·4 min czytania

Do czego służy Intrastat? Kto musi używać Intrastat?

Do czego służy Intrastat? Kto musi używać Intrastat?

Żyjemy obecnie w coraz bardziej cyfrowym świecie. Rozwój technologii sprawia, że na naszych oczach zmienia się każdy obszar codziennej działalności. Nie inaczej jest w biznesie, w którym korzystać można z bardzo bogatej oferty systemów i mechanizmów wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z takich narzędzi jest Intrastat.

Większość przedsiębiorców dąży dziś do tego, aby można było funkcjonować szybciej i sprawniej, a przez to - w wielu obszarach - o wiele szybciej niż jeszcze jakiś czas temu. Polska próbuje pod tym kątem dogonić kraje zachodnie, gdzie technologia wspomagająca biznes jest na o wiele wyższym poziomie. Jednym z systemów, który znalazł uznanie w naszym obszarze geograficznym jest właśnie Intrastat. O czym dokładnie mowa? Jak z niego korzystać? Dla kogo został stworzony? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w dalszej części artykułu.

Czym jest Intrastat?

Najkrócej pisząc, Intrastat to system statystyczny, który umożliwia zbieranie danych oraz ustalanie konkretnych informacji dotyczących aktualnego stanu transakcji zawieranych na terytorium Unii Europejskiej. Pozwala zebrać wszystkie najważniejsze elementy w jednym miejscu. Po zniesieniu obowiązku wymiany tego typu informacji między urzędami w poszczególnych krajach wewnątrzwspólnotowych nie istniała bowiem jedna duża baza danych. Zgłoszeniu podlegają przepływy towarów na obszarze UE z jednego kraju członkowskiego do drugiego.

Kto musi korzystać z Intrastat?

W wielu okolicznościach korzystanie z systemy jest obowiązkowe. O czym dokładnie mowa? Zgodnie z prawem Intrastat jest obligatoryjny dla osób fizycznych bądź prawnych oraz jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej, a także podatników VAT, dokonujących wymiany z innymi państwami Unii Europejskiej. Warunkiem jest jednak przekroczenie konkretnie ustalonych progów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Deklaracja intrastat - kto składa?

Podmiot jest zobowiązany do wypełniania deklaracji Intrastat, jeśli wartość dokonanych przez ten podmiot przywozów lub wywozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy progu podstawowego w przywozie lub w wywozie. Kolejny obowiązek zgłoszenia deklaracji zachodzi wtedy, gdy wartość dokonanych przez ten podmiot przywozów lub wywozów towarów przekroczyła w danym roku sprawozdawczym wartość określoną dla ustalonego na dany rok sprawozdawczy progu podstawowego w przywozie lub w wywozie.

Intrastat progi - co trzeba wiedzieć?

Jak się okazuje, przedsiębiorstwa, których wartość obrotu wewnątrzwspólnotowego nie przekroczy w roku kalendarzowym lub poprzedzającym roku sprawozdawczym podstawowego limitu są zwolnione z obowiązku rejestracji w systemie Intrastat. Uregulowania prawne stanowią także, że zgłaszać nie trzeba obrotu towarami wyłączonymi z obowiązku sprawozdawczego na podstawie szczególnych przepisów wspólnotowych i krajowych.

Jakie są progi statystyczne Intrastat?

Zasady dotyczące korzystania z systemu przewidują dwa tzw. progi statystyczne. Mowa o wysokości obrotu z innymi państwami należącymi do Wspólnoty. Przekroczenie progów obliguje przedsiębiorcę do składania deklaracji. Pierwszy próg nazywamy podstawowym. W jego przypadku właściciel działalności gospodarczej ma obowiązek złożenia deklaracji, w której należy podać dosyć ogólne dane dotyczące przewożonych towarów. O jakie informacje dokładnie chodzi? Przede wszystkim o ilości oraz kosztorys towarów. Drugi z progów nazwano szczegółowym. Jego cechą charakterystyczną jest konieczność złożenia bardzo dokładnych deklaracji. W dokumentach muszą znaleźć się choćby informacje o sposobie transportu towaru, konkretnych wyliczeniach finansowych i wartościach przesyłek. Niezbędny jest także kod cn towaru.

Przykładowe kody towarów (cn) do Intrastat

Kody Intrastat podobnie jak i progi na dany rok można znaleźć na stronach urzędowych. Za ich publikację odpowiada bowiem Główny Urząd Statystyczny. Można wyszczególnić na przykład kody rodzajów transakcji czy też transportu. Kody towarów intrastat to na przykład 21 dla zwrotu towarów i wymiana towarów nieodpłatnie po zarejestrowaniu pierwszej transakcji lub 22 dla ich wymiany. Co ważne, warto sprawdzać kody, ponieważ mogą się one zmieniać każdego roku kalendarzowego.

Gdzie należy złożyć deklarację Intrastat?

Intrastat Szczecin - to natomiast w tym mieście znajduje się niejako centrala całego systemu w Polsce. Właściwy do przekazywania danych w ramach Intrastat jest bowiem Izba Celna w Szczecinie. Intrastat a logowanie? W jaki sposób można złożyć deklarację? Mogą być one składane zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej z wykorzystaniem specjalnych formularzy. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na pierwsze z rozwiązań może skorzystać z systemy PUESC Intrastat.

Kiedy składać deklarację?

Przedsiębiorca powinien złożyć deklarację za dany miesiąc nie później niż 10. dnia miesiąca następnego po miesiącu sprawozdawczym. Jeśli więc do transakcji wewnątrzwspólnotowej doszło na przykład w połowie marca, firma musi uporać się z formalnościami do 10. kwietnia, chyba że dzień ten przypada w niedzielę lub święto. W tak wyjątkowych przypadkach termin wydłuża się do pierwszego dnia roboczego.

Jakie są kary za niedopełnienie obowiązku odnośnie Intrastat?

Za niedopełnienie obowiązków zgłoszenia się do systemu przedsiębiorca może zostać ukarany. Dotyczy to także złożenia deklaracji po terminie albo błędów w samym dokumencie, których właściciel firmy, mimo upomnień, nie poprawi. Kara nakładana jest w formie decyzji jednostronnej i może wynosić nawet 3 tysiące złotych. Aby tak się jednak stało przedsiębiorca musi zlekceważyć przynajmniej trzy upomnienia. Kara jest przyznawana za dany miesiąc.

Z jakim urzędem należy się kontaktować w sprawie Intrastat?

Jak już wspomniano, urzędem odpowiadającym za obsługę systemu na terenie naszego kraju jest GUS w Szczecinie. Czy to oznacza, iż jest to jedyny adresat wszelkich zapytań czy wniosków ze strony przedsiębiorców. Intrastat kontakt - gdzie się zwrócić w razie wątpliwości? Jak informuje Ministerstwo Finansów, obsługa zgłoszeń realizowana jest w poszczególnych komórkach Wydziału Intrastat Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie według zakresów numerów NIP podmiotów zobowiązanych. W przypadku chęci rejestracji należy z kolei korzystać ze wspomnianej już strony PUESC Intrastat.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.