·3 min czytania

Samozatrudnienie - na czym polega? Poznaj wady i zalety

Samozatrudnienie – na czym polega. Zalety i wady samozatrudnienia w Polsce

Polacy garną się do zakładania własnych firm. Pójście “na swoje”, czyli bycie sobie sterem, żeglarzem i okrętem to dla wielu bardzo atrakcyjna wizja przyszłości. Niektórym wydaje się, że praca dla siebie, bez wymagającego szefa, to dobra alternatywa dla pracy etatowej. Czy tak jest w istocie?

Na czym polega samozatrudnienie?

Co to jest samozatrudnienie - to pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie jest to tylko ciekawość, lecz realna potrzeba zrozumienia dzisiejszego rynku pracy i biznesu. Świat zmienia się bowiem na naszych oczach i trzeba włożyć wiele wysiłku w zrozumienie obecnych trendów zawodowych. Samozatrudnienie, najkrócej pisząc, polega na prowadzeniu jednoosobowej działalności biznesowej. Należy przez to rozumieć firmę, którą kierujemy na własny rachunek i tylko my ponosimy pełne ryzyko oraz odpowiedzialność związane z jej prowadzeniem. To na naszych barkach spoczywa ciężar załatwienia wszelkich spraw administracyjnych, finansowych, a także zdobywanie klientów, promocja biznesu i wiele innych zadań.

Jak założyć firmę?

Samozatrudnienie w Polsce staje się niezwykle popularne. Znamy przecież historię wielu przedsiębiorców, którzy odnieśli spektakularny sukces. Nie byłoby to możliwe, gdyby pracowali u kogoś na etacie. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy przedsiębiorca będzie mógł pochwalić się wielkimi osiągnięciami. Prawda jest taka, że prócz smykałki do interesów, potrzeba sporo szczęścia, a także pieniędzy. Żyjemy bowiem w epoce, w której nie wystarczy już genialny pomysł. Mimo wszystko założenie własnej działalności gospodarczej jest aktualnie bardzo proste. Można to zrobić online lub osobiście, składając we właściwym urzędzie gminy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Na czym polega samozatrudnienie w praktyce?

Samozatrudnienie krok po kroku to przede wszystkim wypełnienie odpowiedniego formularza, złożenie go w ratuszu i podjęcie kilku kluczowych decyzji co do profilu działalności firmy, sposobu opodatkowania itp. Ważne na gruncie prawa podatkowego jest także, że to czy decydujemy się na zostanie płatnikiem VAT czy też korzystamy ze zwolnienia. Tak naprawdę wszelkie formalności przy zakładaniu przedsiębiorstwa zamykają się w kilku prostych ruchach.

Samozatrudnienie krok po kroku

Trzeba wiedzieć, że samozatrudnienie to ciężki kawałek chleba. Zdarza się też tak, że ktoś decyduje się na założenie firmy pod wpływem sugestii swojego dotychczasowego szefa. Jaki jest jednak sens w zakładaniu firmy i wystawianiu pracodawcy faktury? Przede wszystkim finansowy. Pracodawca staje się bowiem zwykłym klientem, który nie musi płacić za pracownika zakładającego własną firmę tak wysokich składek, jakie opłacał, gdy ten był zatrudniony na etacie. W nowym stosunku zobowiązaniom pojawia się tak naprawdę dwóch przedsiębiorców, którzy współpracują ze sobą na równych prawach. Samozatrudniony może jako podmiot gospodarczy podpisać na przykład umowę zlecenie albo o dzieło. W tym zakresie jest pełna swoboda i wszystko zależy od porozumienia się obu stron.

Zalety i wady samozatrudnienia

Podstawową wadą przejścia z etatu na samozatrudnienie jest większa odpowiedzialność i spora ilość formalności. Oczywiście wiele spraw może załatwić za przedsiębiorcę biuro rachunkowe, ale nie zmienia to faktu, że to właściciel firmy powinien trzymać rękę na pulsie i niejako kreować swoją biznesową rzeczywistość. Wiadomo, pracując na umowę o pracę pojawiamy się w miejscu pracy na osiem godzin, a po nich możemy spokojnie wrócić do domu. Przedsiębiorcą natomiast jest się 24/7. Samozatrudnienie to także brak urlopu, a w wielu przypadkach chorobowego. Można za to w pełni sterować własnymi finansami, a w większości przypadków zarobić więcej niż na etacie. Widzimy więc, że każdy kij ma dwa końce i samozatrudnienie nie jest dla każdego. Jeśli ktoś czuje jednak potrzebę spróbowania pracy na swoim, warto podjąć wyzwanie i przekonać się na własnej skórze, jak to wygląda.

Czy samozatrudnienie to dobry pomysł?

Jedni czują się bowiem lepiej, gdy mają stabilną pracę i płacę, inni wolą być bardziej elastyczni, ale wówczas muszą samodzielnie zdobywać klientów. Zasada w biznesie jest taka, że jeśli nie pracujesz - nie zarabiasz. Z drugiej strony prowadzenie swojej firmy pozwala na realizację pomysłów, których nie byłoby okazji zrealizować pracując dla kogoś. Tak naprawdę każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie o rachunek zysków i strat związany z decyzją o założeniu własnej firmy. Warto pamiętać, że podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej w pewnym momencie, przy dużej skali pracy, kluczowym ruchem będzie umiejętne zlecanie pracy na zewnątrz.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.