·3 min czytania

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS w 2025 roku?

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS?

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka w Polsce – jak zgłosić i o czym pamiętać?

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka to jedna z najważniejszych kwestii, o których muszą pamiętać rodzice. To świadczenie z natury prawnej przysługuje wszystkim dzieciom aż do ukończenia nauki w szkole. Rodzice są zobowiązani do dopełnienia formalności związanych ze zgłoszeniem dziecka do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), co zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jakie formalności należy spełnić? O czym warto pamiętać w 2025 roku?

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS

Zgodnie z przepisami prawa, ubezpieczenie zdrowotne należy się każdemu dziecku. Aby mogło ono z niego skorzystać, musi zostać skutecznie zgłoszone do ZUS. Zgłoszenie jest obowiązkiem rodzica objętego ubezpieczeniem zdrowotnym. Przepisy zawarte w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych precyzują, że rodzic musi złożyć odpowiedni wniosek w ZUS lub w miejscu, które ma uprawnienia do zgłoszenia członków rodziny.

W przypadku rodziców pracujących na umowie o pracę:

  1. Zgłoszenie dziecka: Rodzic powinien wybrać, który z nich będzie ubezpieczał dziecko, i powiadomić o tym swojego pracodawcę. Pracodawca przekazuje dane do ZUS, gdzie zostaje dokonane zgłoszenie.
  2. Formularz ZUS ZCNA: Formularz ZUS ZCNA – zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego – jest wymagany do dokonania zgłoszenia dziecka. Można go pobrać ze strony ZUS lub odebrać w placówkach ZUS.

W przypadku rodziców bezrobotnych lub prowadzących działalność gospodarczą:

  • Bezrobotni rodzice: Muszą udać się do urzędu pracy, w którym są zarejestrowani, aby dopełnić formalności związanych z ubezpieczeniem dziecka.
  • Rodzice prowadzący działalność gospodarczą: Muszą samodzielnie udać się do ZUS, aby zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego.
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Kiedy należy zgłosić dziecko do ZUS?

Zgłoszenie dziecka do ZUS należy dokonać w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności wymagających objęcia dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla noworodków oznacza to, że rodzice powinni jak najszybciej po narodzinach dziecka zgłosić je do ZUS.

Noworodek bez numeru PESEL – co zrobić?

Jeśli dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego może być dokonane na podstawie numeru PESEL rodzica. Po nadaniu dziecku numeru PESEL należy zaktualizować dane w ZUS.

Koszty związane z ubezpieczeniem dziecka

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ani wzrostem składek płaconych przez rodzica lub pracodawcę. Ubezpieczenie zdrowotne dziecka w ramach ZUS jest bezpłatne.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka – czemu warto to zrobić?

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, w tym wizyt lekarskich, szczepień, badań okresowych i innych świadczeń medycznych. Dzięki niemu dziecko może korzystać z opieki medycznej na terenie całej Polski, a także, w wielu przypadkach, za granicą. To ważne, by dziecko było objęte ubezpieczeniem, nie tylko z obowiązku, ale także z uwagi na zdrowie.

Co zrobić, gdy dziecko zostało przysposobione?

Jeśli dziecko zostało przysposobione, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzinie zastępczej, instytucji opiekuńczej lub prawnych opiekunach.

Ubezpieczenie dziecka – obowiązkowe, ale bezpłatne

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka jest obowiązkowe, a jego zgłoszenie jest proste. Warto pamiętać, że zgłoszenie dziecka do ZUS wiąże się z brakiem dodatkowych kosztów. Jedynym wymaganiem jest złożenie formularza ZUS ZCNA oraz podanie danych ubezpieczonego i ubezpieczanego.

Zgłoszenie dziecka do ZUS jest prostą procedurą, którą rodzice powinni dopełnić jak najszybciej po narodzinach dziecka. Dzięki temu maluch zyska dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – warto rozważyć?

Wiele osób zastanawia się, czy warto wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka. Choć państwowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej, może zdarzyć się, że czas oczekiwania na usługi medyczne w publicznych placówkach będzie długi. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może skrócić czas oczekiwania na leczenie, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ostateczna decyzja należy do rodziców, ale pamiętajmy, że każde dziecko musi być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym – zarówno publicznym, jak i prywatnym, jeśli rodzice zdecydują się na dodatkową polisę.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto
Oceń ten artykuł

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.