Z jakich środków i w ramach jakich programów przyznawane jest dofinansowanie na kapitał obrotowy?
Kapitał obrotowy to środki, które na bieżąco pozostają do dyspozycji przedsiębiorcy. Służą one finansowaniu działalności gospodarczej w normalnym trybie, a więc i zachowaniu płynności finansowej. Wsparcie MŚP w zakresie finansowania kapitału obrotowego oferowane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, lecz środki można również pozyskać w ramach regionalnych programów operacyjnych. Najczęściej pochodzą one z funduszy państwowych lub unijnych, w zależności od konkretnego programu. Dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw są przyznawane wyłącznie w danym okresie, w czasie trwania którego należy złożyć właściwy wniosek wraz z załącznikami. Kapitał można pozyskać przy założeniu, że firma spełnia kryteria podane w programie. Wnioski na kapitał obrotowy są bezzwrotne, należy też dopełnić wszelkich formalności w obowiązujących terminach – te, które zostaną złożone w późniejszym czasie, nie są rozpatrywane.
Dotacje na kapitał obrotowy PARP – dla kogo przysługują?
Dofinansowanie do kapitału obrotowego oferuje przedsiębiorcom przede wszystkim Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Osoby, które zainteresowane są pozyskaniem finansowania, powinny na bieżąco odwiedzać stronę instytucji, zapoznając się z konkretnymi informacjami, dotyczącymi poszczególnych programów. Ostatni nabór, w jakim mogli brać udział przedsiębiorcy, dotyczył firm dotkniętych pandemią koronawirusa. Pomoc była skierowana do średnich przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Kryterium był spadek obrotów o co najmniej 30% w dowolnym miesiącu, następującym po 1 lutego 2020 roku, w porównaniu do analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Dofinansowanie można było przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z:
- opłaceniem faktur za media,
- najmem powierzchni,
- zakupem towarów,
- ubezpieczeniem działalności.
Warto mieć świadomość, że PARP oferuje nie tylko dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców, ale również inne formy pomocy finansowej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej, w zakładce "dofinansowanie".
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoDotacja na kapitał obrotowy mikrofirmy – gdzie się o nią ubiegać?
Dotacje na kapitał obrotowy dla mikrofirm przyznawane są przez lokalnie działające instytucje. Przysługują one przedsiębiorcom, którzy działają na terenie danego regiony lub województwa. Granty na kapitał obrotowy można uzyskać za pośrednictwem:
- Fundacji Rozwoju Śląska – dotacje dla firm w województwie opolskim,
- Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie podlaskim,
- Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości – dotacje dla firm w województwie śląskim,
- Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości – dotacje dla firm w województwie małopolskim,
- Lubelskiej Fundacji Rozwoju – dotacje dla firm w województwie lubelskim,
- Mazowieckiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie mazowieckim,
- Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – dotacje dla firm w województwie świętokrzyskim,
- Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie dolnośląskim,
- Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie kujawsko-pomorskim,
- Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie zachodniopomorskim,
- Agencji Rozwoju Pomorza – dotacje dla firm w województwie pomorskim,
- Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie warmińsko-mazurskim,
- Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie podkarpackim,
- Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dotacje dla firm w województwie łódzkim,
- Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – dotacje dla firm w województwie wielkopolskim.
Informacji na ich temat udzielają również Centra Obsługi Przedsiębiorców.
Wniosek o kapitał obrotowy – podpowiadamy, co powinno się w nim znaleźć i jak go wypełnić
Dotacja obrotowa na bieżącą działalność gospodarczą może być przyznana wyłącznie przedsiębiorcy, który w odpowiednim czasie złoży kompletny wniosek. Właściciele firm często zastanawiają się, co powinien zawierać wniosek o dotacje na kapitał obrotowy, tak by nie został odrzucony z powodu błędów formalnych? Warto mieć świadomość, że nie istnieje jeden, ogólny wzór podania – w przypadku każdego programu obowiązują inne wnioski, które można pobrać ze strony instytucji przyznającej dotację. Jednocześnie są one dostępne w ich siedzibach w formie papierowej. PARP każdorazowo udostępnia wzór wniosku o dofinansowanie, który warto dokładnie przejrzeć. Znajdują się w nim przydatne przedsiębiorcy wskazówki. Dotacje na kapitał obrotowy można otrzymać wyłącznie w przypadku, gdy do wniosku dołączymy stosowne załączniki. Najczęściej muszą one potwierdzać sytuację finansową, w jakiej znalazł się konkretny przedsiębiorca, na przykład spadek obrotów lub przychodów. Dotacje obrotowe są bezzwrotne, jednak wymagają potwierdzenia, że środki zostały wydatkowane zgodnie z regulaminem programu, w ramach którego zostały przyznane. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy uzyskają pomoc, będą musieli złożyć odpowiednie dokumenty kontrolne. W niektórych przypadkach PARP wymaga zabezpieczenia wykonania umowy, które także wiąże się z koniecznością złożenia odpowiednich dokumentów.
Dotacja na kapitał obrotowy – księgowanie
Dotacje obrotowe dla samozatrudnionych lub dla mikrofirm wymagają odpowiedniego zaewidencjonowania w dokumentacji księgowej. Kapitał obrotowy dla samozatrudnionych księgowany jest na dwóch kontach: rachunku bankowym (Wn) oraz pozostałych przychodach operacyjnych (Ma). Dofinansowanie jest bezzwrotne, zatem stanowi przychód przedsiębiorcy. Pieniądze mogą być wydatkowane na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Księgowanie odbywa się tutaj w bardzo prosty sposób, a mianowicie poprzez wspomniany rachunek bankowy (Ma) oraz rozrachunki z dostawcami (Wn). Powyższe księgowania dotyczą przedsiębiorców, którzy prowadzą pełne księgi rachunkowe. Mają oni obowiązek umieścić w sprawozdaniu finansowym fakt otrzymania dotacji, na przykład w informacji dodatkowej. Niemniej jednak dotacje na kapitał obrotowy dla samozatrudnionych często przyznawane są przedsiębiorcom prowadzącym księgowość uproszczoną, a więc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie mają oni obowiązku ewidencjonowania wpływów na rachunek bankowy ani przychodów, które nie mają charakteru podatkowego. Warto pamiętać, że dotacje korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT lub CIT. Podatnik może natomiast odliczyć VAT od zakupów, których dokona, płacąc środkami pochodzącymi z dotacji. Niemniej jednak nie ma to wpływu na księgowanie, zwłaszcza w przypadku rachunkowości uproszczonej. Jednocześnie należy pamiętać, że wydatki finansowane z dotacji nie mają charakteru kosztu podatkowego, dlatego nie wykazuje się ich w KPiR, należy natomiast wykazać je w przypadku pełnych ksiąg rachunkowych.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe konto