·3 min czytania

6 sposobów na zwiększenie efektywności pracy

6 sposobów na zwiększenie efektywności pracy

Pierwszy tydzień nowego roku już za nami. Dla niektórych był jeszcze przedłużeniem świątecznego urlopu, natomiast zapewne dla większości – normalnym tygodniem pracy. Jak wrócić do codziennych obowiązków po dłuższej przerwie i nie zwariować? Właśnie w takich momentach szczególnie powinniśmy pomyśleć o polepszeniu efektywności naszej pracy.

I. Planuj zadania

Mimo szczerych chęci nie ma możliwości zrobienia wszystkiego na raz, tym bardziej nagromadzonych spraw po dłuższej nieobecności. Przede wszystkim należy zastanowić się nad priorytetowością wykonywanych zadań, czyli zaplanowaniem które z nich są ważne, a które można przesunąć w dół listy, a nawet całkowicie usunąć. Jeżeli zdarza Ci się odkładać pewne czynności z tygodnia na tydzień, zastanów się nad ich koniecznością. Z wielu zadań z pewnością możesz zrezygnować. Ponadto – nie planuj spotkań, w których nie jesteś w stanie uczestniczyć. A w tych zaplanowanych trzymaj się tematu, aby nie pochłaniały zbyt dużej ilości cennego czasu.

II. Wyznaczaj granice

Termin wykonania nigdy nie wzbudzał w Tobie pozytywnych emocji? Wyznaczanie sobie słynnego ‘deadline’ może być jednak kluczem do sukcesu. Aby określenie terminu na wykonanie zadania miało swój pozytywny oddźwięk, najpierw należy zmienić sposób myślenia na jego temat. Przede wszystkim jest to motywacja i cel, a po jego zrealizowaniu czeka na Ciebie zasłużony odpoczynek. Wyznaczanie sobie granicy to także świadomość nadchodzącej wolności, bo przecież praca nie trwa wiecznie.

III. Rób przerwy

W zależności od charakteru i czasu pracy, dostosuj do niej przerwy. Odpoczynek od wykonywanych zadań jest niezwykle istotnym elementem pracy zwiększającym wydajność i produktywność. Nasz organizm ma także swoje potrzeby, a intensywna i nieustająca praca nie wpływa na niego pozytywnie, co ostatecznie przekłada się na negatywne wyniki w pracy. Przerwa w pracy nie będzie stratą czasu, tylko motorem do wykonywania kolejnych zaplanowanych czynności.

Przerwy w czasie pracy pracownika – przepisy.

IV. Dbaj o organizm

Nasze ciało musi nas wspierać, a nie ograniczać, dlatego nie możemy zapominać o wystarczającej ilości snu, odżywianiu i aktywności fizycznej. Brak snu negatywnie wpływa na koncentrację, powoduje problemy z pamięcią, w efekcie może doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji i dokonywania złych wyborów. Dorzucając do tego jeszcze nieregularne spożywanie posiłków lub nierobienie tego wcale, otrzymamy murowany efekt spadku produktywności. Jeżeli Twoja praca wiąże się z ciągłym siedzeniem przy biurku, zadbaj także o ruch i krótkie ćwiczenia fizyczne, co pozwoli zredukować stres, negatywne emocje, zwiększy aktywność mózgu i doda energii.

V. Korzystaj z innowacji

Nie trać czasu na tradycyjne wykonywanie niektórych czynności, jeżeli możesz wykorzystać do tego dostępne w dzisiejszych czasach nowoczesne technologie. Gadżety, aplikacje, specjalistyczne oprogramowania i systemy towarzyszą nam aktualnie zarówno w domu, jak i w pracy. Intuicyjne rozwiązania pomagają nam nawet w najprostszych czynnościach tj. planowanie kalendarza, listy zadań, tworzenie grafików pracy, zestawień, prezentacji itd. Dostosuj swoje miejsce pracy wykorzystując nowoczesne narzędzia, dzięki czemu oszczędzisz cenny czas i ułatwisz sobie pracę.

VI. Doceniaj pracę

Każdy z nas na swój sposób podchodzi do codziennych obowiązków i wykonywanej pracy, jednak trzeba przyznać, że pracę warto doceniać. Nasze podejście do pracy jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na jej efektywność. Praca jest ważnym elementem naszego życia, ale najważniejsze jest pozytywne nastawienie i wiara we własne możliwości.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.