·3 min czytania

Urlop na stażu – czy stażyście przysługuje urlop?

Urlop na stażu – czy stażyście przysługuje urlop?

Staż a praktyka

Wielu myli oba pojęcia z uwagi na to, że mają zbliżony do siebie cel. Zarówno praktyka zawodowa, jak i staż służą bowiem temu, aby pracownik mógł wejść na rynek pracy i przekonać się na czym polega działalność w danym zawodzie. Różnica polega jednak na charakterze stosunku zobowiązaniowego. W przypadku stażystów podpisywana jest stosowna umowa, która określa warunki stażu, przy praktyce umowy należą do rzadkich przypadków. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest np. praktyka uczniowska albo studencka.

Czy na stażu przysługuje urlop?

Czym jest staż zawodowy? Zgodnie z przyjętą przez przepisy definicją, to forma nauki zawodu, polegająca na zdobywaniu wiedzy w miejscu pracy, a ponadto jeden z instrumentów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych stosowany przez polskie urzędy pracy. To właśnie z tym ostatnim rodzajem spotykamy się najczęściej. Stażysta jest wówczas zatrudniony w ramach umowy podpisanej z właściwym urzędem pracy. Staż z urzędu pracy a urlop? Zgodnie z prawem, stażyście nie przysługuje urlop wypoczynkowy. Nie jest to bowiem stosunek pracy jak przy umowach etatowych. Osoba taka nie podlega bezpośrednio żadnemu pracodawcy, umowa podpisana jest bowiem z UP, dlatego nie obowiązują jej przepisy prawa pracy.

Ile urlopu przysługuje stażyście?

Jak już wspomniano, stażysta nie ma prawa do wzięcia urlopu w potocznym tego słowa rozumieniu. Potwierdził to w jednym z wyroków Sąd Najwyższy. Osoba przyjęta na staż w dalszym ciągu, w myśl przepisów, pozostaje bowiem bezrobotna. Nie ma tutaj znaczenia długość czy charakter samego stażu. Co jakiś czas powraca dyskusja na temat tego, czy urlop na stażu się należy? Dla wielu ekspertów wniosek o urlop na stażu to coś normalnego. Ich zdaniem tego rodzaju rozwiązanie powinno zostać wprowadzone. Polski ustawodawca jak na razie jednak nie myśli o zmianie przepisów w tym obszarze.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Staż z urzędu pracy a urlop - co warto wiedzieć?

Całą sprawę rozpatrujemy z punktu widzenia urlopy wypoczynkowego, który należy się przede wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowie o pracę. Trzeba jednak dodać, że przepisy o stażu umożliwiają wzięcie przez stażystę tzw. dni wolnych. Na jakich zasadach? Jak się okazuje, każdemu stażyście przysługuje prawo do wolnego, ale dopiero po 30 dniach kalendarzowych od rozpoczęcia stażu.

Staż a urlop - jednak możliwy?

W tym przypadku nie chodzi o urlop wakacyjny, lecz dni wolne. Stażyście przysługują dwa dni w ciągu całego miesiąca. Co istotne, może je wybrać w danym miesiącu lub niejako odłożyć na później. Dni się bowiem sumują i możliwe jest nawet wykorzystanie wolnego w ostatnim miesiącu odbywania stażu. Wówczas, w zależności od jego długości, osoba na stażu może zrobić sobie krótkie wakacje. Warto dodać, że w ostatnim miesiącu dni wolne przyznawane są “z góry”, a więc stażysta nabywa do nich prawo już w chwili rozpoczęcia miesiąca.

Staż dni wolne a wypłata

W tym miejscu pojawia się pytanie, czy stażysta otrzymuje wynagrodzenie za dni wolne? Zgodnie z umową o staż są one płatne. Wynagrodzenie ma w przypadku stażysty postać stypendium. Zgodnie z prawem nie jest ono obniżone z powodu wykorzystania przez stażystę dni wolnych. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z czymś, co z pozoru przypomina urlop wypoczynkowy.

Co powinien zawierać wniosek o urlop na stażu?

Jedną z cech, która łączy oba pojęcia jest także fakt, że zarówno przy urlopie, jak i stażu dni wolne przyznawane są na pisemny wniosek. Dokument taki powinien zawierać dane stażysty, a także okres, w którym chce wziąć wolne. Przedsiębiorca, u którego odbywa staż, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, musi rozpatrzyć wniosek pozytywnie. Co w sytuacji, gdy stażysta nie wykorzysta wszystkich dni wolnych? Czy należy mu się ekwiwalent? Niestety nie.

Staż a urlop na żądanie

Na stażu nie istnieje instytucja urlopu na żądanie. Możliwość taką przewiduje wyłącznie prawo pracy, któremu stażysta nie podlega. Jeśli stażysta wykorzystał już dni wolne, a nie może pojawić się w pracy, wszelkie kwestie musi ustalać bezpośrednio z osobą, u której odbywa staż. Umowa stażowa jest dość sztywna i nie dopuszcza nieusprawiedliwionej nieobecności stażysty. W takim wypadku pracodawca może nawet dążyć do jej rozwiązania. Wszystko zależy jednak od relacji pomiędzy stronami.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.