·5 min czytania

Patronite i portale crowdfundingowe – jak z nich korzystać i rozliczyć

Patronite i portale crowdfundingowe – jak z nich korzystać i jak je rozliczyć?

Patronite – co to jest?

Patronite to najpopularniejszy serwis w Polce, który pozwala na wspieranie ulubionego autora. Przedstawiciele i twórcy platformy Patronite mówią o najważniejszej kwestii związanej z partycypacją w projekcie, a mianowicie o budowaniu relacji na linii autor-odbiorca. Na jakiej zasadzie działa Patronite? Kiedy należy odprowadzać podatek od uzyskanych środków? Patronite jest portalem crowdfundingowym łączącym twórców z osobami, które chcą wspomóc ich działalność. Darowizna przekazywana przez patrona jest dobrowolna. Polityka platformy opiera się na comiesięcznych daninach, które przekazywane są wybranemu autorowi. Wspierający wybiera wysokość kwoty, często otrzymując w zamian dostęp do treści niedostępnych dla szerszego grona odbiorców.

Czym jest Patronite? Podział na dwie role

Na portalu Patronite istnieje bardzo wyraźne rozgraniczenie będące de facto podziałem na dwie role. Pierwszą z nich jest patron. To osoba, która aktywnie wspiera autora, poprzez comiesięczne daniny finansowe. Autorzy odwdzięczają się wspierającym, przygotowując najczęściej podziękowania. Wspierający mają również możliwość utrzymywania bliskiego kontaktu we wskazanym twórcą. Drugą osobą, która ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego systemu, jest autor. Platforma nie rozgranicza, jaka aktywność powinna być wykonywana przez twórcę, aby został zaklasyfikowany jako ww. autor. Tym samym dana osoba może prowadzić własnego bloga, kanał w szeroko pojętych mediach społecznościowych czy działalność publiczną. Rejestrując się na stronie, autor ma możliwość rozwoju własnej społeczności, uzyskując tym samym finansowe wsparcie na realizację kolejnych projektów.

Patronite – jak należy z niego korzystać?

Aby móc korzystać z serwisu Patronite, należy się najpierw zarejestrować, podając niezbędne dane. Podczas rejestracji konieczne jest oznaczenie swojego konta jako autor lub patron. W zależności od możliwości oraz preferencji można wybrać wsparcie jednorazowe lub finansowanie na zasadzie długoterminowej subskrypcji.

Na platformie każdy autor tworzy własną wizytówkę, opisując swoją działalność czy zrealizowane projekty. Zaznacza również, co chciałby osiągnąć poprzez dane fundusze. Wskazuje, na co przeznaczy zebrane środki finansowe, opisując konkretny projekt, który zależy od profilu działalności. Proponuje również wspierającym go osobom program nagród oraz bonusów, które zostaną przyznane po wpisaniu się na listę patronów. Może to być cykl spotkań, ekskluzywne treści, dostęp do prywatnych grup czy zaproszenie na internetowe live'y.

Konto w serwisie można założyć poprzez podanie adresu e-mail lub za pomocą konta na Facebooku. Po aktywacji konta i ponownym zalogowaniu się można kliknąć opcje oferowane przez autora i wybrać interesującą ofertę. Następnie zostaje się przekierowanym na stronę płatności i ostatecznego potwierdzenia wyboru. Zasada funkcjonowania strony opiera się o prowizje od danin, które autor przekazuje. Tym samym obsługa serwisowa oraz korzystanie z portalu są dla patrona w pełni darmowa. Prowizja, którą przekazuje wskazany autor, wynosi kilka procent. Należy jednak zaznaczyć, że różne prowizje naliczają również operatorzy płatności. Istnieje także możliwość anulacji płatności (przedpłaconej).

Jak należy rozliczać zyski z portali takich jak Patronite?

Na Patronite funkcjonują autorzy, którzy opierają swoją działalność o wsparcie patronów. Dla innych stanowi to jednak wyłącznie formę doraźnego wsparcia. Należy zwrócić uwagę, że w regulaminie serwisu znajduje się zapis, który informuje zainteresowane strony, że platforma jest wyłącznie formą pośrednika usług pomiędzy patronem a autorem. Pośrednictwo to opiera się na łączeniu dwóch zainteresowanych stron i ograniczeniu formalności związanych z pozyskiwaniem funduszy. Z racji wdrożenia systemu płatności online, przekazanie określonej kwoty odbywa się w krótkim czasie. Niemniej jednak system opiera się o wpłaty dobrowolne. Osoba, która uzyskała wsparcie, oferuje zazwyczaj określoną formę podziękowań. Wówczas w świetle prawa mamy do czynienia z darowizną.

Patronite a podatki

Zgodnie z prawem, przychody powinny zostać opodatkowane, niezależnie czy uzyskujemy je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli przyjmujemy, że środki przekazywane za pośrednictwem serwisu Patronite stanowią darowiznę, wówczas należy postępować zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych. Ten wskazuje, że gdy kwota wsparcia przekroczy kwotę 4092 zł w ciągu pięciu lat, wtedy zasadne jest odprowadzenie podatku. Jeśli dojdzie do przekroczenia wskazanego limitu w określonym ustawą czasie, wówczas każda kwota wykraczająca poza sumę 4092 zł powinna zostać opodatkowana według obowiązującej skali. Konieczne będzie złożenie do Urzędu Skarbowego zeznania SD-3.

Ustawodawca wskazuje na skalę:

  1. Darowizna w wysokości do 4092 zł od jednego patrona jest zwolniona z podatku.
  2. W przypadku darowizny w wysokości od 4092 zł do 10278 zł od jednego patrona nalicza się 12% podatku od nadwyżki.
  3. W przypadku darowizny w wysokości od 10278 zł do 20556 zł nalicza się 16% podatku od nadwyżki.
  4. W przypadku darowizny w kwocie przekraczającej 20556 złotych nalicza się 20% podatku od nadwyżki.

Aby zobrazować to prostym przykładem: jeśli w każdym miesiącu dana osoba wspiera autora kwotą 20 zł, wówczas w ciągu pięciu lat przeznacza darowiznę w wysokości 1 tys. zł. Wtedy nie trzeba odprowadzać podatku. Jednak jeśli darowizna wynosi 80 zł, wówczas przekazana kwota od jednego wspierającego w ciągu pięciu lat wynosi 4,8 tys. zł, co stanowi podstawę do opodatkowania według zaprezentowanej skali.

Czy istnieją alternatywne portale, które działają jak Patronite?

Portal Patronite odniósł spory sukces w Polsce. Widoczne jest to przede wszystkim po liczbie autorów i patronów, która systematycznie rośnie. Od kilku lat wspieranie ulubionego twórcy staje się normą. Użytkownicy cenią szczególnie jakościowe treści, na które są w stanie przeznaczać drobne kwoty, budując tym samym społeczność internetową.

Sukces platformy sprawił, że w polskiej przestrzeni internetowej zaczęły powstawać podobne portale. Alternatywnym portalem jest rosnący w siłę buycoffee.to. Po zarejestrowaniu się na stronie można "kupić kawę" twórcy poprzez przeznaczenie drobnej sumy, która wynosi najczęściej 5, 10 lub 15 złotych. W przypadku osób, które tworzą kanał w serwisie YouTube, można skorzystać z opcji udostępnianej przez administratora serwisu, wybierając przycisk WESPRZYJ. Jeśli chodzi o crowdfunding, popularną stroną staje się również Polakpotrafi.pl opierająca się o system nagród.

Patronite to jeden ze sposobów na łączenie autorów oraz patronów. Platforma skupia zarówno popularnych twórców, jak i tych, którzy dopiero zyskują zwolenników. W polskiej przestrzeni internetowej pojawiają się również alternatywy, które coraz bardziej zyskują na popularności.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.