·4 min czytania

Rzetelna firma – co to za certyfikat, jakie przynosi korzyści?

Rzetelna firma – co to za certyfikat, jakie przynosi korzyści i ile rzeczywiście kosztuje?

Czym jest i kto przyznaje certyfikat Rzetelna Firma? Co to znaczy?

Rzetelna Firma to certyfikat przyznawany przez Krajowy Rejestr Długów, który potwierdza, że dana firma jest rzetelnym partnerem biznesowym i terminowo reguluje swoje zobowiązania finansowe. Certyfikat ten jest przyznawany na określony czas i jego posiadanie może być wykorzystywane jako argument przy ubieganiu się o kredyty czy też przy pozyskiwaniu nowych kontrahentów. Jest dostępny w formie elektronicznej i papierowej. Certyfikat Rzetelna Firma oznacza, że dane przedsiębiorstwo spełnia określone standardy i wymagania, które zostały ustalone przez spółkę przyznającą certyfikat. Oznacza to, że firma jest uważana za godną zaufania i wiarygodną w swojej branży. Certyfikaty tego rodzaju są często przyznawane przez rząd lub organizacje branżowe, aby pomóc konsumentom i innym przedsiębiorstwom w dokonywaniu wyborów i rozpoznawaniu renomowanych, sprawdzonych i profesjonalnych firm.

Co daje program Rzetelna Firma?

Program Rzetelna Firma jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które chcą wyróżnić się na rynku spośród licznej konkurencji jako godne zaufania i profesjonalne. Program ten może dawać przedsiębiorstwom kilka korzyści, takie jak:

 • Zwiększenie zaufania klientów: posiadanie certyfikatu Rzetelna Firma może pomóc firmie w zdobyciu zaufania klientów i budowaniu pozytywnego wizerunku.
 • Wzmocnienie wiarygodności: certyfikat rzetelności jest potwierdzeniem, że firma spełnia określone standardy i jest uważana za godną zaufania i wiarygodną w swojej branży.
 • Pokonanie konkurencji: posiadanie certyfikatu Rzetelna Firma może pomóc przedsiębiorstwu w zdobyciu przewagi nad konkurencją.
 • Ułatwienie pozyskania nowych klientów: firma posiadająca ów certyfikat jest bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów.
 • Dostęp do specjalnych programów: Rzetelne Firmy mogą mieć dostęp do specjalnych programów i ofert przeznaczonych dla przedsiębiorstw z certyfikatem.

Zawartość programu 

Certyfikat Rzetelności, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentów potwierdzających rzetelność firmy. Złoty Certyfikat Rzetelności, czyli świadectwo standardów prowadzenia biznesu. Wizytówka Twojej firmy na rzetelnafirma.pl – innowacyjne narzędzie, pomagające wzmocnić wizerunek marki. Firma oraz jej kontrahenci mogą weryfikować status Uczestnika Programu na bieżąco. Stopka Rzetelnej Firmy w e-mailu – skuteczne promowanie rzetelności płatniczej, także w korespondencji służbowej. Pieczęć Rzetelnej Firmy – narzędzie, które w szybki sposób pozwala poinformować klientów o swojej rzetelności na dokumentach i w ofertach.

Jak uzyskać certyfikat „Rzetelna firma”?

Aby ubiegać się o certyfikat, firma musi spełnić kilka kryteriów:

 • być zarejestrowaną w Polsce,
 • mieć status przedsiębiorcy (np. działalność gospodarcza, spółka) i prowadzić działalność gospodarczą od co najmniej 6 miesięcy,
 • posiadać czyste konta w rejestrach dłużników (np. BIG, KRD),
 • terminowo regulować należności wobec swoich kontrahentów,
 • nie figurować na Liście KNF ani Listach sankcyjnych,
 • nie posiadać nieuregulowanych zobowiązań podatkowych,
 • nie być skazaną za przestępstwo skarbowe.

Szczegółowe warunki uczestnictwa zawiera regulamin programu Rzetelna Firma.

Przedstawiamy kilka kroków, które mogą pomóc firmie w uzyskaniu certyfikatu:

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Sprawdzenie wymagań

Firma powinna sprawdzić wszystkie wymagania, które musi spełnić, aby uzyskać certyfikat Rzetelna Firma. Wymagania mogą dotyczyć zakresu działalności, wielkości firmy, finansów lub polityki jakości.

Przygotowanie dokumentów

Firma powinna przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak biznesplan, kopie dokumentów rejestracyjnych, wyciągi z konta bankowego czy dokumenty dotyczące polityki jakości.

Wypełnienie wniosku

Firma powinna starannie wypełnić wniosek o certyfikat Rzetelna Firma i złożyć go do odpowiedniej organizacji lub instytucji.

Audyt

W celu potwierdzenia spełnienia wymagań, może zostać przeprowadzony audyt w firmie.

Decyzja

Po przeprowadzeniu audytu, organizacja lub instytucja podejmuje decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu certyfikatu Rzetelna Firma.

Odnowienie

Certyfikat jest ważny przez określony czas i po jego upływie firma musi go odnowić.

Rzetelna Firma – cennik, ile faktycznie kosztuje ten certyfikat? Czy warto go zdobyć?

Cena certyfikatu może obejmować koszty przygotowania dokumentów, audytu, opłaty za wniosek oraz opłaty za odnowienie. Cennik jest uzależniony od wielkości organizacji lub instytucji, zazwyczaj waha się on od kilkuset do kilku tysięcy złotych (przeciętnie 160– 990 zł). Przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o certyfikat, firma powinna dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i korzyści, jakie może uzyskać z posiadania certyfikatu. Otrzymanie certyfikatu Rzetelna Firma może przynieść wiele korzyści dla podmiotu gospodarczego, takich jak zwiększenie zaufania klientów, wzmocnienie wiarygodności, poprawę wizerunku, ułatwienie pozyskania nowych klientów czy dostęp do specjalnych programów.

Czym jest nierzetelna firma? Jak sprawdzić rzetelność przedsiębiorstwa?

Nierzetelna firma to taka, która nie spełnia swoich zobowiązań finansowych lub nie działa zgodnie z obowiązującym prawem lub etyką biznesową. Może to objawiać się na przykład nieuczciwym postępowaniem wobec klientów, kontrahentów i partnerów biznesowych, niepłaceniem podatków lub nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie rzetelności przedsiębiorstwa: Przeszukanie Internetu i dokładny research: wiele informacji o firmie jest dostępnych w Internecie, takich jak opinie klientów, raporty finansowe, aktualności i media. Skontaktowanie się z organizacjami branżowymi: wiele organizacji branżowych ma informacje na temat firm i ich reputacji. Przeszukanie rejestrów publicznych: firmy są zobowiązane do udostępniania informacji na temat swojej działalności, np. informacji z KRS, CEIDG, itp. Sprawdzenie certyfikatów: przedsiębiorstwa, które posiadają certyfikaty, takie jak opisywana Rzetelna Firma lub inne, zazwyczaj spełniają określone standardy i wymagania. Skontaktowanie się z poprzednimi klientami: poprzedni klienci mogą dostarczyć informacji na temat doświadczeń z interesującą nas firmą. Przeprowadzenie własnego audytu: w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli firma jest potencjalnym partnerem biznesowym, warto przeprowadzić własny audyt, aby poznać jej sytuację finansową i działalność. Program Rzetelna Firma jest skierowany do przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć rozpoznawalność swojej firmy oraz poprawić swoją wiarygodność w oczach klientów i partnerów biznesowych. Celem certyfikatu jest promocja i wyróżnienie przedsiębiorstw, które cechują się rzetelnością w działaniu oraz terminowością w regulowaniu należności. Jeśli Twoja firma spełnia te kryteria i chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, to ubieganie się o program może być dla Ciebie niezwykle korzystne. Warto jednak pamiętać, że program jest dobrowolną inicjatywą i nie ma bezpośredniego wpływu na działalność firmy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.