Wśród najważniejszych trendów technologicznych w branży HR warto wymienić rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji i analizy danych w procesach HR. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego możliwe jest automatyczne selekcjonowanie kandydatów do pracy, przewidywanie rotacji pracowników oraz optymalizacja procesów rekrutacyjnych. Możliwe jest też obiektywne weryfikowanie wydajności, zaangażowania, kompetencji i możliwości danego pracownika, dzięki wprowadzanym zautomatyzowanym narzędziom oceny. Ponadto, coraz większą popularność zyskują platformy HR w chmurze, które umożliwiają elastyczne zarządzanie personelem oraz łatwy dostęp do danych i do dokumentacji pracowniczej z dowolnego miejsca, o dowolnej porze i z pomocą dowolnego urządzenia, jednocześnie z zachowaniem niezawodnej kontroli dostępu, a przez to pełnym bezpieczeństwem zgromadzonych danych.

Digitalizacja w działach HR

hr tech

Digitalizacja w działach HR obejmuje szeroki zakres procesów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, począwszy od rekrutacji, poprzez zarządzanie wynikami, aż po rozwój i szkolenia pracowników. Poprzez wykorzystanie technologii HR możliwe jest zautomatyzowanie wielu rutynowych zadań, co pozwala pracownikom HR skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojej pracy, takich jak budowanie zaangażowania pracowników czy rozwój kultury organizacyjnej. Digitalizować można zarówno procesy HR zaliczane do tzw. twardego HR, jak i procesy zaliczane do obszaru miękkiego HR.

Twardy HR

Twardy HR to podejście do zarządzania zasobami ludzkimi oparte na konkretnych, mierzalnych danych i wskaźnikach. Koncentruje się on na liczbach, faktach i efektach, które można łatwo zmierzyć i ocenić. Jest to podejście, które często wykorzystuje narzędzia i technologie do analizy danych oraz monitorowania wydajności pracowników. Pojęcie twardego HR dotyczy także obsługi dokumentacji pracowniczej, dopełniania kwestii formalnych takich jak choćby legalizacja zatrudnienia cudzoziemców, ewidencjonowania czasu pracy i prowadzenia rozliczeń pracowników. Do realizacji tych zadań potrzebne są cyfrowe narzędzia takie jak systemy planowania i ewidencjonowania czasu pracy czy też programy do obsługi elektronicznych wniosków urlopowych.

Digitalizacja twardego HR w firmie może przynieść szereg korzyści, takich jak zwiększenie efektywności działań HR, łatwe i zgodne z przepisami prawa pracy planowanie grafików pracy, poprawa wydajności pracowników, automatyzacja obsługi szkoleń, redukcja kosztów związanych z rotacją pracowników oraz bardziej obiektywne podejmowanie decyzji personalnych.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Miękki HR

Miękki HR to podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, które kładzie nacisk na aspekty psychologiczne, społeczne i emocjonalne pracy. W przeciwieństwie do twardego HR, które opiera się głównie na mierzalnych danych i wskaźnikach, miękki HR skupia się na relacjach między pracownikami, ich zaangażowaniu oraz rozwoju kompetencji. Czy taki obszar HR można digitalizować? Okazuje się, że tak. Doskonale sprawdza się na przykład automatyzacja procesów rekrutacyjnych, która może obejmować tworzenie i publikowanie ogłoszeń o pracę czy też wpisywanie danych kandydatów do bazy. W ramach miękkiego HR świetnie sprawdza się też automatyzacja procesu ocen pracowniczych. Dzięki temu można skupić się na bezpośrednim kontakcie z pracownikami, a nie na gromadzeniu i żmudnym analizowaniu danych. Kolejnym obszarem zaliczanym do miękkiego HR, który można zdigitalizować jest proces onboardingu. W większości firm nie ma czasu na staranne wdrażanie nowych osób, więc zautomatyzowanie przynajmniej części z poszczególnych kroków, które musi przejść nowozatrudniony pracownik, staje się ogromnym ułatwieniem.

Korzystanie z nowoczesnych narzędzi HR może nasuwać obawy o utratę pozytywnych i bliskich relacji pomiędzy pracownikami, a kadrą zarządzającą. Okazuje się jednak, że z pomocą umiejętnie wykorzystanych nowoczesnych technologii taki kontakt można wręcz pogłębić, ponieważ pracownicy działów HR zostaną zwolnieni z konieczności wykonywania żmudnych i powtarzalnych czynności. W efekcie mamy oszczędność czasu i sił, które można przeznaczyć na realizację innych celów, które zaprocentują rozwojem firmy, lepszą atmosferą w pracy czy też większą lojalnością pracowników wobec pracodawcy.

Zobacz również:

Model Michigan – strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzenie zasobami ludzkimi jest skomplikowanym i szerokim procesem, który przeprowadzać można przy pomocy różnych modeli ZZL, w tym modelu Michigan.

Model Michigan – strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie talentami – co to za proces i jak powinno wyglądać?

Proces zarządzania talentami ma na celu efektywne wykorzystanie kompetencji pracowników, a zarazem rozwój firmy oraz realizację przyjętych założeń.

Zarządzanie talentami – co to za proces i jak powinno wyglądać w organizacji?

Co to jest system RCP i jak działa?

Jednym z zadań działu HR (Human Resources) jest kontrola czasu pracy pracowników.

Co to jest system RCP i jak działa?

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.