·4 min czytania

Graficy komputerowi a podatki – jak rozliczać się z podatków?

Graficy komputerowi a podatki – jak rozliczać się z podatków?

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na pracę na własny rachunek. Rozwiązanie to ma oczywiście swoje mocne oraz słabsze strony, a także rodzi mnóstwo pytań natury prawnej i podatkowej. Wśród tzw. freelancerów można wyróżnić grafików komputerowych, którzy realizują zlecenia zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat rozliczania się tej grupy zawodowej!

Zawód grafika komputerowego – jak rozliczać się z podatków?

Każdy, kto osiąga dochód z wykonywanej pracy jest zobligowany do uiszczenia należnego podatku, a także zadbania o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z przyjętymi regulacjami prawnymi. Nie inaczej jest w przypadku wolnych strzelców, którzy pracują na swoim, świadcząc usługi dla zewnętrznych podmiotów. Jak wygląda to na przykładzie grafików komputerowych? Wyjaśniamy!

umowy-graficy

Praca grafika komputerowego - co warto wiedzieć?

Praca grafika może przybrać różną formę i wbrew pozorom nie polega wyłącznie na spędzaniu długich godzin przed monitorem. Wśród najczęściej wykonywanych przez grafików komputerowych zleceń można wymienić przede wszystkim tworzenie identyfikacji wizualnej, w tym logotypów konkretnych marek. Wielu z nich specjalizuje się też w budowaniu warstwy graficznej stron internetowych, składaniem książek czy gazet, projektowaniem plakatów, billboardów itp. Każde zlecenie, które przynosi dochód, musi być jednak w odpowiedni sposób udokumentowane i następne rozliczone. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej właśnie kwestii.

Z jakich umów najczęściej korzystają graficy?

W praktyce istnieje wiele rozwiązań jeśli chodzi o metodę rozliczania się grafików, którzy chcą pracować na własny rachunek. Mowa więc o osobach, które nie wykonują pracy etatowej dla jednego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Najczęściej spotykanym typem umów jeśli chodzi o wolnych strzelców, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej są oczywiście umowy cywilnoprawne, w tym umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Pierwsza zawierana jest na określony czas i dotyczy realizacji poszczególnych, powtarzalnych zadań, druga natomiast zakłada wykonanie konkretnego dzieła za umówioną stawkę. Oczywiście, sytuacja ta nie dotyczy grafików, którzy rozliczają się w ramach prowadzonej firmy i zawierają umowę na świadczenie usługi, a następnie wystawiają fakturę albo rachunek.

graficy-komputerowi

Podatek dochodowy dla grafika - jakie są podatki dla freelancerów?

Mówi się, że w życiu możemy być pewni tylko dwóch rzeczy, z czego jedną z nich są właśnie podatki. Freelancer podatki - w jaki sposób należy podejść do tego tematu? Wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy oraz tego, czy grafik ma założoną firmę. Do każdego typu umowy trzeba podchodzić indywidualnie, choćby ze względu na to, że od jednych odprowadza się nie tylko podatek, ale też składki ZUS, a od innych - nie. W kwestii opodatkowania poszczególnych umów sprawa nie jest trudna, a obecnie obowiązujący podatek dochodowy zarówno od umowy o dzieło, jak zlecenie wynosi 12% w pierwszym progu podatkowym. Jeśli z kolei mowa o pracy w ramach działalności gospodarczej, możliwości jest kilka: podatek liniowy (19%), skala podatkowa (12 lub 36%), jak i opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Grafik komputerowy ryczałt - stawki tego podatku wynoszą od 2% do 17%, a wszystkie jest uzależnione m.in. od pkd grafika komputerowa. Dla przykładu, osoba która świadczy usługę projektowania graficznego z wykorzystaniem komputera zapłaci 14%, ale w niektórych przypadkach może to być 8,5%. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do fiskusa o indywidualną interpretację podatkową, która jest później wiążąca dla organów skarbowych. Warto dodać, że graficy mogą korzystać z opcji odliczania kosztów na poziomie 50%.

Jak rozliczyć zagraniczne przychody grafika?

Jedną z największych zalet pracy grafika komputerowego jest to, że potrzebuje on tak naprawdę tylko komputera i dostępu do internetu. Może więc pracować w dowolnym czasie i z każdego miejsca na świecie. Pozwala to na świadczenie usług spoza granic naszego kraju, a także dla klientów zagranicznych. Jeśli freelancer prowadzi firmę i wykonuje zlecenie dla innej firmy sprawa jest prosta i wystarczy faktura grafika. W sytuacji, gdy jednak dochodzi do zawarcia umowy między grafikiem a zagranicznym klientem, trzeba zwrócić uwagę na to, aby jej treść była zgodna z polskimi przepisami. Grafik podlega tutaj bowiem rodzimemu systemowi podatkowemu i musi rozliczyć się na jego zasadach. Pojawia się też pytanie, jak rozliczać vat jeśli doszło do transakcji zagranicznej? Najlepiej, aby podatnik miał status płatnika europejskiego VAT ID, dzięki czemu będzie mógł wystawić fakturę międzynarodową zwolnioną z VAT-u. W przeciwnym razie zagraniczny klient będzie musiał zapłacić polską stawkę VAT, która wynosi 23%.

Co grafik może odpisać od podatku?

Księgowość grafika nie różni się od tej, jaką prowadzą inni twórcy, choć wykonywanie tej profesji może wiązać się z nieco innym rodzajem kosztów, które pozwalają na optymalizację podatkową. Wypełniając rozliczenie roczne warto skorzystać z takich ulg podatkowych jak m.in. ulgę internetową, z tytułu darowizn, na wpłaty na IKZE, na dobrowolne składki zdrowotne w NFZ itp.

Jaki PIT powinien wypełnić grafik?

Każdy, kto w danym roku podatkowym osiągnie jakikolwiek dochód ma obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Jeśli grafik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem składa PIT-28, na zasadach ogólnych PIT-36, a w przypadku podatku liniowego właściwy jest formularz PIT-36L. Osoby rozliczające się z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło są natomiast zobligowane do wykazania dochodu na druku PIT-37.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.