·4 min czytania

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia nie tylko jest możliwe do uzyskania, lecz przysługuje pracownikowi pod rygorem prawnym. Mamy na myśli stosunek pracy określany jako umowa o pracę. Istnieją dwie okoliczności, kiedy z tego prawa możemy skorzystać. Pierwszą z nich jest wystąpienie choroby i potwierdzenie jej przez zaświadczenie lekarskie w czasie, kiedy byliśmy jeszcze pracownikami firmy. Wtedy chorobowe po ustaniu stosunku pracy jest nam należne. Drugą sytuacją jest taka, kiedy lekarz wypisuje nam słynne L4, gdy nasze zatrudnienie dobiega kresu. W obu sytuacjach zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia obowiązuje. A więc odpowiedź na pytanie jest twierdząca: tak, można otrzymać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Trzeba jedynie skonsultować się z lekarzem, który wypisze nam stosowny dokument. Wszystko o czym mówimy dotyczy jednak tylko osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

Prawo to jest korzystne dla pracownika. Dzięki niemu pracownik uzyskuje zasiłek chorobowy nawet wtedy, gdy stosunek pracy wygasł. Niedogodność jaką jest choroba zostaje więc w pewien sposób zrekompensowana. Ma to szczególne znaczenie, gdy występuje konieczność szybkiego znalezienia nowego zatrudnienia, ponieważ pieniądze z zasiłku chorobowego dla najsłabiej zarabiających pozwalają nie tylko na “przechorowanie” w pewnym komforcie finansowym, ale - jeśli wiemy jak szybko znaleźć pracę - “dożyć” w miarę bezpiecznie do czasu odnalezienia nowej firmy, która zechce nas zatrudnić. Ten stan prawny należy do prawa pracy i należy go uznać za propracowniczy, korzystny socjalnie.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jaki wniosek należy wypełnić aby otrzymać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie jest przyznawany automatycznie. Musimy postarać się o odpowiednie dokumenty. Podstawą jest złożenie wniosku. Należy przedstawić dokument e-ZLA.

Wymagane do tego są inne dokumenty, dostępne na stronach oficjalnych ZUS. Na nas ciąży obowiązek wypełniania dwóch dokumentów: ZAS-53 oraz Z-10. Nie ma żadnego problemu, aby te dokumenty pobrać w formie edytowalnego pliku. Później wymagane jest tylko ich dostarczenie do naszej placówki ZUS. Cała operacja nie powinna zająć wiele czasu - dokumenty (druki) są dostępne, nie zawierają zbyt skomplikowanych danych osobowych, wszystko co związane z ich wypełnieniem nie zajmie nam więcej niż 10 minut. Stanowią one podstawę, na której otrzymamy chorobowe po ustaniu stosunku pracy.

Oczywiście swoją rolę w całej dokumentacji odgrywa także lekarz, który nie tylko nas diagnozuje, stwierdza chorobę, ale także wystawia zwolnienie lekarskie.

Z początku zgromadzenie dokumentacji może wydać się skomplikowane, ale w rzeczywistości tak nie jest. Po prostu należy udać się do lekarza - tam otrzymamy zwolnienie lekarskie, a potem odnaleźć na oficjalnych stronach ZUS dwa wspomniane dokumenty i je wydrukować. Dostarczamy ten plik “papierów” do ZUS-u - i już, to wystarcza, aby chorobowe po ustaniu stosunku pracy w przypadku umowy o pracę zostało nam wypłacone zgodnie z procedurami.

Czy po ustaniu zatrudnienia tracimy prawo do zasiłku?

Zasiłek chorobowy możemy pobierać nawet po tym jak nasze ubezpieczenie chorobowe wygaśnie. Jeżeli stosunek pracy został rozwiązany, lecz nasze schorzenie pojawiło się w czasie obowiązywania umowy o pracę, wtedy przysługuje nam chorobowe po ustaniu zatrudnienia. Ale to nie wszystko. Pieniądze trafią do nas także wtedy, gdy niemożliwość pracy z powodów zdrowotnych powstała już po wygaśnięciu umowy o pracę. Stanie się tak, gdy zachorowaliśmy 14 dni (zgodnie z przepisami) po utracie ubezpieczenia zapewnianego przez pracodawcę. Lekarz musi także stwierdzić, że nasze dolegliwości czyniące nas niezdolnymi do pracy posiadały okres trwania co najmniej 30 dni. Specjalnymi przypadkami są niektóre choroby, których czas powstawania (od momentu zakażenia) jest wydłużony, tzn. faktycznie jesteśmy zakażeni, ale np. nie odczuwamy objawów, gdyż okres ich wystąpienia trwa, czyli jesteśmy nosicielem np. wirusa, lecz ten daje o sobie znać dopiero po pewnym czasie. (Tu też przyjmuje się okres dwóch tygodni).

Niezdolność do pracy po ustaniu zatrudnienia a zasiłek

Mamy nadzieję, że sytuację związaną z uzyskaniem zasiłku chorobowego po wygaśnięciu zatrudnienia udało się nam przedstawić jasno i klarownie. Podaliśmy podstawowe informacje związane z prawem pracy oraz kroki, jakie należy podjąć, aby otrzymać chorobowe po ustaniu stosunku pracy.

Tak działa prawo. Jest ono pod tym względem korzystne dla pracownika, ponieważ chroni go nawet po tym, gdy z jakichś powodów umowa o pracę zostaje rozwiązana, czy to przez nas samych, czy też za sprawą pracodawcy. Nie zostajemy “na lodzie”, zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia jest nam należny. Z podanych rozwiązań korzystają często pracownicy w bardzo różnych sytuacjach. Jest to element dbałości socjalnej o prawa pracownicze. To pracodawca lub ZUS - zależnie od momentu powstania niezdolności do pracy - wypłaca nam świadczenie. Po stronie zakładu pracy leży obowiązek przesłania odpowiednich dokumentów do ZUS, choć, jak widzieliśmy, również nasza w tym głowa, aby dopełnić wszelkich obowiązków. Obie strony są tu więc czynne.

Pamiętajmy jeszcze i o tym, że chorobowe po ustaniu zatrudnienia nie będzie nam przysługiwać, jeśli pobieramy rentę z powodu niezdolności do pracy, zasiłek dla bezrobotnych, nie przepracowaliśmy przynajmniej 30 dni w naszym zakładzie pracy, z którym rozwiązujemy umowę. We wszystkich pozostałych przypadkach możemy ubiegać się o chorobowe po ustaniu stosunku pracy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.