·4 min czytania

Metoda kasowa VAT – czy warto z niej korzystać?

Metoda kasowa VAT – czy warto z niej korzystać?

Kwestie podatkowe i mało precyzyjne przepisy polskiego prawa wciąż budzą spore wątpliwości w środowisku przedsiębiorców. Ludzie świata biznesu co rusz szukają skutecznych, korzystnych i przede wszystkim legalnych sposobów na zoptymalizowanie swojej działalności gospodarczej. Jednym z nich okazuje się być wykorzystywanie możliwości rozliczenia podatku VAT dzięki tzw. metodzie kasowej.

Przy prowadzeniu biznesu nie ma niestety jednej złotej rady, jak robić to w taki sposób, aby jak najmniej stracić i najwięcej zyskać. Działalność przedsiębiorców sprowadza się w dużej mierze do eksperymentowania i nauki na własnych błędach. Życia nie ułatwiają zawiłe oraz często nowelizowane uregulowania prawne oraz dynamicznie zmieniająca się sytuacji w gospodarce. Mimo to, warto poszukiwać najlepszych dla siebie rozwiązań.

Czym jest metoda kasowa?

Z pomocą przychodzi choćby metoda kasowa VAT. W poniższym tekście postaramy się dokładnie opisać jej specyfikę, zasady, a także zwrócić uwagę na kwestie, o których przedsiębiorcy często nie wiedzą. Na wstępie warto dokładnie zrozumieć, czym jest metoda kasowa i kto powinien z niej korzystać. Zgodnie z art 21 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w podatku VAT przy metodzie kasowej powstaje w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT w dacie otrzymania całości lub części należności. Mamy z nią także do czynienia także w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osoby prywatnej lub podmiotu zwolnionego z VAT (nievatowca), z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia od wydania towaru lub wykonania usługi.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak rozliczyć VAT przy metodzie kasowej?

Mówiąc więc o metodzie kasowej mamy na myśli rozliczenie podatku od towarów i usług dokonywane z datą faktycznej zapłaty, a dotyczące całości uiszczonej kwoty lub też części faktury sprzedażowej albo zakupowej. Co ważne, faktura metoda kasowa nie ma racji bytu przy transakcjach zagranicznych, w stosunku do których mamy do czynienia z zupełnie inną datą powstania obowiązku podatkowego VAT. W pozostałych przypadkach podatnicy korzystający z metody kasowej, zwanej bardzo często uproszczoną, rozliczają się nie według daty sprzedaży, ale realnego otrzymania środków za dostarczony towar lub wykonaną usługę, dzięki czemu zmniejszają się zatory płatnicze.

Komu opłaca się metoda kasowa?

Opisywane rozwiązanie jest w takim razie idealne dla przedsiębiorców, którzy nie otrzymują płatności na czas, czyli według daty wymagalności należności wynikającej z faktury czy umowy. Niestety, brak terminowości to zmora polskiego, ale nie tylko, rynku. Zatory płatnicze skutkują bardzo często utratą płynności finansowej i upadkiem danej działalności gospodarczej. Dzięki metodzie kasowej można więc w znacznym stopniu uciec przed bankructwem, a przede wszystkim móc zyskać pewną stabilizację na koncie.

Metoda kasowa kpir

Z metody kasowej mogą skorzystać firmy mające status małego podatnika. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT są to przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży oraz kwot podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej w złotówkach równowartości 1,2 miliona euro. Co w sytuacji, gdy firma przekroczy ten próg? Wówczas nie ma możliwości korzystania z metody kasowej i niestety ustawodawca nie dopuszcza w tym obszarze żadnych wyjątków.

Księgowanie faktur przy metodzie kasowej

Metoda kasowa a podatek dochodowy? Czym jest metoda memoriałowa? Faktura zakupu metoda kasowa - kiedy w koszty? W kontekście omawianych mechanizmów pada mnóstwo pytań. Większość z nich dotyczy sposobu prowadzenia księgowości przy stosowaniu metody kasowej. Korzystanie z tego rozwiązania nakłada na przedsiębiorcę obowiązek wystawiania standardowej faktury VAT. Ważne jest jednak to, aby na dokumencie znalazła się adnotacja “metoda kasowa”. Jest to nie tylko zabieg czysto informacyjny, co element obligatoryjny wynikający wprost z ustawy.

Metoda kasowa odliczanie vat

Wielu przedsiębiorców korzysta z opcji miesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług. Niestety, w przypadku metody kasowej konieczne jest zastosowanie okresu kwartalnego. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie tych firm, w przypadku których od daty zarejestrowania do VAT nie minął okres 12 miesięcy.

Jak przejść na metodę kasową?

Każdy właściciel działalności gospodarczej, który wyraża chęć korzystania z metody kasowej powinien złożyć we właściwym urzędzie skarbowym stosowny formularz. VAT R jak wypełnić? Przede wszystkim należy wskazać, od jakiej daty przedsiębiorca chce rozliczać się zgodnie z tym mechanizmem. Kiedy dokładnie należy wybrać metodę kasową? Można tego dokonać zarówno już przy zakładaniu firmy, podczas rejestracji do VAT lub w późniejszym okresie przy aktualizowaniu swojego statusu podatnika.

Jakie są zalety metody kasowej?

Wiemy już pokrótce, czym metoda kasowa się charakteryzuje. Warto wymienić kilka plusów takiego rozwiązania. Kiedy mechanizm ten opłaca się przedsiębiorcy? Jak już wspomniano, jest to idealny model dla firm, które rozliczają się według faktur z długimi terminami płatności. To także korzystna opcja w momencie, gdy przedsiębiorca nie ma pewności co wypłacalności kontrahentów lub dopiero co zaczyna współpracę z danym partnerem biznesowym. Metoda kasowa pozwala zachować płynność finansową i uniknąć zaległości na gruncie podatkowym.

Jakie są wady metody kasowej?

Metoda kasowa to jednak nie tylko same plusy, ale także kilka mankamentów. Największym z nich jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku standardowych rozliczeń księgowość. Mowa na przykład o sytuacji, gdy klienci płacą w ratach lub rozliczają się etapowo. Bardzo często, korzystanie z metody kasowej niesie więc ze sobą wyższą opłatę z tytułu prowadzenia rachunkowości danego przedsiębiorstwa. Jak więc widzimy, na pytanie, czy warto skorzystać z tego mechanizmy, każdy właściciel działalności gospodarczej powinien odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę specyfikę funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.