·4 min czytania

Numer REGON – co to?

Numer REGON – co to?

Wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonujące na polskim rynku posiadają indywidualny numer REGON, który wskazuje między innymi na zakres ich działalności. Dla większości osób jest to nadal dość zagadkowe, a nawet zbędne oznaczenie podmiotu, ale z punktu widzenia przepisów prawa i obrotu gospodarczego mamy do czynienia z bardzo poważną kwestią. Dlaczego nadanie numeru REGON jest tak istotne? Jak sprawdzić REGON? Między innymi na tego typu pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Każdy z podmiotów gospodarczych w chwili powstania jest w odpowiedni sposób oznaczony. Wszelkiego rodzaju numeracja ma charakter indywidualny po to, aby przedsiębiorstwo można było w łatwy sposób zidentyfikować. Jest to istotne choćby z tego względu, że w obrocie gospodarczym działa obecnie wiele milionów bytów prawnych, które należy rozróżnić.

Założenie firmy a REGON

Chcąc zarejestrować firmę w Polsce należy złożyć we właściwym urzędzie gminy prawidłowo wypełniony wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców, który nosi symbol CEIDG-1. W formularzu tym wpisujemy najważniejsze informacje dotyczące nowo powstałej działalności, w tym własne dane, nazwę firmy, jej siedzibę, formę opodatkowania, a także branżę, w której będziemy funkcjonować. Wniosek ten jest także podstawą do zgłoszenia przedsiębiorcy w urzędzie skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także nadania mu między innymi Numeru Identyfikacji Podatkowej i właśnie REGON. Warto dodać, że na numer REGON czeka się zazwyczaj około dwóch tygodni od dnia zarejestrowania przedsiębiorstwa.

Czym jest numer REGON?

Co to jest REGON - takie pytanie pada bardzo często nawet wśród doświadczonych przedsiębiorców. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę ze znaczenia poszczególnych numerów nadawanych przez odpowiednie instytucje firmom. REGON to akronim od Rejestr Gospodarki Narodowej. Każdy nowy przedsiębiorca jest wpisywany do prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny Krajowego Rejestru Urzędowych Podmiotów Gospodarki Narodowej. Wyszukiwarka REGON jest na bieżąco aktualizowana, dlatego numery poszczególnych przedsiębiorstw powinny być umieszczane w niej bez zbędnej zwłoki po ich nadaniu. Rejestr ma przede wszystkim pełnić funkcję informacyjną i statystyczną, ale sam REGON posiada o wiele więcej zastosowań niż może się z pozoru wydawać. W dalszej części tekstu dokładnie wyjaśnimy jego istotę.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak wygląda numer REGON?

REGON ile cyfr i jak wygląda? Dawniej numer ten składał się z siedmiu cyfr, ale z czasem ze względu na pojawianie się coraz większej liczby przedsiębiorców rozszerzono go do dziewięciu i właśnie tyle posiada obecnie. Warto dodać, że numerom posiadającym dawniej mniej cyfr po nowelizacji przepisów w tym zakresie dopisano na początku dwa dodatkowe zera, dlatego przeglądając REGON starszych podmiotów gospodarczych można zwrócić na to uwagę. Tworząc numer REGON przyjmuje się regułę, że dwie pierwsze cyfry oznaczają dane terytorium, sześć kolejnych to numery seryjne, a ostatnia jest cyfrą kontrolną. Wiemy już jak wygląda taki numer, warto pokrótce wyjaśnić także, jak uzyskać REGON? Jak się bowiem okazuje, jest to bardzo proste zadanie.

Jak uzyskać REGON?

W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że numer REGON nadaje Główny Urząd Statystyczny, a konkretnie jeden z jego kilkunastu wojewódzkich oddziałów. REGON nadawany jest automatycznie po złożeniu wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie musi więc wysyłać dodatkowych pism czy formularzy, lecz powinien jedynie uzbroić się w cierpliwość i czekać na otrzymanie numeru. Uzyskanie REGON-u jest całkowicie bezpłatne. Jest on przyznawany jednorazowo w historii całej firmy. Jak już wspomniano, standardowy okres oczekiwania to nawet kilkanaście dni od momentu złożenia formularza CEIDG-1. Aby usprawnić całą procedurę REGON wysyłany jest przedsiębiorcy na podany przez niego adres mailowy. Co ważne, podmiot gospodarczy, aby móc funkcjonować nie musi czekać na numer REGON, choć w niektórych przypadkach, na przykład przy zakładaniu konta firmowego w banku, konieczne może okazać się jego podanie.

Kto otrzymuje REGON?

Wpis do rejestru dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, w tym osób fizycznych prowadzących działalność, osób prawnych (na przykład spółek prawa handlowego), jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a także jednostek lokalnych wcześniej wymienionych podmiotów, a więc oddziałów czy filii tych przedsiębiorstw. Każdy przedsiębiorca otrzymuje REGON tylko raz i nie ma możliwości jego zmiany. Co jednak w sytuacji, gdy zlikwiduje działalność, a następnie otworzy nową? Wówczas otrzymuje dokładnie ten sam dziewięciocyfrowy numer. Jest to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu rejestr staje się przejrzysty.

Do czego wykorzystywany jest numer REGON?

Wiele osób wciąż zastanawia się nad znaczeniem numeru REGON w obrocie gospodarczym. Dla niektórych jest to relikt przeszłości, który powinien zniknąć, dla innych mało istotne oznaczenie. Jak jest naprawdę? Nie ma co kryć, że REGON odgrywa głównie rolę informacyjną i jest świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o prowadzenie statystyk. W praktycznym wymiarze bowiem coraz rzadziej się z niego korzysta, nie ma już nawet obowiązku wpisywania go na fakturach, co dawniej było standardem. Numer ten przestał być wymagany w obrocie gospodarczym już w 2009 roku i od tego czasu jego znaczenie zanika. Dla Głównego Urzędu Statystycznego jest jednak bardzo wygodną opcją, ponieważ pozwala zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze dane dotyczące polskich przedsiębiorstw i poszczególnych sektorów rynku.

Czy REGON zniknie?

Istnienie tego numeru wielokrotnie stawało pod znakiem zapytania, ale na razie nikomu nie przyszło do głowy, aby rezygnować z tego rozwiązania. Wszystko wskazuje więc na to, że REGON będzie jeszcze długo dostępny w świecie przedsiębiorczości, choć dla samych przedstawicieli biznesu nie ma on już praktycznie żadnego znaczenia. Przyszłość pokaże, czy polski ustawodawca zechce zrezygnować z tego elementu.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.