·4 min czytania

Profil zaufany przedsiębiorcy – co to?

Profil zaufany przedsiębiorcy – co to?

Profil zaufany z pewnością przynosi przedsiębiorcom sporo korzyści. Przede wszystkim pozwala znacząco zaoszczędzić czas, który należałoby przeznaczyć na ciągłe wizyty w urzędach. Ponadto wyróżnia się wyjątkową elastycznością dostępu, dzięki czemu można zalogować się na swoje konto o każdej porze dnia i nocy. Warto więc założyć swój własny profil zaufany, aby uzyskać natychmiastową możliwość korzystania z rozmaitych usług administracyjnych oraz urzędowych.

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany jest zbiorem najważniejszych informacji o użytkowniku. Na ich podstawie można bowiem automatycznie potwierdzić swoją tożsamość przy logowaniu do elektronicznych systemów administracji, m.in. do ePUAP, ZUS czy CEIDG. Dzięki temu bez konieczności wychodzenia z domu da się załatwić wszystkie najważniejsze sprawy urzędowe - założyć własną działalność gospodarczą, wypełnić wniosek o dowód osobisty, wnieść podanie lub odwołanie, a nawet złożyć skargę.

Warto też zauważyć, że tego typu konto stanowi bezpieczną alternatywę dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a jego wartość jest równoznaczna ze złożonym odręcznie podpisem w dokumentach. Działanie profilu zaufanego opiera się na technologiach kryptograficznych, które stosowane są przez centra certyfikacyjne wydające podpisy elektroniczne.

Wszystkie dane zawarte w profilu zaufanym są odpowiednio weryfikowane, dzięki czemu zostają zabezpieczone przed dostępem dla osób trzecich. Konto po założeniu jest ważne przez trzy lata. W każdym momencie można je jednak bezpłatnie przedłużyć.

Do czego przedsiębiorca może wykorzystać profil zaufany?

Każdy przedsiębiorca przy pomocy profilu zaufanego może przede wszystkim podpisywać wszelkie pisma kierowane online bezpośrednio do urzędów administracji publicznej. Profil zaufany dla firmy pozwala jednak na wiele więcej!

Po zalogowaniu na platformę ePUAP wyświetla się lista ponad dwudziestu różnych kategorii spraw, które da się załatwić przez Internet. Właściciele przedsiębiorstw mogą więc wykorzystać profil zaufany do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej, potwierdzenia wpisu do rejestru, zmieniania danych firmy, uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej czy otrzymania zezwolenia lub koncesji na sprzedaż alkoholu.

ePUAP dla firm umożliwia również:

 • rozliczenie podatku PIT oraz CIT;
 • uzyskanie ulgi podatkowej;
 • rozliczanie podatków od środków transportowych;
 • zadeklarowanie podatku VAT;
 • rozliczenie podatku od nieruchomości i rolnego;
 • zgłoszenie nowego pełnomocnika do urzędu skarbowego;
 • wnoszenie opłat skarbowych;
 • złożenie wniosku o zgłoszeniu pracowników do ubezpieczenie zdrowotnego;
 • złożenie wniosku dotyczącego odroczenia terminu płatności składek;
 • złożenie wniosku o umorzenie składek;
 • złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnych lub ogólnych;
 • wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w spłacie bieżących zobowiązań;
 • zarejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdów.

Ponadto przedsiębiorcy za pomocą profilu zaufanego mogą załatwić wiele spraw urzędowych dla swojej rodziny, w tym zarejestrować narodziny dziecka czy poinformować o śmierci bliskiej osoby.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak założyć profil zaufany przedsiębiorcy?

Profil zaufany przedsiębiorcy można zarejestrować na trzy sposoby. Jak założyć ePUAP dla firmy? Zdecydowanie najłatwiej wykorzystać tutaj bankowość elektroniczną.

Należy jednak szczególnie pamiętać, że ta opcja dedykowana jest tylko tym osobom, które posiadają konto w jednym z banków pośredniczących:

 • PKO BP;
 • Santander Bank;
 • Alior Bank;
 • Inteligo;
 • Pekao S.A.;
 • ING;
 • mBank;
 • Envelo;
 • Millenium.

Po zalogowaniu do bankowości internetowej wystarczy jedynie wypełnić podany formularz, a następnie potwierdzić wiarygodność danych kodem autoryzującym (przeważnie wysyłanym przez SMSa). Ze względu na to, że profil zaufany wykorzystuje wyłącznie podstawowe informacje o użytkowniku (imię, nazwisko, a także numer PESEL), a dane te zostały już uwierzytelnione podczas zakładania konta w banku to nie trzeba ich jeszcze dodatkowo potwierdzać w urzędzie. Cała procedura trwa tylko kilka minut i nie jest bardziej skomplikowana niż wykonywanie przelewów online. Po efektywnym zakończeniu procesu na podany przez użytkownika adres mailowy przychodzi potwierdzenie założenia konta. Od tego momentu można bez żadnych przeszkód logować się do platformy ePUAP w celu załatwienia wybranych spraw urzędowych.

Profil zaufany da się też jednak założyć bez żadnych pośredników. W tym przypadku wymagane jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Niestety, ze względu na dosyć złożoną procedurę rejestracji takiego podpisu oraz niemałe koszty jego utrzymania, niewiele przedsiębiorców tak naprawdę może się nim poszczycić. Osoby, które jednak mają kwalifikowany podpis mogą od razu założyć konto ePUAP bez zbędnych formalności czy wypełnienia dodatkowych wniosków.

Ostatnia metoda zakładania profilu zaufanego obejmuje już wizytę w urzędzie. W tej sytuacji należy wejść na oficjalną stronę rządową (www.pz.gov.pl) oraz wypełnić formularz z obligatoryjnym uwierzytelnieniem danych w wybranym przez siebie Punkcie Potwierdzającym. Po założeniu konta trzeba więc w ciągu najbliższych czternastu dni udać się do wskazanego urzędu w celu zweryfikowania poprawności zadeklarowanych danych. Na spotkanie z urzędnikiem powinno się zabrać dowód osobisty. Po odręcznym podpisaniu wydrukowanego formularzu będzie można już posługiwać się własnym profilem zaufanym.

Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać o dodatkowym uzupełnieniu profilu zaufanego o posiadaną działalność gospodarczą. Po kliknięciu w ikonkę z kontem i wybraniu opcji "zarządzanie kontem" można utworzyć nowy profil dla firmy albo instytucji. Następnie wystarczy tylko zaznaczyć formę prawną, podać nazwę firmy oraz wpisać podstawowe dane takie jak jak NIP, REGON czy adres siedziby. Po zapisaniu informacji można już korzystać z profilu zaufanego na dwa sposoby: logując się jako osoba prywatna lub przedsiębiorca.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.