·4 min czytania

Praca bez kontaktu z ludźmi – czy to dobry pomysł?

Praca bez kontaktu z ludźmi – czy to dobry pomysł?

Praca niewymagająca kontaktu z ludźmi – jak kontrolować pracownika w pracy zdalnej?

Praca niewymagająca kontaktu z ludźmi cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Okres pandemii zrewolucjonizował rynek i pokazał, że wiele zawodów może być wykonywanych w trybie zdalnym. Możliwość w pracy z domu, a dodatkowo brak wydatków związanych z dojazdami i przede wszystkim oszczędność czasu sprawiają, że dane stanowisko może cieszyć ogromnym powodzeniem. Dodatkowo jest to szansa dla osób z małych miejscowości i idealna praca dla osób nielubiących ludzi. Równolegle po stronie pracodawcy znajduje się obowiązek wyłowienia osoby, która pomimo braku bezpośredniej kontroli, będzie sumiennie wykonywała powierzone zadania.

Wiele przesłanek można wychwycić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i wyczulić się na cechy, które świadczą o tym, że będzie to dobry pracownik. Pomimo wyłonienia najlepszego kandydata, pracodawca powinien posiadać kontrolę nad wykonywanymi obowiązkami w trakcie świadczenia pracy zdalnej. Choć nie stworzono regulacji prawnych, które by to bezpośrednio umożliwiły i jest możliwe skontrolowanie pracownika w domu. Pracodawcy wykorzystują pośrednie metody, do których zalicza się, m.in.

 • programy mierzące czas pracy,
 • programy, które raportują codzienne efekty,
 • pozostawanie w kontakcie email i telefonicznym.

Wprowadzenie funkcji rejestracji czasu pracy na wielu pracowników działa dyscyplinująco. Są świadomi, że każde uchybienie może zostać bardzo szybko dostrzeżone przez pracodawcę, dlatego unikają niepożądanych zachowań w obawie przed negatywnymi konsekwencjami.

Zawody dla samotników – nasze propozycje

Carl Gustaw Jung wyodrębnił typy psychologiczne, które są odzwierciedleniem tego, w którą stronę kierowana jest energia. Jeżeli jest ona oddawana na zewnątrz, to mówimy o ekstrawersji, z kolei w przypadku, gdy dana osoba kieruje ją do wewnątrz, to mówimy o introwersji. Introwertycy charakteryzują się skupianiem na własnych przeżyciach, co sprawia, że mniej interesują się otoczeniem. Poza tym, że cechują się dużą wrażliwością i wysokim stopniem samoświadomości, to wykazują również ogromną powściągliwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Zrozumienie tej postawy jest krokiem do tworzenia efektywnych zespołów w pracy i pozwala na najefektywniejszy rozdział obowiązków dostosowany do danych osób. 

Istnieje cały szereg zawodów, w których samotnicy sprawdzą się rewelacyjnie, ponieważ jest to praca bez kontaktu z klientem. Wybór odpowiedniej pracy pozwala na uniknięcie wypalenia zawodowego. W poniższych zawodach introwertycy odnoszą największe sukcesy zawodowe:

 • administrator baz danych - praca opiera się na obsłudze baz danych, które posiadają ogromne przełożenie na sposób funkcjonowania firmy. W tym zawodzie najczęściej wymagane są kwalifikacje informatyczne, a także doświadczenie w branży. Istotna jest umiejętność pracy pod presją czasu jak i również biegła znajomość języka angielskiego oraz znajomość języka C/C++, skryptów, oprogramowania typu SQL. Atutem pracy na tym stanowisku są bardzo atrakcyjne wynagrodzenia. Ich wysokość średnio wynosi ok. 10000 zł brutto.
 • kierowca ciężarówki - zawód kierowcy cechuje się ogromną ilością czasu spędzanego w trasie, bez towarzystwa innych osób. Na rynku występuje nieustanne zapotrzebowanie na kierowców, dlatego oferowane są bardzo wysokie zarobki. Osoby oddelegowane do ruchu międzynarodowego zarabiają ok. 9000 zł, a ich wynagrodzenie może być o wiele wyższe, jeżeli znają język obcy.
 • tłumacz języka obcego - zdecydowania jest to praca niewymagająca kontaktu z ludźmi, która pozwala na wykonywanie obowiązków w samotności bez udziału innych współpracowników i klientów. Wynagrodzenie w tej branży jest mocno zróżnicowane, a średnie wynosi ok. 6300 zł brutto. 
 • piekarz - w tym zawodzie większość obowiązków wykonywanych jest w porze nocnej, bez nadmiernej obecności innych osób. Zajmuje się on nie tylko wypiekiem chleba, ale także obsługa i maszyn oraz urządzeń.
 • programista - głównym zadaniem jest tworzenie aplikacji lub systemów komputerów, do czego wykorzystywany jest specjalistyczny język programowania. Ponadto przewidywana jest także testowanie oprogramowania i rozwój obecnych rozwiązań. W konsekwencji w trakcie pracy, programista pozostaje przez większość pracy przed komputerem, a tym samym liczba interakcji z innymi jest mocno ograniczona.
 • audytor - w tym zawodzie obowiązki opierają się na kontrolowaniu poprawności procesów i oceniania sposobu wykonywania zadań. Na tym stanowisku szczególnie ważne jest, aby być spostrzegawczym, wnikliwym, a także systematycznym, a przede wszystkim dobry audytor musi być cierpliwy, dlatego jest to praca idealnie wpisująca się w osobowość introwertyków.
 • księgowy - praca księgowego to głównie prowadzenie ksiąg podatkowych, a także wypełnianie deklaracji podatkowych, dlatego jest to praca z minimalnym kontaktem z ludźmi.
 • archiwista - na tym stanowisku rewelacyjnie sprawdza się osoba spokojna, ponieważ w czasie pracy zajmuje się porządkowaniem dokumentów, tworzeniem katalogów lub przenoszeniem zasobów archiwum do plików elektronicznych. Jest to także praca dla introwertyka bez studiów, ponieważ o wiele ważniejsze są cechy charakteru tj. dokładność, cierpliwość.

Jaka praca będzie najlepsza dla spokojnej osoby?

Charakter wykonywanej pracy powinien być w pełni dopasowany do osobowości pracownika. Nierzadko zdarza się, że introwertycy muszą przepracować kilka kwestii, zanim rozpoczną pracę na etacie, choć dotyczy to także innych cech osobowości. Przede wszystkim wykonywana praca powinna być zgodna z posiadanymi kwalifikacjami, choć często pod uwagę należy wziąć konieczność przekwalifikowania. Szczególnie dotyczy to spokojnych osób, które nie do końca świadomie wybrały dany zawód. W coraz większej liczbie miejsc pracy przewidywana jest możliwość pracy w trybie zdalnym. Wówczas można wykonywać obowiązki w dowolnym miejscu i nierzadko jest to praca z dala od ludzi. Kluczowe jest, aby nawet osoby spokojne pracowały nad sobą, aby zyskać pewność siebie. Ponadto należy pamiętać, że to nic złego jeżeli poszukiwana jest praca dla osób nielubiących ludzi, w końcu każdy powinien wiedzieć, co jest dla niego najlepsze. Zaakceptowanie tego jest krokiem do rozwoju i lepszego samopoczucia na co dzień.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.