·5 min czytania

Estoński CIT – co to takiego i kto na nim skorzysta?

Estoński CIT – co to takiego, jakie warunki należy spełnić i kto na nim skorzysta?

Estoński CIT to jedna z form opodatkowania ryczałtu od dochodów spółek. Przeznaczona jest dla takich podmiotów prawnych jak spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Na taką formę opodatkowania należy zdecydować się do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Jeśli zatem rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, decyzję należy podjąć do końca stycznia. Możemy także wprowadzić CIT estoński w trakcie trwania roku podatkowego, jednak wiąże się to ze spełnieniem dodatkowych warunków. Co jeszcze warto wiedzieć na temat estońskiego CIT?

Estoński CIT - co to jest?

Estoński CIT jest doskonałą formą dla przedsiębiorstw, które potrzebują dużych środków na wykonanie inwestycji, zakup towarów oraz wiele innych. CIT estoński niesie za sobą dla spółki bardzo dużo korzyści. Zaliczyć można do nich m.in. brak daniny solidarnościowej, niższe opodatkowanie dywidend, brak składki zdrowego oraz ZUS dla wspólników i wiele innych zalet. Co oznacza estoński CIT w praktyce dla spółek? Polega on na odsunięciu w czasie zapłaty podatku do momentu faktycznej dystrybucji zysku dla wspólników, udziałowców bądź akcjonariuszy.

Rozważania należy rozpocząć od samego początku, a więc od odpowiedzi na pytanie: Estoński cit - co to jest? Estoński CIT jest to potoczna nazwa ryczałtu od dochodów spółek. Cit estoński jest alternatywną formą opodatkowania dla spółek kapitałowych, a więc spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Cit estoński - dla kogo będzie najbardziej atrakcyjną formą opodatkowania? Przede wszystkim pod uwagę estoński CIT powinny wziąć przedsiębiorstwa, które potrzebują dużych środków na inwestycje w środki trwałe, zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników czy zakup towarów. Cit estoński to także korzystne opodatkowanie dla przedsiębiorstw, które generują duże dochody, które nie są w całości przeznaczane do wypłaty. Warto zatem szukać takich form opodatkowania, które będą dla prowadzonej przez nas działalność gospodarczej najbardziej korzystne, generując oszczędności. CIT estoński z całą pewnością zaliczyć można do takich rozwiązań wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów, które wprowadzają spore ułatwienia dla spółek prawa handlowego.

CIT Estoński - jakie są z niego korzyści?

CIT estoński niesie za sobą ogromną paletę wielu, różnorodnych korzyści. Do jednych z najbardziej znacznych, z całą pewnością zaliczyć można brak podatku od dochodów, które nie zostały wypłacone wspólnikom spółki. Co więcej, w przypadku wyboru estońskiego Cit występuje brak daniny solidarnościowej. Czym jest tajemniczo brzmiący termin? Danina solidarnościowa jest to dodatkowe świadczenie dla osób fizycznych od dochodów przekraczających milion złotych. Danina kierowana jest na rzecz Funduszu Solidarnościowego. Wynosi ona 4% od nadwyżki dochodu ponad wspomnianą kwotę miliona złotych. CIT estoński przyniesie więc bardzo wymierne korzyści dla najbogatszych wspólników, akcjonariuszy bądź udziałowców spółek.

Dodatkową korzyścią jest także brak składki zdrowotnej oraz ZUS dla wspólników spółki (nie dotyczy to jednak wspólników spółek komandytowych). Estoński CIT to także niższe opodatkowanie dywidend. W związku z powyższym, już na pierwszy rzut oka widać, że jest to forma opodatkowania, która niesie dla spółek bardzo wiele korzyści, a nowe warunki wprowadzone od 2022 roku tylko zachęcają do jej wyboru przez podmioty gospodarcze.

Warto założenia teoretyczne przełożyć na praktykę. Spółka, która zdecyduję się na estoński CIT, w pierwszej kolejności zapłaci ryczałt wynoszący 10% zysku przez małych podatników (w pozostałych przypadkach będzie to 20%). PIT przy dywidendach spółka będąca małym podatnikiem będzie mogła pomniejszyć aż o 90% należnego ryczałtu, bądź o 70% należnego ryczałtu w przypadku pozostałych podatników.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Estoński CIT - na czym polega?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Estoński cit na czym polega? W praktyce, wybór takiej formy opodatkowania przez spółki oznacza odsunięcie w czasie zapłaty podatku, do momentu faktycznej dystrybucji zysku dla takich osób jak: wspólnicy, udziałowcy czy akcjonariusze. Mówiąc najprościej, estoński cit polega na tym, że spółka nie płaci podatku dochodowego od zysków pozostawionych w spółce, które dla przykładu, wykorzystuje się do inwestycji czy spłat zaciągniętych kredytów.

CIT Estoński - jakie warunki trzeba spełnić?

Warunki, jakie wprowadziło Ministerstwo Finansów mają za zadanie wprowadzić znaczne uproszczenia dla podmiotów gospodarczych, które zdecydowały się na taką formę opodatkowania. Ryczałt od dochodów spółek w dotychczasowym brzemieniu nie znalazł wielu zwolenników. Pierwszym znaczącym ułatwieniem, na jakie zdecydowało się Ministerstwo to obniżenie stawek opodatkowania w estońskim CIT. Co więcej, od tego roku zniesiono także obowiązek ponoszenia jakichkolwiek nakładów inwestycyjnych.

Jakie więc konkretnie warunki muszą zostać spełnione, by móc skorzystać z formy opodatkowania jaką jest estoński CIT?

  1. Po pierwsze, spółka musi zatrudniać co najmniej 3 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, które jednocześnie nie są ani akcjonariuszami ani udziałowcami spółki.
  2. Po drugie, spółka musi co najmniej 50% swoich przychodów uzyskiwać z działalności operacyjnej. W praktyce oznacza to, że połowa dochodu musi pochodzić z innych źródeł niż wierzytelności, poręczenia, gwarancję, odsetki, prawa autorskie czy ze zbycia bądź realizacja instrumentów finansowych.
  3. Po trzecie, prowadzona działalność gospodarcza musi być spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną, komandytową bądź komandytowo-akcyjną, której akcjonariusze czy wspólnicy są wyłącznie osobami fizycznymi. Dodatkowo, sama spółka nie może posiadać akcji bądź udziałów w innych podmiotach.

Wybór formy opodatkowania estońskim cit w przypadku spółek, które już prowadzą działalność gospodarczą, jest o wiele prostsza niż dotychczas. Wiąże się to z możliwością niezapłacenia podatku od obowiązującego przed skorzystaniem z estońskiego CIT przejścia z wyniku podatkowego na rachunkowy. Podatek zostaje umarzany, jeśli spółka pozostanie w systemie przez okres co najmniej 4 lat.

Co ważne, nie należy zwlekać z decyzją o przyjęciu formy opodatkowania swojej działalności w postaci estońskiego CIT. Decyzję możemy podjąć jedynie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Jeśli rok podatkowy w spółce pokrywa się z rokiem kalendarzowym, na rozliczenie w tej formie mamy czas do końca stycznia. Istnieje także możliwość wyboru estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego. Wiąże się to jednak z dużą ilością różnego rodzaju formalności. Między innymi należy wówczas klasycznie rozliczyć się CIT, zamknąć księgi, a co najważniejsze i najbardziej czasochłonne, sporządzić sprawozdanie finansowe spółki.

Estoński CIT to rozwiązanie, dzięki któremu spółki mogą skorzystać z wielu uproszczeń i ulg podatkowych. Przekonaj się osobiście, jakie to proste!

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.