·5 min czytania

Działalność gospodarcza – z jakimi wiąże się kosztami?

Działalność gospodarcza – z jakimi wiąże się kosztami?

Prowadzenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej to ogromna swoboda działania, możliwość dostosowania godzin pracy do swoich potrzeb. Będąc właścicielem, można określić nie tylko swój grafik, ale także ilość zleceń, których podejmie się firma, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości. Prowadzenie działalności pozwala na osiąganie bardzo dużych dochodów. Niestety działalność gospodarcza to także koszty, które trzeba ponosić regularnie. Z jakimi kosztami działalności gospodarczej należy się liczyć?

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Wiedza, jak założyć jednoosobową działalność, nie jest skomplikowana, tak naprawdę formalności można dopełnić jednego dnia. Należy jednak sprawdzić, jakie koszty generuje założenie firmy – na szczęście, przy jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest to związane z żadnymi opłatami. Znaczna część wydatków, które dotyczą prowadzenia działalności, jest uzależniona od jej charakteru oraz od wymagań, jakie stawia przed prowadzącym.

Każdy, kto planuje założenie działalności, powinien przed tego dokonaniem wykonać kalkulacje - jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej i na tej podstawie dokonać oceny, tego, czy planowane przedsięwzięcie ma szanse powodzenia i jaki kapitał powinni zgromadzić na początek. Kluczowymi kosztami są te stałe. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność opłacania składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także mediów i różnorodnych abonamentów m.in. tych za telefon czy internet. Głównymi kosztami, które musi pokryć każdy przedsiębiorca są opłaty administracyjno-skarbowe. Są to przede wszystkim wspomniane już składki ZUS, a także podatki. Niestety te pozycje są znaczącymi kosztami przedsiębiorców. Jeżeli prowadzący działalność gospodarczą nie będzie w stanie sam rozliczać podatków oraz składek ZUS, po stronie kosztów będzie także musiał postawić kwotę, jaką należy zapłacić księgowej, która się tę stroną działalności się za niego zajmie.

Koszty prowadzenia działalności, te bieżące, to także zakup paliwa do samochodu, licencji, oprogramowania, czy materiałów biurowych. Jest to jednak uzależnione od charakteru prowadzonej działalności – inne koszty ponosi sklep w centrum dużego miasta, inne warsztat, a całkiem odmienne firma, której praca polega na zdalnej obsłudze klientów.

Czy koszty prowadzenia firmy zależą od jej siedziby?

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w dużej mierze są uzależnione od jej charakteru. Firmy, które ze względy na swoją działalność potrzebują lokalu, będą generowały znacznie wyższe koszty jej prowadzenia. Bardzo dobrym przykładem są tu sklep czy restauracja, które dla powodzenia swojej działalności zmuszone są szukać jak najlepszej lokalizacji, w popularnych punktach. Kontrast stanowi tutaj osoba, której praca jest zdalna, może być wykonywana we własnym domu, a kontakt z klientami także odbywa się telefonicznie albo mailowo.

Dodatkowo osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w domu, nie dość, że nie generują dodatkowych kosztów w postaci opłat związanych z najmem, mogą umieścić po stronie kosztów proporcjonalnie, do wykorzystywanej powierzchni, część czynszu i innych opłat, które co miesiąc ponoszą w związku z utrzymaniem nieruchomości. Jeżeli chodzi o koszty związane z najmem oprócz lokalizacji, bardzo ważna jest tu także powierzchnia, jaką firma potrzebuje do działalności. Nigdy nie warto korzystać z większej powierzchni, niż jest to konieczne. Jeśli tak funkcjonuje firma, to w ten sposób sztucznie generuje się koszty prowadzenia działalności, które w żaden sposób nie przekładają się na zyski. Po pierwsze więc warto określić, czy lokal w naszym przypadku jest potrzebny, a po drugie warto przemyśleć jego lokalizację i powierzchnię.

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak minimalizować koszty?

Koszty związane z siedzibą prowadzenia działalności mogą być skrajnie różne. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu uważano, że każda znacząca firma musi mieć reprezentacyjną siedzibę w atrakcyjnej lokalizacji. Współcześnie, kiedy wiele firm zaczyna doceniać zalety pracy zdalnej, coraz bardziej popularna staje się usługa najmu biur na godziny. Takie rozwiązanie pozwala na opłatę ze powierzchnię biurową, którą najmujący wykorzystuje np. do spotkań z kontrahentami. Tego typu biura wykończone są najczęściej materiałami najwyższej jakości, znajdują się także w prestiżowych lokalizacjach. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które takie spotkania biznesowe odbywają rzadko. W ten sposób koszty związane z siedzibą zmniejszone są do minimum, nie obniżając przy tym prestiżu przedsiębiorcy.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z osobistych kontaktów, przenosząc je na drogę multimedialną, do różnych komunikatorów. Dzięki temu część przedsiębiorców może dążyć do obniżenia kosztów związanych z lokalem. Jeżeli chodzi o oszczędności - koszt prowadzenia firmy można znacząco obniżyć, dokonując redukcji kosztów stałych – opłaty za media, abonamenty telefoniczne czy te na dostęp do sieci – współcześnie można wszystko połączyć w korzystne pakiety, dzięki którym roczna kwota, o jaką można obniżyć koszt prowadzenia firmy, może być naprawdę imponująca.

Jak maksymalizować zyski?

To, ile kosztuje prowadzenie firmy, związane jest w dużej mierze z zaradnością i gospodarnością właściciela. Każdy prowadzący działalność gospodarczą dąży do minimalizacji kosztów oraz maksymalizacji zysków. Własna firma - koszty, jakie należy ponieść bezwzględnie, to opłaty skarbowe i administracyjne (ZUS i podatki), inne wydatki można regulować oraz szukać tańszych odpowiedników, co obecnie wcale nie jest trudne.

Zysk firmy jest różnicą przychodu i kosztów, których konieczne było poniesienie, by go uzyskać. Najprostszym więc krokiem, który prowadzi do maksymalizacji zysku firmy, jest obniżenie kosztów. Niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej to automatycznie większy zysk dla firmy. Oprócz niskich kosztów działalności firmy do osiągania zysków potrzebny jest przyciągający klientów produkt lub usługa – im bardziej innowacyjna, stosująca nowoczesne technologie, a także trafiająca do klienta w atrakcyjnej cenie, tym większe szanse na sukces przedsięwzięcia. Już przed rozpoczęciem prowadzenia działalności warto określić minimalny zysk, który musi osiągnąć firma, żeby gwarantował jej przetrwanie oraz wystarczał na zaspokojenie potrzeb właściciela. Najlepiej też określić ramy czasowe, w czasie których założony zysk będzie osiągnięty.

Prowadzenie nierentownej firmy, prowadzi jedynie do zadłużania się właściciela. Kiedy więc podczas określonych ram czasowych zysk nie będzie zadowalający, warto pomyśleć o zmianie branży, usługi, cen – wprowadzenie modyfikacji ma na celu zwiększenie zysku. Jednym ze sposobów prowadzenia firmy jest działalność nierejestrowana. Jest to dobre rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. Skierowana jest do przedsiębiorców osiągających niski dochód, który jest ściśle ograniczony kwotą. Przy działalności nierejestrowanej, osoba ją prowadząca zwolniona jest z opłacania składek ZUS.

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.