Wniosek o urlop wypoczynkowy. Pobierz darmowy wzór.

karta-urlopowa-inewi

Prawo do urlopu wypoczynkowego to jedno z ważniejszych uprawnień osób pozostających w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę. Chcąc z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Wzór wniosku dostępny na naszej stronie internetowej z pewnością ułatwi to zadanie!

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy

Nie wiesz, jak napisać wniosek urlopowy? Pobierz wzór wniosku, wypełnij i złóż pracodawcy, a już niedługo będziesz się cieszyć zasłużonym wypoczynkiem! Dowiedz się też wszystkiego, co trzeba wiedzieć o wnioskach urlopowych.

Udzielanie urlopu wypoczynkowego

Choć urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy, czyli na umowie o pracę, i choć złoży on wniosek o urlop wypoczynkowy, nie jest oznacza to automatycznie, że udzielenie urlopu wypoczynkowego w wybranym przez pracownika terminie jest obowiązkiem pracodawcy. Skorzystanie z urlopu jest możliwe dopiero po uzyskaniu akceptacji wspomnianego wniosku przez pracodawcę, gdyż plan urlopów ustala pracodawca. Składanie wniosku jest koniecznością, nawet wtedy gdy pracownik zadeklarował wybrany termin w planie urlopów, gdyż plan ten nie jest wiążący i ma jedynie orientacyjny charakter. Oznacza to jednocześnie, że możliwe jest przesunięcie terminu urlopu względem planu. Jak zatem powinien wyglądać wniosek o urlop wypoczynkowy?

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Wniosek o urlop wypoczynkowy - jak sporządzić?

Dobra wiadomość jest taka, że wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi nie jest trudny do przygotowania. Należy w nim umieścić takie elementy jak:

  • data i miejsce sporządzenia wniosku,
  • dane pracodawcy,
  • dane pracownika, czyli imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko,
  • prośba o udzielenie urlopu wypoczynkowego,
  • termin urlopu, o który wnioskuje pracownik, z zaznaczeniem liczby dni urlopowych, przy czym w liczbie dni urlopu wskazuje się tylko dni robocze,
  • wskazanie, a jaki rok kalendarzowy przysługują wolne dni, z których chce skorzystać pracownik, czyli czy ma to być urlop zaległy czy bieżący,
  • podpis pracownika.

Kompletny wniosek można złożyć na ręce pracodawcy lub bezpośredniego przełożonego.

Składanie wniosku o urlop wypoczynkowy

Choć przepisy prawa pracy nie precyzują dokładnie, jak ma wyglądać wniosek o urlop wypoczynkowy i w jakiej formie ma być złożony, to przyjęło się, że wniosek pracownika jest składany w formie papierowej lub elektronicznej. Coraz więcej firm decyduje się na tę drugą opcję, gdyż złożenie wniosku przez pracownika w dedykowanym systemie ułatwia przepływ informacji i przyspiesza procedurę rozpatrywania wniosków pracowników.

Przepisy nie narzucają też, za jakim wyprzedzeniem pracownicy powinni składać wnioski o urlop wypoczynkowy. Niemniej jednak im wcześniej złoży się wniosek, tym większa szansa, że pracodawca zaakceptuje wniosek, gdyż będzie miał czas na taką organizację pracy w firmie, by zapewnić jej ciągłość pomimo nieobecności pracownika.

#udostępnij jeżeli ten wzór jest przydatny:

Nasze pozostałe DARMOWE wzory

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty jest jednym z narzędzi tzw. miękkiej windykacji. Pobierz DARMOWY wzór/druk Wezwania do Zapłaty w formacie DOC (Word) lub PDF.

·
wezwanie-do-zaplaty

Wniosek o urlop ojcowski

Urlop ojcowski to jedno z rozwiązań, z których skorzystać mogą ojcowie. Pobierz DARMOWY wzór/druk Wniosku o Urlop Ojcowski w formacie DOC (Word) lub PDF.

·
wniosek-o-urlop-ojcowski

Mamy więcej DARMOWYCH wzorów!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.