Na polskim rynku zatrudnienia odnotowuje się wzrost popularności pracy zdalnej. Firmy coraz chętniej oferują pracownikom możliwość takiej organizacji pracy, a ci z zadowoleniem z niej korzystają. Czy to skuteczna metoda z punktu widzenia pracodawcy i pracownika?

Praca zdalna polega najczęściej na pracy zza własnego, domowego biurka, za pomocą komputera i Internetu. Może występować w różnej częstotliwości – albo być stała i zawsze realizowana zdalnie albo tylko doraźnie – od kilku razy w miesiącu do kilku razy w tygodniu.

Organizacja pracy poza siedzibą firmy może występować na skutek wielu okoliczności. Pierwszą jest brak biura stacjonarnego, czego naturalną konsekwencją jest praca zdalna. Drugą jest odpowiedź na wniosek zatrudnionego, które potrzebą jest praca na zasadzie tzw. home office. Trzecim powodem jest wymagający rynek pracownika, czyli dążenie do pozyskania i utrzymania solidnej kadry, co może być możliwe za sprawą gwarantowania atrakcyjnych warunków zatrudnienia. 

Okoliczności jest znacznie więcej i właściwie każda firma oferująca prace zdalną, może wskazać swoje własne. Ważne jest wzajemne zrozumienie obu stron. Sprawdźmy, w jakich branżach najpowszechniejsza jest praca z domu oraz czy faktycznie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić.

Praca zdalna – w jakich sektorach zatrudnienia?

Trudno sobie wyobrazić, aby mechanik samochodowy, nauczyciel WF-u czy urzędnik państwowy pracowali zdalnie. Są bowiem takie zawody, w których bezpośredni kontakt z otoczeniem jest niezbędny i nie da się tego obejść. Istnieją jednak spore szanse na pracę zdalną w wielu innych branżach. Mowa szczególnie o sektorach zatrudnienia związanych z IT i marketingiem. Niemniej, także tłumacze, graficy, architekci i projektanci mogą z powodzeniem pracować zdalnie. W wielu firmach umożliwia się to również pracownikom działów PR i HR, a także analitykom finansowym czy agentom nieruchomości.

Wady i zalety pracy zdalnej

Dane statystyczne jasno wskazują, że Polacy chętnie pracowaliby zdalnie, gdyby mieli taką możliwość. Ponad 95% uczestników badania „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników 2018”, przeprowadzonego przez Kantar TNS oraz startup Remote-How, wypowiada się o pracy zdalnej pozytywnie lub bardzo pozytywnie. 

Jednak, jak twierdzi ekspert Izabela Foltyn z Aplikuj.pl, w praktyce takie zatrudnienie miewa swoje minusy – „Praca zdalna brzmi atrakcyjnie, ale to zdecydowanie nie dla każdego. Aby tego rodzaju zatrudnienie przynosiło dobre efekty, potrzeba świetnej organizacji, samodyscypliny, a także umiejętności sprawnej komunikacji pisanej.”. 

Jako największe zalety pracy zdalnej można wskazać nienormowany czas pracy, oszczędność czasu na dojazdach do pracy czy brak dress code i uciążliwych współpracowników. Z drugiej strony jednak napotykamy takie minusy, jak brak kontaktu z innymi ludźmi, konieczność samodzielnego organizowania czasu pracy czy rozproszenie poprzez różne czynniki – na przykład dzieci czy głośnych sąsiadów. 

Jak skutecznie organizować czas w pracy zdalnej?

Istnieją różne metody na radzenie sobie z pracą zdalną. Każdy powinien dobrać do swoich indywidualnych preferencji i możliwości taki sposób, który zagwarantuje mu optymalne warunki pracy. Oto 5 wskazówek, jak poradzić sobie z zarządzaniem czasem.

Zaplanuj swoją pracę. Każdego dnia wyznaczaj sobie zakres obowiązków, który musisz zrealizować. Oczywiście podejdź do tego zdroworozsądkowo – optymalny czas pracy, to podobnie jak w biurze, 8h. Złe rozplanowanie może skutkować albo przepracowaniem i zmęczeniem materiału, albo skumulowaniem zadań, które ciężko będzie wykonać na czas pod koniec miesiąca.

Nadaj swojej pracy odpowiednie tempo. W domu istnieje wiele pokus do tego, aby oderwać się od zaplanowanych zadań. Do takich należą przekąski, rozmowy telefoniczne, odwiedziny sąsiadki czy korzystanie z mediów społecznościowych. Warto więc określić sobie zakres godzinowy na pracę i w tym czasie wystrzegać się pokus, które rozproszą Twoją uwagę i odciągną Cię od obowiązków.

Oddzielaj pracę zawodową od życia osobistego. To bez wątpienia jedno z najtrudniejszych zadań dla osób, którym przychodzi pracować zdalnie. Rano śpisz dłużej, ale za to wieczór, zamiast z bliskimi, poświęcasz pracy. W konsekwencji wychodzi na to, że Twoja praca trwa niemal całą dobę, a na życie osobiste nie masz czasu.

Dbaj o kontakt z ludźmi. Praca poza firmą ma swoje konsekwencje w postaci braku bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. W takim wypadku warto mimo wszystko pielęgnować relacje z osobami z branży – spotkania w interesach, wspólna kawa z koleżanką po fachu czy udział w szkoleniach to okazja do podtrzymania wartościowych kontaktów.

Rozwijaj się. Praca zdalna nie powinna skutkować zatrzymaniem się na jednym etapie. Dąż do samorozwoju. Korzystaj z kursów, czytaj branżowe publikacje, uczęszczaj na spotkania z osobami, które wiedzą więcej. Nie bój się również pytać. Choć teoretycznie pracując w domu jesteś zdany sam na siebie, to czasem wystarczy mail czy telefon do osoby kompetentnej, która rozwieje Twoje wątpliwości.

Praca zdalna okiem pracodawcy

Coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza rozwiązanie pracy zdalnej jako skuteczne pod względem zarówno motywacji, jak i efektywności wśród pracowników. Problematyczna może być kwestia ustalenia optymalnej liczby dni pracy zdalnej. Są zadania, które wymagają obecności pracownika w biurze, ale są i takie, które bez problemu może wykonać z pozycji domu. Do pracodawcy należy analiza obowiązków pracownika na danym stanowisku i decyzja na temat tego, ile dni opcjonalnej pracy zdalnej można mu przydzielić.  

Sprawą, która budzi wątpliwości przedsiębiorców, którzy rozważają wprowadzenie systemu pracy zdalnej, jest kontrola pracownika. Wbrew pozorom, sprawdzenie czy pracownik rzeczywiście wykonuje w określonym czasie swoją pracę, nie jest dziś takie trudne. Po pierwsze, powiedzą nam o tym efekty działań, jakich miał się podjąć, jeżeli tylko jego zadania są dobrze dookreślone. Po drugie, obecnie można skorzystać ze specjalistycznych systemów ewidencji czasu pracy, jak inewi.pl, które są właściwie niezbędnym narzędziem w przypadku pracy zdalnej. System generuje aktualną listę obecności, aktualizuje grafiki i umożliwia elektroniczny obieg podań urlopowych. Wygoda korzystania, ograniczenie papierowej dokumentacji, łatwa dostępność i swobodny przepływ informacji między pracownikiem a pracodawcą, to niewątpliwe zalety tego rodzaju platformy.

Podsumowując, praca zdalna wcale nie musi oznaczać rezygnacji z kontaktów z innymi osobami ani ciągłej walki z własnym lenistwem i słabościami. Wystarczy odpowiednio zorganizować swój czas pracy i być konsekwentnym w działaniu. Prognozuje się, że kolejnych latach liczba pracujących zdalnie wzrośnie. Kto wie, może i Ciebie czeka taki los?