·3 min czytania

Abolicja składek ZUS – kiedy dochodzi do umorzenia długów w ZUS?

Abolicja składek ZUS – kiedy dochodzi do umorzenia długów w ZUS?

Z pewnością nikt z nas nie lubi się zadłużać. Czasami jednak życie czy też biznes skręca w niewłaściwą stronę, a na naszym koncie zamiast oszczędności, króluje debet. Mowa nie tylko o rachunku osobistym, ale także finansach dotyczących własnej działalności gospodarczej.

Składki na ZUS

Koszty prowadzenia przedsiębiorstwa stają się coraz większe. Lwią część stanowi kwota odprowadzana w ramach składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. To właśnie to świadczenie powoduje, że wielu polskich przedsiębiorców po dwóch latach korzystania z preferencyjnego ZUS-u rezygnuje z prowadzenia własnej działalności i próbuje ponownie odnaleźć się na rynku pracy. Ci z kolei, którzy zostają w biznesie, mają twardy orzech do zgryzienia. Nie każdemu udaje się sprostać wyzwaniu.

Zadłużenie w ZUS - czy jest możliwe?

Niestety, wysokość składek w naszym kraju nadal nie jest zależna od kwoty uzyskanego dochodu, lecz dla każdego taka sama. Tyle samo płacą więc przedsiębiorcy prowadzący ogromny zakład pracy i zarabiający krocie oraz właściciele jednoosobowych biznesów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. W przypadku tych drugich bardzo często dochodzi do finansowego zastoju. Mimo braku zarobku, składki opłacać trzeba, ale w portfelu często brakuje potrzebnych środków. Wówczas przedsiębiorca przestaje płacić, firma istnieje nadal, ale na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rośnie zadłużenie. Co w takiej sytuacji?

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czym jest abolicja w ZUS?

Jak to bywa w życiu nic jest wyłącznie czarne ani białe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej bowiem wyciąga pomocną dłoń do płatników, którzy zalegają ze składkami. Ważne jest jednak to, aby płatnik nie unikał odpowiedzialności, lecz próbował wypracować z ZUS-em wspólny plan działania. A, jak się okazuje, istnieje kilka możliwości na wyjście z kryzysu, które rekomenduje sama instytucja.

Abolicja ZUS - na czym polega?

Jeśli nie radzimy sobie finansowo i nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia w ZUS-ie, powinniśmy przemyśleć kwestię rozłożenia go na raty. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają pieniędzy teraz, ale wiedzą, że będą w stanie uregulować należność w dłuższej perspektywie czasu. Co jednak wówczas, gdy płatnik nie ma ani grosza na zapłatę zaległych oraz bieżących składek? Wówczas z pomocą może przyjść tzw. abolicja. Na czym dokładnie polega?

Abolicja w ZUS sposobem na problemy?

Drugim z rozwiązań jest umorzenie zaległych składek. Ustawa abolicyjna ZUS dopuszcza tego rodzaju działanie, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmie pozytywną decyzję, płatnik nie będzie musiał regulować należności. Umorzenie zaległości w ZUS odbywa się jednak według ściśle określonych reguł.

Ustawa abolicyjna ZUS – co obejmuje?

Sytuacja dotyczy w szczególności osób, które posiadają zadłużenie i nie mają żadnych możliwości, aby je spłacić. Wniosek może złożyć: płatnik składek oraz były płatnik składek; osoba, na którą przeniesiono odpowiedzialność za zobowiązanie; pełnomocnik dłużnika lub na przykład jego współmałżonek. Po złożeniu wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kontrolę sytuacji wnioskodawcy. Dług może zostać umorzony jeśli stwierdzi całkowitą nieściągalność należności albo potwierdzi trudną kondycję materialną lub rodzinną płatnika.

Jak uzyskać umorzenie długu w ZUS?

Pod pojęciem “całkowitej nieściągalności” należy rozumieć przypadki, gdy na przykład osoba zadłużona zmarła i nie zostawiła żadnego spadku albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzył postępowanie upadłościowe, ponieważ nie ma majątku, który umożliwia przeprowadzenie takiego postępowania. Abolicja w ZUS jest możliwa także wtedy, gdy dłużnik zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej i nie posiada majątku, który pozwalałby na spłatę zaległości.

Abolicja ZUS za pracowników?

Umorzenie zaległości dotyczy nie tylko składek odprowadzanych za siebie. Przedsiębiorca może wnioskować także o abolicję w ZUS opłacanych przez niego składek za zatrudnionych pracowników. Co ważne, złożenie wniosku w każdym z przypadków nie gwarantuje pozytywnej decyzji ZUS. Warto dodać, że wnioskujący może na bieżąco uczestniczyć w postępowaniu we własnej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powiadomi płatnika o podjętej decyzji i poinformuje o możliwości odwołania się od niej.

Umorzenie składek w praktyce

Umorzenie długu w ZUS powoduje, że płatnik nie musi zwracać zarówno składek, jak i odsetek za zwłokę, kosztów upomnienia oraz wszelkich dodatkowych opłat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak odmówić abolicji. Wówczas zobowiązany musi oddać dług wraz z odsetkami za zwłokę, które zostały naliczone do dnia zapłaty.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.