·5 min czytania

Praca hybrydowa - co oznacza i jakie przynosi korzyści

Praca hybrydowa – na czym polega ten model pracy? Jakie są jego podstawowe zalety?

Na czym polega model pracy hybrydowej?

Nie sposób znaleźć jedną konkretną definicję tego systemu pracy. Wśród specjalistów od HR istnieją różne przekonania, które częściowo mogą być dyskusyjne dla osób, które przykładowo badają miejsca pracy od strony socjologicznej. Po zapoznaniu się z kilkoma opiniami można jednak wysunąć pewną ogólną tezę, która będzie zawierać w sobie najważniejsze elementy różnych opinii i definicji. Praca hybrydowa, na czym polega?

System hybrydowy pracy polega na zorganizowaniu jej w taki sposób, aby realizacja zadań pracowników była dopasowana do ich preferencji i stylu pracy. Musi również zapewniać pełen komfort wykonywanych obowiązków. Można wyróżnić trzy warianty pracy hybrydowej:

  • „remote first” – pracownicy przede wszystkim wykonują swoje zadania zdalnie. Większą część miesiąca przebywają więc poza firmą. Jednocześnie mają oni stały dostęp do przedsiębiorstwa, by móc w dowolnym momencie zorganizować spotkanie zewnętrzne i wewnętrzne.
  • Wariant rotacyjny – polega na podziale pracowników na zespoły zdalne i zespoły stacjonarne. Jak sama nazwa wskazuje, występuje rotacja zespołów w określonych terminach. Zespoły mogą wymieniać się co tydzień, dwa tygodnie, a nawet miesiąc. Warto jednak unikać zbyt dużych przerw, by pracownicy nie odzwyczaili się od danego systemu pracy, przez co pewien czas musieliby poświęcać na ponowne dostosowywanie się. Jednak również zbyt częsta zmiana systemu pracy może wprowadzić chaos.
  • Wariant ze stałym podziałem zespołów - jest to pewne rozwinięcie wariantu rotacyjnego. Jednak w tym przypadku większość pracowników pracuje na stałe stacjonarnie (z możliwością pracy zdalnej), a druga grupa pracuje zdalnie (również z możliwością pracy stacjonarnej). Opiera się on jednak na tym, by wśród grup przeważał któryś z wariantów systemów pracy.

Szefowie, dyrektorzy i kierownicy muszą podjąć poważną decyzję o tym, jaki system pracy zastosować. Niepodważalnie praca hybrydowa jest przyszłością wielu przedsiębiorstw. Oczywiście, są zawody, w których nie można jej wprowadzić, jednak wraz z rozwojem gospodarki, powstaje coraz więcej stanowisk, na których takie rozwiązania mogą zostać zastosowane.

Bardzo ważne jest to, by nie tylko myśleć w kategoriach przedsiębiorstwa i jego zysków, lecz również pamiętać o tym, czego potrzebują pracownicy i jakie są ich oczekiwania. Decyzje o systemie pracy nie powinny być podejmowane tylko na poziomie zarządczym.

Prawie 90% osób, które pracują zdalnie, nadal chciałoby zachować taką możliwość, natomiast 75% preferuje rozwiązanie hybrydowe. Wyniki ankiet wśród pracowników jasno wskazują na to, że wielu dostrzegło zalety tego rozwiązania.

Omawiając temat pracy hybrydowej, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Jest to model, który nie został uwarunkowany prawnie. Może więc w jego zastosowaniu dochodzić do wielu nadużyć. By zapewnić komfort pracy pracownikom, powinni mieć oni wpływ na możliwość wyboru systemu pracy. Tak jak to zostało przedstawione na powyższych wariantach. Są pracownicy, którzy tylko wykonując pracę biurową, mogą bez problemów wykonywać ją zdalnie, jednak są również tacy, dla których jeden dzień poza biurem może oznaczać zaległości w różnych obowiązkach, które mogą zostać wykonane jedynie w siedzibie.

Jaka jest różnica pomiędzy pracą hybrydową, zdalną a stacjonarną?

Każdy z tych systemów nieco się od siebie różni. Przede wszystkim, mówiąc o pracy hybrydowej, od razu na myśl przychodzi połączenie pracy zdalnej ze stacjonarną. I rzeczywiście, tak w uproszczeniu można to określić. Jest to więc częściowo praca wykonywana poza siedzibą/oddziałem firmy, a częściowo w miarę potrzeb, w biurze. Warto jednak tu podkreślić, że pracownik w tym systemie powinien być cały czas dyspozycyjny (a więc mieć możliwość szybkiego dotarcia do firmy), natomiast przy pracy zdalnej tak to nie wygląda. Dodatkowo podkreśla się tu ważną kwestię, jaką jest współpraca z zespołem i odbywanie spotkań, nawet na poziomie wirtualnym.

Praca zdalna jest typową pracą wykonywaną bez konkretnie określonego miejsca. Można więc pracować z dowolnego miejsca w kraju i na świecie. Bardzo popularne wśród pracowników zdalnych, stało się zjawisko pracy jako nomadzi, a więc podróżując po świecie/kraju. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla freelancerów i pracowników, którzy nie muszą pojawiać się w przedsiębiorstwie. Wśród popularnych miejsc pracy zdalnej, jest choćby Bali.

Pozostała jeszcze praca stacjonarna. Jest to podstawowy system pracy znany i praktykowany od lat. Praca wykonywana jest w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. Jest to więc najczęściej właśnie biuro, wśród współpracowników. Jak można zauważyć, jest to system, który w miarę czasu będzie zanikać na rzecz choćby pracy hybrydowej.

Work-life balance – czy jest zagrożone w trakcie pracy hybrydowej?

Do największych obaw pracowników, którzy udają się na pracę hybrydową, jest zachowanie właściwego stosunku między życiem a pracą. Może to być szczególnie trudne w zawodach, w których pracownik nastawiony jest na osiąganie efektów, zysk od rezultatów i notowanie jak najwyższych wyników. Skoro będzie mógł bez ograniczeń wykonywać pracę w domu, to może pojawić się problem uzależnienia od pracy. Pojawiają się również głosy, że to od strony pracodawcy będzie silny nacisk na jak najefektywniejszą pracę w domu, załamując barierę życia i kariery.

Ustawodawca jednak pracuje już nad tym, by uchronić pracowników właśnie przed takim postępowaniem, które jest dla nich bardzo niekorzystne. Przede wszystkim należy pamiętać o własnym zdrowiu psychicznym i zachowaniu odpowiednich proporcji. Pomóc może w tym dokładne planowanie pracy i dnia. Jeśli ktoś zamierza uregulować tę kwestię z pracodawcą, może również przydać się mu odpowiednia umowa o pracę, a także przygotowany grafik. W niektórych zawodach może być wymagany przerywany czas pracy. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak nadal warto uregulować to w grafiku.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak zorganizować przestrzeń do pracy zdalnej?

Niezwykle istotną kwestią w trakcie pracy zdalnej, a więc wykonywanej z dowolnego miejsca, jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków, do komfortowego wykonywania zadań.

Przede wszystkim pracownik powinien mieć zachowany spokój i możliwie maksymalne ograniczenie bodźców zewnętrznych. Jeśli więc ktoś ma możliwość wygospodarowania pokoju w mieszkaniu na biuro, to będzie świetne rozwiązanie. Taki kącik można również zagospodarować w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości stworzenia osobnego pomieszczenia.

Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych kwestiach, jak: wygodne biurko, ergonomiczne krzesło, a także oświetlenie, które nie będzie wpływać na zmęczenie oczu i organizmu. Nie bez znaczenia jest również dostęp do sieci, a także drukarki. Pracownik powinien mieć również dostęp do systemów i komunikatorów, które szybko pozwolą na kontakt z innymi pracownikami.

Praca hybrydowa przeżywa rozkwit, a więc w najbliższych miesiącach można obserwować rozwiązania, które zostaną przygotowane przez ustawodawców, a także firmy, które będą chciały zadbać o komfort pracy pracowników. Może to być bardzo dobrą inspiracją zarówno dla kadry zarządzającej, jak i samych pracowników.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.