·5 min czytania

Pokolenie baby boomer na rynku pracy – jakie są ich cechy?

Pokolenie baby boomer na rynku pracy – jakie są ich cechy?

Kim są tzw. baby boomers?

Nietrudno dostrzec, że posiadamy pewne cechy wspólne z osobami w podobnym wieku. Sprawia to, że o wiele łatwiej nam się komunikować z rówieśnikami, niż z osobami z którymi dzieli nas znaczna różnica lat. Różnice międzypokoleniowe objawiają się w używanym języku, spowodowane są tym, że każde pokolenie zostało ukształtowane przez inne zjawiska kulturowe, doświadczyło innych problemów. Stąd też osoby w obrębie jednego pokolenia posiadają zbliżoną hierarchię wartości, niemal identyczne postawy wobec wielu kwestii na przykład w stosunku do pracy. Pokolenia, które są obecnie aktywne obecnie na rynku pracy, to:

  • pokolenie BB, czyli baby boomers;
  • pokolenie X;
  • pokolenie Y, czyli millenialsi;
  • pokolenie Z, czyli Gen Z.

Baby boomers - kto to taki? Jest to pokolenie obejmujące osoby urodzone między 1946 a 1964 rokiem. Baby boomers inaczej zwani są pokoleniem wyżu demograficznego, przez wzgląd na wyż populacyjny, który nastąpił po drugiej wojnie światowej. Osoby będące przedstawicielami pokolenia baby boomers wyróżnia zdolność do analitycznego myślenia oraz oceniania informacji jedynie przez pryzmat logiki i faktów. Nie znoszą jednak zmian, a także nie radzą sobie zbyt dobrze w przypadku nowinek technicznych. Tym właśnie różnią się od generation XYZ. Jeśli chodzi o pokolenie XYZ, charakterystyka jego opiera się głównie na odrzuceniu dawnych, tradycyjnych sposobów myślenia, a także poszukiwaniu nowych, lepszych i efektywniejszych rozwiązań. Te pokoleniowe różnice mogą stanowić kluczowy powód konfliktów w zespole pracowniczym.

Jakie są różnice między baby boomers a millenialsami?

Rocznik 2000 - jakie to pokolenie? Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1982 a 2004 zaliczane są do generacji millenialsów. Podstawową różnicą pomiędzy pokoleniem baby boomers a millenialsami polega na tym, iż ta druga grupa o wiele lepiej radzi sobie w sferze wirtualnej. Millenialsi w pracy są zmotywowani, skłonni do działania, nastawieni na osiąganie kolejnych przedsięwzięć, a w celu pogłębienia własnej wiedzy korzystają z różnorodnych form zdobywania informacji. Ta generacja stawia przede wszystkim na ciągły rozwój oraz zajmowanie coraz to lepiej płatnych stanowisk i awansowania na wyższe szczeble kariery zawodowej.

Kolejną zasadniczą różnicą, którą możemy zauważyć pomiędzy pokoleniem baby boomers a generacją millenialsów jest podejście do zmieniającego się otoczenia. Jak wiemy, osoby urodzone w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, cenią sobie stabilizację zawodową. W przypadku millenialsów natomiast, ciągle zmiany nie powodują uszczerbku na ich psychice, a jedynie zwiększenie zapału oraz chęci do pracy.

Milenialsi - kto to taki? Warto także wspomnieć, iż millenialsi samodzielnie stawiają sobie poprzeczkę, a także mają zdolność do tak zwanego multitaskingu, natomiast generacja baby boomers preferuje skupienie się na jednym wykonywanym zadaniu. Jeśli chodzi o podejście pracownika do pracodawcy, w przypadku baby boomersów możemy wyróżnić takie cechy, jak poszanowanie, uczciwość oraz poczucie autorytetu. Millenialsi natomiast stawiają na większą niezależność, co niekiedy może skończyć się nawet opuszczeniem danego miejsca zatrudnienia.

Jak należy zarządzać osobami z pokolenia baby boomers?

Baby boomers to pokolenie, które wszelkie przejawy zmian w swoim życiu, zarówno prywatnym, jak i zawodowym, traktuje jako potencjalne zagrożenie. To właśnie niechęć do nowości jest jedną z największych wad, jaką przejawiają baby boomers w pracy. Z tego też powodu jako kierownik zespołu, który tworzy ta generacja powinieneś zadbać o jasne komunikaty, dotyczące przyszłych zmian. Pozwoli to na lepszą wizualizację projektu czy przedsięwzięcia przez Twoich pracowników, co zwiększy wydajność pracy firmy.

Pracownikom reprezentującym pokolenie baby boomers należy zapewnić także stabilizację w miejscu pracy, gdyż tylko w ten sposób najefektywniej skupia się na powierzonym zadaniu. Warto także pomóc im w poszukiwaniu własnego miejsca w zespole, mając jednocześnie na względzie, iż baby boomers to często osoby wszechstronnie doświadczone, dysponujące szerokimi umiejętnościami oraz wiedzą.

Należy także pamiętać, że pomimo tych wszechstronnych umiejętności, pokolenie naszych rodziców czy dziadków, niezbyt dobrze radzi sobie w przestrzeni internetowej. Praca przy komputerze nie będzie więc optymalnym rozwiązaniem w przypadku baby boomers. Zadanie to lepiej jest powierzyć więc pokoleniu millenialsów.

Podsumowując, aby praca w grupie przedstawicieli generacji baby boomers była wydajna, wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Wrzucenie na przysłowiową głęboką wodę z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie - pracownik może zacząć się buntować, a poczucie, że praca przerasta jego możliwości oraz odczuwany silny stres sprawią, iż będzie zmuszony odejść. Warto także na samym końcu wspomnieć, że baby boomers w przeciwieństwie do generacji millenialsów czy gen Z, pozostają w swoim miejscu pracy na długo.

Czy można zapobiec wojnie pokoleniowej w pracy?

Ageizm, dyskryminacja płciowa czy mobbing nie są jedynymi problemami, dotyczącymi środowiska pracowniczego. Różne przedziały wiekowe są nieodłącznie związane z odmiennymi sposobami patrzenia na poglądami, przekonaniami czy metodami na rozwiązywanie danych zadań. To z kolei może rodzić poważne konflikty, które jak powszechnie wiadomo prędzej czy później przyczynią się do zmniejszenie efektywności pracy w zespole.

Pozostaje więc zasadnicze pytanie? W jaki sposób zapobiec konfliktowi generacji w środowisku pracowniczym? Po pierwsze, należy porozmawiać ze swoim zespołem na temat konsekwencji, które niosą wewnątrzgrupowe kłótnie i zatargi. Warto także skupić się na mocnych stronach każdego z pokoleń i otwarcie o nich opowiadać. Należy także dołożyć wszelkich starań, aby pracownicy nie oceniali siebie nawzajem przez pryzmat wieku, gdyż nie zawsze musi on wiązać się z szerszą wiedzą, doświadczeniem, kompetencjami czy kwalifikacjami. Działa to także w drugą stronę. Osoba reprezentująca pokolenie lat 90. nie powinna czuć wyższości nad boomersami, tylko że względu na fakt, iż urodzili się oni wówczas, gdy dostęp do wiedzy był znacznie bardziej ograniczony.

Pamiętaj, że prawidłowe relacje w zespole to nie wszystko. Aby zapobiec konfliktom, powinieneś również sam uświadomić sobie pewne kwestie. Musisz przede wszystkim zapamiętać, iż zachowania, takie jak niechęć do pracy, brak odpowiednich kompetencji czy nieuczciwość nie są w zupełności związane z datą urodzenia. Postaraj się także zrozumieć mechanizmy działania każdego pokolenia oraz sposobów myślenia, które kierują ich poszczególnymi działaniami. Zapewni Ci to nie tylko lepszy obraz własnego środowiska pracowniczego, ale także zapobiegnie konfliktom w możliwie optymalny sposób.

W przypadku firm posiadających w swoim zespole pracowników z różnych grup pokoleń świetnie sprawdzi się zarządzanie firmą zgodne z koncepcją turkusowej organizacji. Turkusowe zarządzanie wyklucza system hierarchiczny, natomiast stawia na samoregulację i wykorzystanie teorii autodeterminacji. Taki układ może skutecznie zapobiec wojnie pokoleniowej w pracy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.