·4 min czytania

Jak założyć firmę przez Internet? Praktyczny poradnik

Jak założyć firmę przez Internet? Praktyczny poradnik

Jak założyć firmę przez Internet krok po kroku?

Jeszcze jakiś czas temu założenie jednoosobowej działalności gospodarczej zajmowało sporo czasu - głównie ze względu na formalności, jakich trzeba było dopełnić. Dziś natomiast przyszli przedsiębiorcy mają ułatwione zadanie, gdyż możliwa jest rejestracja działalności gospodarczej online, bez konieczności wychodzenia z domu. Osoby zainteresowane założeniem firmy muszą posiadać certyfikat kwalifikowany albo założyć profil zaufany ePUAP. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze, a co najważniejsze, całkowicie darmowe. Profil zaufany najlepiej założyć przez bankowość elektroniczną - bank bowiem jest podmiotem, który potwierdza naszą tożsamość. Możemy to zrobić również w sposób tradycyjny, jednak w tym celu należy udać się do właściwego organu, na przykład urzędu skarbowego bądź oddziału ZUS. Założenie firmy online w kolejnych krokach obejmuje:

 • zalogowanie się na stronę Ceidg i wypełnienie formularza CEiDG-1, korzystając z formularza bądź kreatora wniosków,
 • dokładne sprawdzenie danych,
 • podpisanie i wysłanie formularza.

Najwięcej wątpliwości wśród przyszłych przedsiębiorców budzi nie procedura, a formularz, który będzie trzeba wypełnić. Najważniejsze aspekty dotyczą bowiem:

 • określenia nazwy firmy - w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy podać imię i nazwisko przedsiębiorcy,
 • określenia daty rozpoczęcia prowadzenia działalności - nie musi być ona tożsama z datą składania wniosku,
 • ustalenia miejsca siedziby firmy - jest to istotne na przykład pod kątem urzędu skarbowego, pod który przedsiębiorca będzie podlegać,
 • określenia, czym firma będzie się zajmować - należy wybrać odpowiedni kod PKD,
 • wyboru formy opodatkowania - przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skalę podatkową bądź podatek liniowy,
 • wskazania numeru firmowego rachunku bankowego - przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie ma obowiązku posiadania odrębnego rachunku firmowego,
 • określenia miejsca przechowywania dokumentacji księgowej - pod tym kątem konieczne jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym, jeśli przedsiębiorca nie chce prowadzić księgowości samodzielnie,
 • określenia, czy przedsiębiorca będzie podatnikiem VAT - należy wziąć tutaj pod uwagę przede wszystkim uwarunkowania prawne.

Założenie działalności gospodarczej online nie jest trudne, jednak na wypełnienie formularza warto poświęcić nieco więcej czasu, tak aby zrobić to poprawnie. W razie pomyłki zawsze możemy skorygować błąd również za pomocą formularza internetowego. Przyszli przedsiębiorcy powinni też mieć świadomość, że dane w CEiDG nie będą widoczne od razu - pojawią się tam do trzech dni. Numer NIP oraz REGON również nie zostaną wygenerowane automatycznie, jednak po nadaniu będą widoczne w CEiDG. Zanim jednak założymy firmę, musimy upewnić się, czy wybrany rodzaj działalności nie wymaga posiadania koncesji - jeśli tak, konieczne będzie jej uzyskanie.

Jak zamknąć działalność gospodarczą – czy można tego dokonać przez Internet?

Wiadomo już, jak założyć firmę jednoosobową, jednak pozostaje również kwestia jej zamknięcia, a więc likwidacji. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim sprawy formalne, jakich przedsiębiorca będzie musiał dopełnić. Najważniejsze jest złożenie wniosku o wykreślenie jej z rejestru - można to zrobić online, poprzez portal Ceidg. Wniosek podpisujemy profilem zaufanym. Wykreślenie następuje najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu wysłania wniosku elektronicznego. W praktyce oznacza to, że niemal natychmiastowo nasza firma przestaje istnieć. Niezbędne informacje przekazywane są jednocześnie do:

 • Urzędu Skarbowego,
 • Głównego Urzędu Statystycznego,
 • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca nie ma więc obowiązku składania osobnych wniosków czy zawiadomień do powyższych instytucji. Należy jednak pamiętać, że samo zamknięcie firmy nie jest jednoznaczne ze zwolnieniem z pewnych obowiązków, na przykład dotyczących zapłaty zaległych podatków czy bieżących składek ZUS. Poprzez Ceidg możemy dopełnić jedynie kwestii formalnych, jeśli jednak w poszczególnych instytucjach mamy jakieś zaległości, sprawę należy wyjaśnić we własnym zakresie. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę, że zamknięcie działalności przez Internet to nie zawieszenie działalności gospodarczej online. Te dwie czynności wiążą się z zupełnie innymi konsekwencjami, dlatego uprzednio warto dobrze zapoznać się z ich specyfiką.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Te sprawy dotyczące działalności gospodarczej załatwisz przez Internet

Otwarcie działalności gospodarczej to niejedyna czynność, jaką możemy wykonać przez Internet. Możliwości w tym zakresie jest zdecydowanie więcej, a przedsiębiorcy korzystają z nich coraz chętniej. Jakie sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu? Otóż za pomocą formularza CEiDG nie tylko założymy firmę, ale też zaktualizujemy jej dane. Możliwa jest więc zmiana adresu działalności gospodarczej, zawieszenie lub odwieszenie działalności, a także zmiana rachunku bankowego wykorzystywanego w rozliczeniach. Zmiana wpisu w CEiDG przez profil zaufany to jedna z najważniejszych funkcji, o której istnieniu warto wiedzieć. Znacznie ułatwia ona bowiem dokonywanie drobnych korekt, które niegdyś trzeba było zgłaszać bezpośrednio we właściwym urzędzie.

Przedsiębiorcy mogą również bez wychodzenia z domu bądź z biura uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i ZUS oraz zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT. Dokonają także wpisu do rejestru BDO. Istotną dla niektórych funkcją jest uznanie kwalifikacji swojego zawodu lub uregulowanie świadczenia usług transgranicznych w Polsce. Przedsiębiorca może złożyć sprawozdanie o odebranych ściekach od mieszkańców.

Dużą popularnością cieszy się również e-Urząd Skarbowy, który został wykreowany z myślą zarówno o osobach fizycznych, jak i przedsiębiorcach. Umożliwia on wystawienie i zapisanie faktur krajowych, stworzenie ewidencji VAT oraz wygenerowanie plików kontrolnych dzięki usłudze e-mikrofirma. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą też sprawdzić wystawione na nich mandaty, a także je uregulować. Coraz więcej osób decyduje się dokonywać płatności online za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Ważną funkcją jest również możliwość uzyskania informacji o ewentualnych zwrotach podatku. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że na chwilę obecną nie mogą oni składać elektronicznie dokumentacji PIT, która byłaby wypełniona automatycznie. Wciąż muszą samodzielnie dopełniać tego obowiązku w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na etatach. Warto mieć na uwadze, że przedsiębiorcy mogą załatwić również wiele spraw natury prywatnej za pośrednictwem Internetu. Uprawnia ich do tego między innymi posiadanie profilu zaufanego. Dobrym przykładem jest chociażby sprawdzenie kodu recepty, którą wystawił lekarz. Profil zaufany przydaje się więc nie tylko w sprawach firmowych, lecz także prywatnych.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.