Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego to obowiązek, któremu muszą podporządkować się firmy prowadzące pewne wybrane formy działalności. Kto musi dopełnić tej formalności oraz jak można tego dokonać? Rozwiązań jest kilka, a pamiętać trzeba też o terminach.
Rejestr przedsiębiorców – co to jest?
Krajowy Rejestr Sądowy prowadzi w ramach swoich działań różne rodzaje rejestrów (przedsiębiorców, stowarzyszeń, dłużników itp.). Dla firm najważniejszym z nich jest rejestr przedsiębiorców, w którym znaleźć można najważniejsze dane na temat danej firmy. Należą do nich m.in. status prawny zarejestrowanego podmiotu, najważniejsze elementy sytuacji finansowej oraz sposób reprezentowania. Ponadto w KRS znaleźć można także informacje o zaległościach podatkowych i celnych, nieopłaconych składkach ZUS oraz innych wierzytelnościach.
Niezmiernie ważne jest, aby nie zaniedbywać obowiązku zarówno dokonania samego wpisu, jak i jego aktualizacji. Przykładowe zmiany wymagające zgłoszenia do KRS obejmują:
zmiany w zarządzie,
korektę danych adresowych,
zmianę nazwiska wspólnika.
Względem danych zawartych w KRS obowiązuje zasada domniemania prawdziwości, zatem sprawdzając informacje w rejestrze, można przyjąć je za aktualne i zgodne ze stanem faktycznym. Oznacza to, że każda istotna zmiana, która przekłada się na zapis w rejestrze, powinna być niezwłocznie zgłaszana przez przedsiębiorcę. W przeciwnym razie właścicielowi firmy bądź zarządowi spółki grożą konsekwencje.

Jak dokonać wpisu do KRS?
Od dnia zdarzenia, które skutkuje koniecznością złożenia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, przedsiębiorca ma 7 dni na dopełnienie formalności. Przekroczenie tego terminu może skutkować nałożeniem kary grzywny. W przypadku spółek każdy z członków zarządu może zostać obciążony karą w wysokości 10 000 zł. Jeśli wpis nadal nie zostanie dokonany, kara może zostać ponowiona.
Wniosek do rejestru przedsiębiorców KRS można złożyć na trzy sposoby:
Osobiście w biurze podawczym sądu rejonowego (wydział gospodarczy KRS).
Pocztą.
Elektronicznie poprzez system "KRS online".
Droga elektroniczna nie wymaga wizyty w urzędzie ani na poczcie, ale konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Formularze można złożyć na portalach S24 oraz PDI (Portal Dostępowo-Informacyjny). Należy jednak pamiętać, że jeśli spółka została założona tradycyjnie (papierowo), nie można zmieniać jej danych przez S24. Podobnie, jeżeli spółka założona w S24 wprowadziła zmiany w formie papierowej, dalsze zmiany muszą być dokonywane tą samą drogą.
Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe kontoRejestr KRS – wymagane dokumenty
Przed złożeniem wniosku należy przygotować komplet dokumentów. Do najważniejszych należą:
formularze KRS,
umowa spółki, statut lub akt założycielski,
oświadczenia osób reprezentujących spółkę (zawierające adresy doręczenia),
dokumenty dotyczące powołania członków zarządu,
wykaz wspólników (ew. partnerów, komplementariuszy, komandytariuszy),
oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału,
nazwisko, imię lub firmę i siedzibę jedynego wspólnika (dla jednoosobowych spółek z o.o. i akcyjnych).

Kto podlega wpisowi do KRS?
Obowiązek wpisu do KRS dotyczy różnych podmiotów, co reguluje art. 36 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wśród nich znajdują się:
spółki partnerskie,
spółki komandytowo-akcyjne,
spółki europejskie,
spółdzielnie,
spółdzielnie europejskie,
europejskie zgrupowania interesów gospodarczych,
przedsiębiorstwa państwowe,
instytuty badawcze,
przedsiębiorstwa zagraniczne,
towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych,
towarzystwa reasekuracji wzajemnej,
oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających w Polsce,
główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji,
instytucje gospodarki budżetowej.
Dodatkowo wpisu do KRS wymagają organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Nigdy więcej nie trać czasu!
Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.
Załóż darmowe konto