·4 min czytania

Podatek liniowy: zasady i kto może go wybrać?

Podatek liniowy – na czym polega i kto może wybrać taki sposób opodatkowania?

Do Skarbu Państwa z kieszeni podatnika zabierana jest spora część wypracowanego zysku. To dlatego przedsiębiorcy głowią się nad tym, w jaki sposób - legalnie i bezpiecznie - dokonać optymalizacji podatkowej w swojej firmie.

Przedsiębiorczość a podatki

Nasi rodacy z roku na rok zakładają coraz więcej przedsiębiorstw. Własna działalność gospodarcza to dla wielu wyznacznik sukcesu i szansa, aby zrealizować swoje plany i spełnić ambicje. Tylko na swoim można bowiem przeskalować działalność i zarobić o wiele więcej niż pracując na etacie. Świat biznesu ma jednak także ciemne strony, które bardzo często przeszkadzają w prowadzeniu interesów. Rozwijanie firmy wiąże się bowiem z coraz większymi kosztami. Mowa już nie tylko o wynagrodzeniach czy składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale między innymi o podatkach.

Wybór opodatkowania

To dlatego jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje początkujący przedsiębiorca, jest wybór rodzaju opodatkowania. Następuje to już przy zakładaniu firmy. Formę podatku należy bowiem określić w formularzu CEIDG -1 poprzez który rejestrujemy działalność gospodarczą. Dokument taki składamy we właściwym urzędzie, a dane tam zawarte może zmienić, ale w wielu przypadkach - tak jest z opodatkowaniem - tylko w określonym czasie (do 20 stycznia). Do wyboru mamy zasady ogólne, kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także podatek liniowy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czym jest podatek liniowy?

To jedna z najpopularniejszych form opodatkowania w Polsce. Posiada wiele korzyści dla przedsiębiorców, ale wiążą się z nią także liczne obostrzenia. Podatek liniowy to ciekawe rozwiązanie, ale nie dla wszystkich właścicieli działalności gospodarczej. Stawka tej daniny wynosi obecnie 19% i jest niezmienna od wielu już lat. Pojawiały się co prawda propozycje zniesienia tego podatku lub podwyższenia jego wysokości, ale ustawodawca nie zdecydował się jeszcze na tak drastyczny krok. Podatek ten jest opłacalny dla przedsiębiorców, którzy posiadają znaczne dochody. Dlaczego? Ponieważ jego wysokość jest stała niezależnie od tego, ile dana firma zarobiła.

Podatek liniowy – zasady

Podatek liniowy - zasady które warto znać. Z tego rodzaju podatku mogą skorzystać wyłącznie ci, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Podobnie jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych także i tutaj przedsiębiorca ma możliwość odliczenia od podstawy kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu jeszcze bardziej zmniejsza wysokość należnego podatku. Warto dodać, że takiego rozwiązania nie przewiduje na przykład ryczałt. Podmioty rozliczające się podatkiem są zobligowane do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania o wysokości przychodu do 30 kwietnia na formularzu PIT-36L.

Kto może skorzystać z podatku liniowego?

Podatek liniowy dla kogo? - to pytanie nurtuje wielu przyszłych przedsiębiorców, którzy chcą założyć firmę lub tych, którzy przedsiębiorstwo już prowadzą, ale zastanawiają się nad tym, czy nie zmienić formy opodatkowania. Tak naprawdę, przepisy dopuszczają do podatku liniowego dość szerokie grono firm. Z tego rozwiązania mogą skorzystać bowiem wszyscy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Ustawa nie wprowadza w tym obszarze żadnych wyjątków.

Podatek liniowy odliczenia - kiedy się opłaca?

Z podatku liniowego najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy uzyskują rocznie powyżej 100 tysięcy złotych dochodu. Ponadto, będzie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie rozliczają dochodu ze współmałżonkiem lub samotnie wychowują dziecko. Korzystając z “liniówki” nie można bowiem skorzystać z prawa do odliczenia licznych ulg. Przy tej formie opodatkowania przedsiębiorca nie może także odliczyć ulgi na Internet, ponieważ ta możliwość zarezerwowana jest wyłącznie dla skali podatkowej. Bardzo często na podatek liniowy decydują się przedsiębiorcy, którzy uzyskują dochody także z innych źródeł. Dzięki temu mają możliwość uwzględnienia ulg podatkowych w swoich zeznaniach z tytułu pracy na przykład na umowie etatowej.

Zalety i wady podatku liniowego

Jak już wcześniej wspomniano, do niewątpliwych plusów podatku liniowego zaliczyć można jego stałą stawkę, która nie jest w żadnym wypadku zależna od wysokości zarobków. Ogromnym atutem jest także to, co pozwala na zmniejszenie podatku, czyli możliwość uwzględnienia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę. To głównie z tego powodu podatek liniowy jest jednym z najchętniej wybieranych rodzajów. Mankamentem tego typu opodatkowania może okazać się dla wielu właścicieli firm brak kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie 8 tysięcy złotych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że na podatek liniowy decydują się głównie osoby dobrze zarabiające, jest to wada tak naprawdę niezauważalna.

Podatek liniowy wady i zalety - czy warto skorzystać?

Każdy przedsiębiorca musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie. Najważniejsze jest zdiagnozowanie swoich potrzeb oraz możliwości. Zawsze warto skonsultować wybór z księgową, która spojrzy na ten dylemat fachowym okiem. Pamiętajmy także, że formę opodatkowania zawsze można zmienić. Wielu przedsiębiorców rozpoczyna swoją przygodę z biznesem od zasad ogólnych, a po kilku latach - wraz ze wzrostem zarobków - decyduje się na podatek liniowy. Warto ponadto uważnie śledzić przepisy podatkowe, ponieważ polski ustawodawca bardzo często je zmienia. To ważne, ponieważ nawet przez niewielką modyfikację prawa podatek liniowy może dla danej grupy przedsiębiorców stracić na atrakcyjności.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.